Blizna po cesarskim cięciu

Największą wadą cesarskiego cięcia, o której mówią świeżo upieczone mamy, jest blizna. Kobiety obawiają się nie tylko nieestetycznego wyglądu brzucha w przyszłości, ale także różnych dolegliwości związanych z gojeniem się rany w czasie połogu. W artykule podpowiadamy jak dbać o ranę by blizna była prawie niewidoczna.

Gdy maluszek przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie jego mama zastanawia się często czy będzie mogła założyć skąpe bikini. Przecież na jej brzuchu pojawiła się blizna, która nie zawsze wygląda estetycznie. Można jednak poprzez odpowiednie zabiegi i higienę rany sprawić, że blizna będzie prawie niewidoczna. Cesarskie cięcie to operacyjny sposób ukończenia porodu. Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarkę obawiając się bólu towarzyszącemu porodowi naturalnemu. Często jednak przeprowadzenie takiego porodu jest podyktowane względami bezpieczeństwa matki i dziecka.
Cesarskie cięcie jest zabiegiem operacyjnym. Lekarz przecina skórę, powięź, mięśnie brzucha i mięsień macicy kilka centymetrów nad wzgórkiem łonowym. Cięcie wykonane jest poprzecznie. Blizna ma od 8 do 15 centymetrów długości i około 2 centymetry szerokości. Po wygojeniu można ją łatwo schować pod bielizną. Jeszcze kilka lat temu cesarskie cięcie wykonywano w znieczuleniu ogólnym, a rozcięcia dokonywano wzdłuż linii, biegnącej pionowo poprzez środek brzucha, od pępka aż do spojenia łonowego.Obecnie zazwyczaj znieczula się rodzącą podpajęczynówkowo lub zewnątrzoponowo, co pozwala kobiecie na szybszy powrót do formy. Dzięki czemu zmniejsza się także ryzyko występowanie zakrzepicy czy zrostów pooperacyjnych.

Nie ma różnicy, czy kobieta rodzi siłami natury czy przez cesarskie cięcie, powrót do formy wygląda u nich tak samo. Dolegliwości związane z obkurczaniem się macicy, obrzmieniem i bolesnością piersi, krwawieniem połogowym czy wyczerpaniem spowodowanym opieką nad maleństwem są takie same. Po porodzie naturalnym świeżo upieczona mama musi dbać o higienę okolic krocza, po cesarce niezwykle ważne jest natomiast dbanie o gojącą się ranę. Pierwsze trzy dni po cesarskim cięciu kobieta spędza w szpitalu. W tym czasie rana na podbrzuszu opatrzona jest specjalnym opatrunkiem, który zmienia położna lub lekarz. Zostaje on zdjęty zazwyczaj w drugiej dobie po cesarce. Najczęściej w okolicach rany kobieta odczuwa ból, który jest naturalny. Nawet kilka tygodni po cesarce może się on pojawiać podczas dotykania blizny, jednak z każdym dniem będzie on mniejszy. Podobnie jak blizna, która może po usunięciu szwów nie tylko boleć, ale czasami drętwieć, mrowić lub piec. Czasami różne dziwne odczucia w okolicach blizny utrzymują się nawet przez kilka miesięcy po cesarce. Jeśli natomiast rana nie chce się goić, pojawia się zaczerwienienie, ropny wyciek, gorączka czy duży ból, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Opatrunek założony na ranę zaraz po cesarce powinien być jałowy i utrzymany w suchości i czystości. Dlatego należy zmieniać go dość często i nie dopuścić do namoczenia podczas kąpieli. Inaczej pojawia się niebezpieczeństwo zakażenia. Gdy opatrunek zostanie zdjęty, bliznę należy myć kilka razy dziennie wodą z bezzapachowym, hipoalergicznym mydłem dla niemowląt, żelem do higieny intymnej lub tak zwanym szarym mydłem. Warto także minimum raz dziennie za pomocą jałowych gazików przemywać bliznę spirytusem (70%) lub Octeniseptem lub posmarować maścią wygładzającą – cepan, contratubex. Miejsce cięcia najlepiej osuszać jednorazowymi, papierowymi ręcznikami, gdyż w tych bawełnianych, nawet wypranych znajduje się bardzo dużo drobnoustrojów. Zabiegi te można powtarza także po zdjęciu szwów, które ma miejsce po około od porodu, chyba, że lekarz zastosował takie szwy, które samoczynnie się rozpuszczają po pewnym czasie. Gdy rana się goi należy pamiętać o ubieraniu się w lekkie, przewiewne, najlepiej bawełniane ubrania. Ważna jest także odpowiednia bielizna. Najlepiej bawełniana, tak skrojona by nie uciskała rany.

