Bezpieczne zabawy w sali

Bezpieczne zabawy w sali

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5,6 – LETNICH

Temat tygodnia: PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W PRZEDSZKOLU

Temat dnia: Bezpieczne zabawy w sali

Cele ogólne:

  • poznawanie i przestrzeganie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka w czasie zabaw w przedszkolu (sala)

Cele operacyjne:

  • zna zasady bezpiecznej zabawy obowiązujące w grupie
  • opisuje słownie wydarzenia na obrazku w czasie teraźniejszym i potrafi przewidzieć, co może nastąpić
  • korzysta z zabawek i sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem
  • ocenia bezpieczeństwo zabaw i oznacza je umownie/kolorem lub symbolem graficznym;
  • przestrzega w zabawach ruchowych umów dotyczących bezpieczeństwa własnego i innych
  • uczestniczy w zabawach ćwiczących artykulację głosek trudnych
  • wykonuje pracę plastyczną

Metody:

  • słowno-oglądowa;
  • zadań stawianych do wykonania;
  • Twórcza

Formy:

  • z całą grupą;

Środki dydaktyczne:

ilustracja z serii „Bezpieczne zabawy na sali”, znak zakazu np. biegania z nożyczkami (przekreślona sylwetka biegnącego z nożyczkami chłopca w drogowym znaku zakazu ruchu) i inne których bezpieczeństwo oceniamy , napisy TAK, NIE, karta pracy, kredki,
czerwone i zielone koła symbolizujące zakaz zabawy lub bezpieczną zabawę; bezpieczne i
niebezpieczne dla dzieci przedmioty do zabawy ( klocki, samochodzik, lalka, miś; pinezki, nożyczki, nóż, zapałki, zapalniczka, mała filiżanka, chusteczki higieniczne, szczotka, kubek), zielona i czerwona szarfa, wesołe i smutne buźki

Przebieg zajęć

  1. Powitanie wszystkich uczestników piosenką / KLANZA.

Wszyscy są, witam was, zaczynamy, to już czas.

jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy”

  1. Nie płacz Kasiu” –historyjka obrazkowa.
  2. Wypowiedzi na temat historyjki

-wyeksponowanie niewłaściwego zachowania bohaterki

-przewidywanie następstw zdarzeń

  1. Zabawa dydaktyczna doskonaląca orientację przestrzenną i spostrzegawczość „Gdzie to powinno być?” – Nauczyciel gromadzi na dywanie małe przedmioty z różnych pomieszczeń przedszkolnych: misia, klocek, małą filiżankę, chusteczki hig., szczoteczkę i kubek, przykrywa chustą i prosi, by dzieci losowały i zanosiły przedmioty na swoje miejsce.

  2. Zabawa ruchowa „ Naśladujemy zabawki” – N. zaczarowuje dzieci w zabawki : samochód, słonika, kotka itd, dzieci naśladują sposób poruszania się, wydawane dźwięki.

  3. Burza mózgów „Co może się przydarzyć, gdy nie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas zabaw”
  4. Utrwalanie znajomości znaków zakazu na wyeksponowanych na planszy: zakaz kołysania się na krzesełku, zakaz biegania wśród dzieci bawiących się klockami na dywanie, zakaz biegania z rozwiązanymi sznurowadłami, zakaz rzucania klockami, zakaz dotykania gniazdek elektrycznych

  5. Etykietowanie różnych form zabaw (bezpieczne i niebezpieczne) na obrazkach, napisami: TAK, NIE.

  6. Klasyfikacja przedmiotów na 2 zbiory: 1) przedmioty bezpieczne i 2) przedmioty niebezpieczne w dziecięcej zabawie

  7. Ćwiczenia artykulacyjne połączone z masażem pleców w parach „Masażyki”:

    – przypomnienie zasad bezpiecznego wykonywania masażyków i starannego wymawiania zgłosek przez wszystkie dzieci

– Siadamy do masażyków w parach, w rozsypce, twarze zwrócone w kierunku prowadzącej (pierwsze dziecko masowane –w siadzie skrzyżnym zwrócone plecami do kolegi, drugie w siadzie rozkrocznym lub klęcznym za plecami)

– wykonywanie opisanych ruchów oburącz na plecach dziecka ze swojej pary, zwróconego plecami /po skończeniu tekstu -zmiana dziecka masowanego w parze/

-masażyki jak deszczyki- 6x kap- lekkie pukanie rozstawionymi palcami obu rąk po całych plecach

– masażyki jak wężyki- sss- zygzaki- w kierunku od góry do dołu- palcami wskazującymi obu rąk

– masażyki jak słoniki- klap-6x- całymi dłońmi obu rąk przemiennie od dołu do góry pleców
– masażyki jak koniki- rytmiczne kląskanie i jednoczesne pukanie zgiętymi palcami wskazującymi – góra-dół

-masażyki jak szczoteczki- szur(4x)-drapanie

-masażyki jak piłeczki- bęc-6x – piąstkami

– masażyki jak wiaterek szszsz-4x / rytmiczne głaskanie pleców : w prawo i lewo /

– jak cukierek mniam, mniam4x/ głaskanie swego brzucha/

11. „Znak zakazu” – praca plastyczna (wymyślanie i rysowanie znaku zakazu dotyczącego bezpiecznego zachowania w sali).

12. Wesołe i smutne buźki – ewaluacja wrażeń z uczestnictwa w zajęciach.

Opracowała: Mariola Piróg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here