Barwy jesieni – edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć Barwy jesieni - edukacja matematyczna

Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych

w grupie 5-latków „0-1”.

Data: 30.09.2014 r.

Prowadząca: Joanna Skowronek

Grupa: 5latki „0-1”

Temat kompleksowy: „Barwy jesieni”

Temat: „Skarby jesieni” – pojęcia matematyczne

Treść z podstawy programowej: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną: „liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego”; „wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych”; „ustala równoliczność dwóch zbiorów”; Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne: „umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu.”

Cele poznawcze:

– zapoznanie ze sposobami dodawania i odejmowania w zakresie 6 na materiale konkretnym

– zapoznanie z techniką plastyczną – łączenie materiałów przyrodniczych z plasteliną.

Cele kształcące:

– utrwalanie umiejętności liczenia w zakresie 6,

– kształtowanie sprawności manualnej,

– wdrażanie do estetycznego wykonania pracy.

Cele wychowawcze:

rozwijanie zdolności poznawczych, wytrwałości w wysiłku umysłowym, dociekliwości w stawianiu  pytań  i szukaniu  odpowiedzi,

– wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie,

rozwijanie poczucia zadowolenia z własnej pracy.

Cele szczegółowe:

Dziecko po zajęciach:

– rozpoznaje i rozróżni liście dębu, kasztanowca, klonu

– policzy obiekty w zakresie liczby 6

– odróżni błędne liczenie od poprawnego

– porówna zbiory

– ułoży obiekty w szeregu, podzieli na dwie części, połączy w pary

– rozumie pojęcia „mniej”, „więcej”, „tyle samo”

– wykona jesiennego grzybka z kasztana, żołędzi i plasteliny

Czas trwania: 30 minut x 2

Metody:

– rozmowa,

– pokaz,

– praktycznego działania,

– rundka po kole.

Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita.

Pomoce dydaktyczne: koszyk, kasztany (ok. 145 sztuk), żołędzie (minimum 24), obrazki owoców drzew(kasztany, żołędzie, skrzydlaki), obrazki drzew (dąb, kasztanowiec, klon), obrazki z kasztanami, plastelina, ceraty na stoliki.

Przebieg zajęć:

  1. Część wstępna:

1. „Liście drzew” – zabawa ruchowa. Każde dziecko ma na głowie opaskę z liściem (dębu, klonu lub kasztanowca”. Dzieci maszerują w rytm muzyki, w momencie kiedy muzyka cichnie, dzieci ustawiają się w trzech rzędach według rodzaju liści jakie mają na głowach.

2. „Łapanie kasztana” – zabawa ruchowa.

Na dywanie leżą kasztany. Zadaniem dziecka jest zebranie kasztana stopą, posługując się palcami. Zwycięża osoba z największą ilością zebranych kasztanów.

  1. Część główna:

1. Działania na kasztanach:

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozdaje wszystkim dzieciom losowo po 4, 5 lub 6 kasztanów. Pyta dzieci:

Jak myślicie, do czego będą nam potrzebne?”. Dzieci snują różne odpowiedzi, w końcu dochodzą do wniosku, że do liczenia.

  • Liczenie, ustalanie ilość kasztanów przez dzieci. Nauczyciel pyta dzieci:

Czy wszyscy mają po pięć kasztanów? Kto ma mniej? Kto ma więcej? Co należy zrobić, aby było ich pięć?”. Dzieci dobierają lub odkładają kasztany do koszyka.

  • Układanie kasztanów w szeregu, głośne liczenie dzieci. Zabawy manipulacyjne – ustalanie, czy kasztanów jest tyle samo po rozsunięciu, przesunięciu, zsunięciu.
  • Układanie kasztanów na dwie gromadki i przeliczanie ich, ustalanie w której jest mniej, a w której więcej kasztanów. Nauczyciel pyta:

Co należy zrobić, aby w gromadkach było po tyle samo kasztanów?” Dzieci podejmują próby odpowiedzi, ustalają, że trzeba dołożyć lub odsunąć. Nauczyciel rozdaje po jeszcze jednym kasztanie dla każdego dziecka.

  • Dzieci dokładają kasztana do tej gromadki, w której kasztanów było mniej. Zauważają teraz, że gromadki są równe.
  • Dzieci łączą oby dwie gromadki w jedną i ponownie przeliczają. Nauczyciel pyta:

Czy teraz kasztanów jest tyle samo co przedtem?”

  • Łączenie kasztanów w pary, przeliczanie. Nauczyciel pyta: „Czy pamiętacie w jaki sposób ustawiamy się podczas wyjścia z sali? Teraz tak samo połączymy w pary nasze kasztany”. Pokaz ułożenia kasztanów przez nauczyciela. Nauczyciel kontynuuje: „Policzcie ile jest par? Ile mamy wszystkich razem kasztanów?”
  • Układanie kasztanów w wymyślony przez dziecko sposób.

2. „Kasztany”Zabawa ruchowa – dziecko wykonuje czynności w zależności od liczby narysowanych kasztanów:

  • jeden kasztan – 1 przysiad 
  • dwa kasztany – 2 podskoki
  • trzy kasztany – 3 tupnięcia
  • cztery kasztany – 4 klaśnięcia.

3. „Jesienne grzybki” – praca plastyczna.
Pokaz paru gotowych grzybków przez nauczyciela. Odgadywania przez dzieci, z czego zrobione są jesienne grzybki. Z jakich drzew pochodzą dane owoce.
Omówienie zasad przy wykonywanej pracy: podciągnięte rękawki, rozgrzewanie plasteliny w dłoniach, stworzenie jednego grzybka. Omówienie ćwiczenia: „ Zaczynamy od podwinięcia rękawów, rozgrzewamy kawałek plasteliny w dłoniach, kształtujemy podłoże, na którym będzie stał nasz grzybek. Następnie wybieramy sobie żołędzia, który będzie nóżką naszego grzybka. Bierzemy kolejny kawałek plasteliny, ugniatamy w rękach i przyklejamy, do kasztana. Łączymy kasztana z nogą naszego grzybka i upiększamy go.”

Dzieci siadają przy stoliczkach i przystępują do pracy.

C. Część końcowa.

  1. Wystawa grzybków

Wystawa i oglądanie stworzonych grzybków. Umieszczenie prac w kąciku przyrodniczym.

  1. Najbardziej podobało mi się..”

Swobodne wypowiedzi dzieci, dotyczące przeprowadzonych zajęć.

Zajęcia obserwowała: Zajęcia prowadziła:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here