Kobietom w ciąży często towarzyszy wiele objawów ze strony układu pokarmowego. Są to przede wszystkim zaparcia i zgaga, ale biegunki też przytrafiają się stosunkowo często. Czym grożą i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny biegunek w ciąży
Przyczyny biegunek w ciąży są najczęściej takie same jak u kobiet (i mężczyzn) nie będących w stanie błogosławionym, są nimi przeważnie niestrawność i alergie pokarmowe. W ciąży jest jednak nieco łatwiej o tego typu sytuację gdyż nasze zachcianki mogą nas czasem pokierować na niewłaściwe tory. Również mieszanie różnych smaków i przejadanie się sprzyja biegunce. Co więcej ciężarne mają zwykle nieco osłabiony układ odpornościowy więc są bardziej podatne na bakterie i wirusy, których działalność w organizmie może doprowadzić właśnie do rozwolnienia. Inna przyczyna biegunki w ciąży może mieć charakter psychosomatyczny i wynikać ze stresu. Przyszłe mamy, a zwłaszcza pierwiastki często bardzo przeżywają ciążę i poród co może prowadzić zaburzeń trawienia.
Jakie zagrożenia niesie ten stan dla organizmu?
Organizm człowieka składa się w 60% z wody a w czasie ciąży jest jej w ciele kobiety więcej z racji wód płodowych. W czasie biegunki następuje utrata dużej ilości płynów i bardzo zaburza się równowaga elektrolityczna. Jeżeli biegunka trwa jeden dzień nie jest bardzo groźna, natomiast taka, która utrzymuje się przez kilka dni powinna być zgłoszona lekarzowi gdyż duże odwodnienie organizmu zagraża zdrowiu matki i dziecka. Biegunka połączona z bólem brzucha, gorączką i wymiotami może być objawem poważniejszej choroby i wymaga interwencji lekarskiej.
Jak sobie pomóc?
Leczenie różnych dolegliwości w ciąży jest trudniejsze niż w innych sytuacjach życiowych ze względu na to, iż ciężarnym nie wolno podawać większości leków. Każdy lek, który zamierzamy zażyć powinno się konsultować z lekarzem nawet jeżeli jest on dostępny choćby i w supermarkecie. Ciężarnym najczęściej zaleca się korzystanie z metod naturalnych, które być może nie działają tak szybko i są mniej efektywne, ale za to nie stanowią ryzyka dla zdrowia dziecka. Na biegunkę u kobiet w ciąży zalecane są sposoby takie jak jedzenie suszonych jagód, rozgotowanego ryżu, domowego przecieru marchewkowego. Organizm należy tez systematycznie nawadniać najlepiej niegazowaną wodą mineralną. Najlepiej jest też zrezygnować z herbaty i pieczywa. Wykluczone są też napije gazowane i soki z owoców cytrusowych gdyż mogą one nasilać objawy biegunki. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy dbać o jakość naszego pożywienia, nie powinno być ono zbytnio przetworzone, z dużą ilością konserwantów, barwników i innych ulepszaczy. Najbardziej wskazane jest spożywanie dań przygotowanych w domu, których składniki pochodzą ze znanych nam, sprawdzonych źródeł. Ważne jest też obserwowanie swojego organizmu i notowanie potraw, które nam szkodzą, a także unikanie ich w przyszłości.