Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży – objawy i leczenie

Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży - objawy i leczenie
Kobieta spodziewająca się dziecka narażona jest na bardzo wiele różnorodnych chorób, które mogą być niebezpieczne zarówno dla niej, jak i maluszka. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje bakteryjne zapalenie pochwy. Podpowiadamy jak rozpoznać jego objawy i jak je skutecznie leczyć.

Wiele pacjentek podczas wizyty u ginekologa skarży się na upławy z dróg rodnych. Dotyczy to także kobiet w ciąży, u których zazwyczaj nie oznaczają one patologicznych zmian, ale są efektem działania hormonów. Lekarze zaznaczają, że wodnista, mleczna wydzielina o łagodnym zapachu jest objawem ciąży. Niepokój powinny wzbudzić natomiast żółte lub zielonkawe upławy o serowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu, które są objawami bakteryjnego zapalenia pochwy. Infekcja ta dotyka około 10-20 procent kobiet, które spodziewają się dziecka. Jeśli przyszła mama zauważa takie objawy u siebie, nie powinna zwlekać z wizytą u lekarza. Nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Objawy bakteryjnego zapalenie pochwy w ciąży

Lekarze ginekolodzy wśród objawów bakteryjnego zapalenia pochwy wymieniają między innymi świąd sromu, pieczenie i zaczerwienie warg sromowych, kłucie w podbrzuszu, duży, biało- żółty wyciek o nieprzyjemnym „rybim” zapachu i ból podczas stosunku czy oddawaniu moczu. Bakteryjne zapalenie pochwy wywołują bakterie beztlenowe, które powodują zaburzenie mikroflory pochwy. Możliwe jest wtedy namnażanie się i rozprzestrzenianie groźnych bakterii, które są szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży. Na atak grzybów i bakterii narażone są szczególnie drogi rodne kobiet chorych na cukrzycę. Dieta przyszłej mamy powinna zawierać produkty ubogie w węglowodany i jogurty z żywymi szczepami pałeczek kwasu mlekowego. Lekarz, by upewnić się, czy kobieta rzeczywiście ma bakteryjne zapalenie pochwy zaleca wykonanie wymazu z pochwy, czasami także z szyjki macicy. Infekcję tą zazwyczaj leczy się za pomocą antybiotyków, które są bezpieczne zarówno dla dziecka, jaki i przyszłej mamy.

Zagrożenie, jakie niesie bakteryjne zapalenie pochwy

Zdiagnozowane bakteryjne zapalenie pochwy wymaga natychmiastowego leczenia. Nieleczone w pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić nawet do poronienia. Gdy ciąża jest zaawansowana, infekcja może spowodować przedwczesne pęknięcie pęcherzyka płodowego i wywołać przedwczesny poród. Bakterie mogą dostać się także do organizmu dziecka. Nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy może prowadzić także do licznych powikłań, na przykład: zapalenia błony śluzowej macicy, przydatków lub nawracających zapalenia dróg moczowych. Lekarze zwracają uwagę na to, że leczenie infekcji pochwy jest skuteczne tylko wtedy, gdy dotyczy także partnera seksualnego. Inaczej podczas stosunków płciowych partnerzy będą się stale zarażać.

Jak uniknąć bakteryjnego zapalenia pochwy w ciąży?

O tym jak ważna jest higiena w czasie ciąży, wie doskonale każda przyszła mama. Jej przestrzeganie może zapobiec rozwojowi bakteryjnego zapalenia pochwy. Jak zauważają ginekolodzy czy położne -higiena intymna to nie tylko częste podmywanie się, zużywanie olbrzymiej ilości wkładek higienicznych czy drogich specjalistycznych preparatów takich jak dezodoranty czy płyny do higieny intymnej. Przesada także tutaj nie jest zalecana. Zbyt częste stosowanie środków o niewłaściwym pH zamiast zabijać drobnoustroje może osłabiać naturalną florę bakteryjną pochwy i powodować różnego rodzaju infekcje, na przykład bakteryjne zapalenie pochwy. Dlatego też za ginekologami prezentujemy dekalog higieny intymnej kobiety w ciąży.
1. Noś bawełnianą bieliznę, która zapewnia cyrkulację powietrza.
2. Unikaj obcisłych i przylegających do ciała ubrań uszytych z tkanin syntetycznych.
3. Do prania bielizny stosuj tylko delikatne proszki do prania albo płatki mydlane. Zawsze obficie płucz praną bieliznę wodą bez płynów czy zmiękczaczy do tkanin.
4. Podczas podmywania się wykonuj ruchy dłonią od przodu do tyłu, by uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy.
5. Do podmywania nie używaj gąbek lub myjek. Są one siedliskami bakterii i grzybów.
6. Najlepsze do higieny intymnej jest zwykłe mydło glicerynowe. Płyn do higieny intymnej musi mieć odpowiednie pH.
7. Włącz do swojej diety probiotyki zawierające kwas mlekowy.
8. Wszystkie zabiegi okolic intymnych ( nasiadówki, irygacje) wykonuj tylko za zgodą ginekologa.
9. Jeśli wydzielina z pochwy nie jest zbyt obfita i dokuczliwa to zrezygnuj z ciągłego noszenia wkładek higienicznych.
10. Śpij w koszuli nocnej wykonanej z bawełny, bez bielizny.
Kobieta w ciąży powinna także dużo odpoczywać, unikać sytuacji stresowych i zachowywać odpowiednią dietę. Wtedy ryzyko infekcji zmniejsza się.

1 KOMENTARZ

  1. Do tej listy dopisałabym stosowanie probiotyków, zarówno doustnych jak i dopochwowych np. lactovaginal, który zawiera żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego. Stosuje go profilaktycznie po jednej globulce na noc np. po okresie, czasami np. przed wyjazdem na wakacje robię sobie pełną 7-dniową kurację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here