Afty u niemowląt

afty u niemowląt

Afty u niemowląt

Afty są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. To białawe owrzodzenia jamy ustnej i gardła niemowlaka, otoczone czerwoną zapalną obwódką.

 Dlaczego moje dziecko ma afty?

Przyczyna powstawania aft nie jest jasna, pojawianie się owrzodzeń może być spowodowane niedostateczną higieną jamy ustnej niemowlęcia, zakażeniem wirusem opryszczki Herpes simplex i zakażeniem bakteryjnym. Afty mogą pojawiać się w zaburzeniach wchłaniania glutenu, żelaza, kwasu foliowego lub witamin z grupy B, jak również w stanach obniżonej odporności i zaburzeniach hormonalnych.

 Jak wyglądają afty?

Afty to małe zmiany o wielkości kilku milimetrów. Mogą być przyczyną silnego bólu i pieczenia utrudniającego przełykanie. Owrzodzenia są pojedyncze lub mnogie. Typowo afty lokalizują się na policzkach lub pod językiem. Czasami wraz z pojawieniem  się zmian występuje gorączka i powiększenie się węzłów chłonnych, a dziecko staje się rozdrażnione i płaczliwe. Jeśli afty u są wynikiem zakażenia wirusowego niemowlęcia, mogą pojawić się wymioty. Zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej ustępują w ciągu kilku dni, lecz mogą powracac.

Czy zmiany na śluzówce jamy ustnej dziecka mogą nie być aftami?

Afty łatwo pomylić z pleśniawkami, które powstają na błonie śluzowej jamy ustnej w wyniku zakażenia drożdżakami Candidia albicans. Zmiany drożdżakowe podobne są jednak do kropli mleka pozostałej na śluzówce po karmieniu niemowlęcia.

 Jak wyleczyć afty?

Stan zapalny możną zahamować za pomocą farmaceutycznych środków zawierających wyciągi między innymi z szałwii i rumianku, rośliny te maja właściwości dezynfekujace i łagodzące ból. Mogą być stosowane w postaci roztworów lub galaretek, które nakładane są z pomocą pałeczek higienicznych na zmiany w ustach. Takie substancje zawierają również środki miejscowo znieczulające, dzięki czemu przynoszą ulgę maluchowi. Jeśli afty występują w połączeniu ze stanem zapalnym nosa, warto zastosować maść do oczu i na błonę śluzowa nosa.

 Czy są domowe sposoby leczenia aft?

Do domowych sposobów radzenia sobie z aftami u niemowlaka należy płukanie jamy ustnej woda z sola oraz herbatka z nagietka. Afty możną smarować maślanką, która zawiera substancje zasadowe, dzięki którym poprawia się stan błon śluzowych jamy ustnej. Kolejnym sposobem na radzenie sobie z aftami u dziecka są lody lub kostki lodu przygotowane z herbatki ziołowej.

 Czy można zapobiegać powstawaniu aft?

Ważnym środkiem zapobiegawczym przeciwko aftom jest konsekwentna higiena jamy ustnej. W przypadku dzieci trzeba to zrealizować często przy ich sprzeciwie. Mimo to należy koniecznie forsować mycie zębów dwa razy dziennie.

 Granice samodzielnego leczenia

Można samemu skutecznie leczyć afty u dziecka. Jeśli jednak pojawią się silne bóle, ropne wrzody czy wysoka gorączka, należy udać się z dzieckiem do lekarza. Jeśli afty pojawiają się sie częściej, dziecko powinno byc przebadane przez pediatrę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here