Ból kręgosłupa w ciąży jest bardzo częstą dolegliwością. Cierpi na niego około 60-80% przyszłych mam. Dolegliwości kręgosłupa zwykle zaczynają się pod koniec drugiego trymestru ciąży ale mogą również wcześniej.
Przyczyny bólu kręgosłupa w ciąży
Przyczyn bólu kręgosłupa może być wiele, w zależności od miejsca jego występowania. Najczęściej kobiety skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym, promieniujący na nogi. Ból ten najbardziej przybiera na sile kiedy ciężarna długo stoi lub siedzi bez ruchu, a także kiedy podnosi coś ciężkiego. Ten rodzaj bólu zwykle nasila się w ciągu dnia i jest najbardziej dotkliwy wieczorem. Kobiety ciężarne bardzo często odczuwają też ból w tylnej części miednicy, który promieniuje na pośladki i nogi. Ból ten mija gdy pozwolimy plecom odpocząć np. poprzez położenie się. Bóle kręgosłupa są przeważnie wynikiem wad postawy, zmiany postawy wywołanej przez ciążę, nadmiernego napięcia niektórych mięsni oraz wcześniejszych urazów. Również jeżeli kobieta przed ciążą cierpiała na ból kręgosłupa, w ciąży się on nasili. Noszenie obuwia na obcasie w czasie ciąży również niekorzystnie wpływa na ból pleców. Do wystąpienia bólów kręgosłupa w ciąży predysponują też nadwaga, tendencja do szybkiego przybierania na wadze i słaba sprawność fizyczna, ponieważ wraz z wagą wzrasta obciążenie kręgów kręgosłupa. Ból kręgosłupa bywa też wynikiem ucisku główki dziecka na nerw kulszowy i ciąży mnogiej. Także piersi, które w czasie ciąży zwiększają swoje rozmiary i ciężar mogą stać się powodem bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym.
Jak zapobiegać bólom kręgosłupa w ciąży
Zachowanie zdrowego rozsądku pozwala ciężarnym uniknąć wielu problemów w czasie ciąży. Ten właśnie rozsądek i umiar zalecany jest zwłaszcza w kwestii odżywiania. Trzeba jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Prawidłowa masa ciała nie będzie nadmiernie obciążać stawów i kręgosłupa. Równie ważne jest utrzymywanie właściwej postawy, należy pilnować się aby miednicę utrzymywać w pozycji neutralnej, absolutnie nie wysuniętą do tyłu. Ważny jest też dobrze dobrany biustonosz i płaskie obuwie. Ciężarne powinny również zadbać o aktywność fizyczną. Nie chodzi tu absolutnie o wyczynowe sporty ale o spacery i gimnastykę przygotowaną specjalnie dla kobiet w ciąży czy basen. Sesje takiej gimnastyki są dostępne w szkołach rodzenia i klubach sportowych. Ważne jest aby ćwiczenia skupiły się na wzmocnieniu i rozciąganiu mięśni w rejonie krzyża, bardzo dobrze sprawdzają się tu tzw. kocie grzbiety. Przyszłym mamom zaleca się też masaże, zarówno te w gabinecie specjalisty jak i wykonywane w domu przez bliską osobę np. z użyciem piłeczki z wypustkami. Jeżeli ciężarne mają problem z bólem kręgosłupa w nocy mogą podłożyć pod plecy w bolącym miejscu niewielką poduszkę lub spać na specjalnej ortopedycznej poduszce dla pań spodziewających się dziecka. Najlepszą pozycją do snu dla ciężarnych jest pozycja na lewym boku. Dyskusyjną metodą są pasy dla ciężarnych, które pomagają zachować właściwą postawę. W tej kwestii najlepiej zasięgnij porady lekarza.
Kiedy należy się wybrać do lekarza
Jeżeli ciężarna odczuwa osłabienie kończyn, drętwienie okolicy pachwinowej, upośledzenie czucia, drętwienie i ostry ból łydek powinna zgłosić się do lekarza. Także ból w okolicy spojenia łonowego powinien być dokładnie zbadany. Także silny ból, na który nie pomagają domowe sposoby powinien być powodem wizyty lekarskie. Każda niepokojąca dolegliwość w ciąży powinna być niezwłocznie zdiagnozowana i leczona.