Świeżo upieczona mama po cesarskim cięciu może mieć problemy z karmieniem maluszka. Nieumiejętnie ułożone dziecko przy piersi może urażać ranę na brzuchu. Najwygodniej wtedy karmić na siedząco, układając dziecko na poduszce, co zmniejszy nacisk na ranę. Niektóre kobiety karmią także leżąc na boku. Czasami podczas kaszlu, kichania czy śmiechu pojawia się w okolicy blizny ból. Aby go zmniejszyć można w czasie na przykład śmiechu przyciskać do brzucha miękką poduszkę. Kobieta po cesarskim cięciu nie powinna zbyt mocno się wysilać i na pewno nosić ciężkich przedmiotów. Częstym pytaniem, zadawanym przez kobiety, które miały cesarkę jest kwestia rozpoczęcia współżycia. Lekarze zazwyczaj odpowiadają, że wszystko zależy od tempa gojenia się rany. Rozpoczęcie współżycia można zacząć około dwa miesiące po cesarce.

Gdy rana po cesarskim cięciu się zagoi, aby zmniejszyć bliznę można stosować różnorodne maści, na przykład z wyciągiem z cebuli czy silikonowe plastry. Warto także masować okolice blizny by zwiększyć krążenie w jej okolicach i uelastycznić tkanki, co sprzyja regeneracji skóry i zmniejsza ryzyko powstania bliznowca. Podczas masażu należy wykonywać okrężne ruchy wzdłuż całej blizny i poprzeczne wokół niej. Bliznę po cesarce można także zmniejszyć lub zlikwidować za pomocą lasera, który wspomaga także regeneracje i gojenie się rany po cesarskim cięciu. Czasami rana nie goi się jednak tak jak powinna i pozostawia po sobie nieestetyczną bliznę. Warto wtedy zastanowić się nad różnorodnymi zabiegami, które wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej. Zazwyczaj można je przeprowadzić dopiero po zakończeniu karmienia. Wśród nich najbardziej skuteczną jest między innymi karboksyterapia ( z zastosowaniem dwutlenku węgla, koszt około 120 zł. za sesję), surgen ( rozbijający nawet twarde blizny, koszt około 1000 zł.), mikronakłuwanie Dermapen ( cena zabiegu około 300 zł.) oraz stosowanie różnorodnych maści i plastrów (Bliznasil, Contractubex, Cepan, Sutricon). By zmniejszyć blizny stosuje się także różnorodne terapie laserowe, które regenerują skórę poprzez podgrzewanie. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych w medycynie estetycznej wymienia się między innymi: Laser frakcyjny nieablacyjny Palomar (cena około 400 zł. za jedną sesję), Laser Fralxel CO Repair ( cena około 1230 zł. za jeden zabieg, najczęściej wykonuje się ich od 2 do 5), Laser Fraxel Dual ( cena zabiegu, jednego z 2-3 waha się między 900 a 4500 zł.)

2 KOMENTARZE

  1. Witam, ponad 4 miesiące temu przeszłam zabieg cesarskiego cięcia. Na pamiątkę została mi blizna długa na 11cm. Po wygojeniu rany zaczęłam używać żelu silikonowego Alpena, kupionego na Allegro. Po miesiącu stosowania moja blizna jest bardzo płaska, a przebarwienia niemal znikły. Gorąco polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here