Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy jest najczęściej dolegliwością nie mającą późniejszych konsekwencji zdrowotnych. Często jest też udręką przyszłych mam, które muszą uważać z lekami. Co robić, gdy się pojawi? Lepiej przeczekać, czy interweniować?

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Jak większość dolegliwości ciężarnych również ból głowy często ma związek z burzą hormonalną w organizmie kobiety. Wytwarza on wtedy duże ilości progesteronu czyli hormonu podtrzymującego ciążę, który niestety powoduje też nadmierne gromadzenie się wody i opuchnięcia. Obrzmienia są widoczne gdy patrzymy na stopy i dłonie ciężarnych ale takim obrzmieniom ulegają nie tylko kończyny ale też narządy, a wśród nich odpowiedzialny za ból głowy mózg. Opuchnięty mózg wywiera większe ciśnienie na ściany czaszki przez co uciskane są jego nerwy co objawia się bólem. Nie jest to niebezpieczne ani dla matki ani dla dziecka. Innymi przyczynami bólów głowy może być stres, hałas, zmęczenie, zbyt mała albo zbyt duża ilość snu, a także niewłaściwe odżywianie (np. niedobór magnezu lub ataki wilczego głodu) i spożywanie niewystarczającej ilości płynów. Do bólów głowy w ciąży i nie tylko mogą również prowadzić zapalenie zatok czy nawet źle dobrane okulary lub niewygodna poduszka.

Migrena w ciąży

Kobiety cierpiące na migrenę przed zajściem w ciążę często obserwują ustąpienie choroby w czasie ciąży. Mechanizm, który prowadzi do tego zjawiska nie jest jeszcze do końca poznany. Leki używane do uśmierzania bólów migrenowych najczęściej nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. W celu doboru nowych bezpiecznych dla dziecka leków należy się zgłosić do specjalisty zajmującego się migreną lub neurologa, a nie tylko do lekarza prowadzącego ciążę.

Zapobieganie bólowi głowy

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć ciężarne powinny prowadzić zdrowy tryb życia co pomoże im uniknąć wystąpienia bólów głowy. Na hormony nie można nic poradzić ale inne czynniki wywołujące bóle głowy można skutecznie ograniczać. Zaleca się wysypianie się (8-10 godzin), zwolnienie trochę tempa życia (wypoczywanie i relaksowanie się w miarę możliwości), spacery (aby dotlenić organizm). Należy też dbać o jakość snu, starać się ograniczyć wstawanie w nocy i wybierać wygodną poduszkę (np. ortopedyczną, specjalną dla ciężarnych) gdyż ból karku może się przerodzić w ból głowy. Ważne jest też odżywianie, produkty bogate w magnez likwidują napięciowy ból głowy spowodowany właśnie jego niedoborem. Źródłem magnezu są m.in.: kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, muesli, banany, migdały, kakao, koper, soja, szczaw, biała fasola, botwina, jeżyny. Unikaj też głodu, gdyż on też może spowodować ból głowy. Ważna jest również odpowiednia ilość wody, napoje takie jak kawa i herbata mogą wręcz powodować zwiększone wydalanie wody i jej deficyt, więc lepszym wyborem jest woda mineralna.

Domowe sposoby radzenia sobie z bólem głowy

Jeżeli już boli nas głowa możemy spróbować kilku domowych metod, które pomogą nam uśmierzyć ból. Pierwszą z nich jest ciepła ale nie za gorąca kąpiel, która pomaga się rozluźnić i wyciszyć. Dobrą propozycją jest też położenie się w zacisznej wywietrzonej sypialni z przysłoniętymi oknami. Innym sposobem jest położenie chłodnego okładu na czoło i wymoczenie nóg w ciepłej wodzie. Na ból głowy może pomóc tez masaż twarzy i głowy oraz ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

Bezpieczne leki

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku ciężarne powinny się skonsultować z lekarzem. Popularne tabletki zawierające ibuprofen (np. Ibuprom, Ibum, Nurofen) i kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Polopiryna) są niedozwolone. Mogą wręcz zaszkodzić Tobie i dziecku. Dużo bezpieczniejszy jest paracetamol (Paracetamolum, Apap).

Kiedy ból głowy jest groźny?

Jeżeli cokolwiek związanego z bólem głowy Cię niepokoi, nie czekaj, koniecznie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Do objawów, które absolutnie nie są normalne w czasie bólu głowy należą: zawroty głowy i nasilone uczucie zmęczenia, obrzęki twarzy i kończyn, zaburzenia widzenia, bezwład nóg i rąk, drgawki, temperatura ciała powyżej 38ºC oraz nudności i wymioty. Każdy epizod zawrotów głowy i omdleń powinien być skonsultowany z lekarzem. Pomocy medycznej wymaga też ból głowy pojawiający sie zaraz po przebudzeniu lub nagle w środku nocy. Hospitalizacji wymaga ból głowy spowodowany nadciśnieniem, może ono doprowadzić do zatrucia ciążowego, które zagraża zdrowiu i życiu matki i dziecka. Ból wywołany nadciśnieniem pojawia się zwykle z rana i jest umiejscowiony z tyłu głowy, towarzyszy mu charakterystyczne dzwonienie w uszach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here