Przekroczenie po raz pierwszy progu przedszkola jest dla każdego dziecka wielkim wydarzeniem,
z którymi wiąże się mnóstwo przeżyć. Dziecko po raz pierwszy opuszcza na tak długi czas dom
i rodziców, pojawia się w nowym środowisku, wśród dzieci, których zwykle dotychczas nie znało. Nowe są panie przedszkolanki, nowe są pomieszczenia i zabawki. Zupełnie nowa jest także atmosfera. Nowe środowisko wymusza na dziecku i jego rodzicach konieczność adaptacji i zaakceptowania nowych reguł. Dla wielu maluchów jest to szczególnie trudny czas, jednak badania psychologów i pedagogów pokazują, że warto jak najwcześniej posłać dziecko do przedszkola, ponieważ pozytywnie wpływa na jego rozwój i umiejętność budowania relacji interpersonalnych. Aby ułatwić dziecku cały proces poznania i akceptacji nowego miejsca warto jeszcze przed posłaniem malucha do przedszkola zastosować się do sprawdzonych rad, które na pewno ułatwią start
w przedszkolu.
1. Jeszcze zanim poślesz dziecko do przedszkola staraj się w domu wprowadzać rytm życia taki, jaki panuje w placówce, dzięki temu dziecko łatwiej zaakceptuje i szybciej się z nimi oswoi. Chodzi przede wszystkim o stałe pory posiłków i dziennych drzemek. Poza tym kładź spać wieczorem dziecko trochę wcześniej i także o mniej więcej jednakowych godzinach, tak by poranna pobudka nie była uciążliwa i stresująca.
2. Psychologowie radzą, by w pierwszym tygodniu (czasem potrzeba nawet dwóch) zostawiać dziecko w przedszkolu na krócej niż planujemy na przyszłość. Stopniowe wydłużanie czasu od np. 2 godzin pierwszego przez 3 kolejnego itd. sprawi, że dziecko naturalnie zacznie się przyzwyczajać do twojej nieobecności. Nie należy już pierwszego dnia zostawić dziecka na maksymalny możliwy czas, ponieważ może wywołać to u niego dodatkowy stres i wzbudzić niechęć przed chodzeniem do przedszkola.
3. Szybko się żegnaj z dzieckiem. Przyprowadzając dziecko do przedszkola, przebierz dziecko
a następnie oddaj pod opiekę wychowawczyni. Nie żegnaj się z dzieckiem kilkukrotnie, nie przytulaj i nie całuj wiele razy, ponieważ wtedy dziecko całą swoją koncentrację kieruje w stronę uczuć i emocji i zwykle zaczyna płakać ze strachu przed rozstaniem. Trudno później uspokoić rozhisteryzowane dziecko, które chce do mamy lub taty, dlatego takie przedłużanie momentu rozstania nie jest dla nikogo korzystne. Najlepszy czas na przytulanie macie przecież w domu.
4. Jeśli dziecko dołączyło już do grupy i bawi się z rówieśnikami nie zaglądaj kilkukrotnie do sali, by sprawdzić czy dobrze się bawi. Dziecko po poradzeniu sobie z pożegnaniem z rodzicem całą koncentrację kieruje na dołączenie do grupy i wspólne zabawy, dlatego nie należy wracać i pokazywać się kilkukrotnie w drzwiach sali. Maluch zawsze przerwie swoją zabawę i znów zechce wracać do rodzica. Mało tego, za każdym kolejnym razem, gdy drzwi klasy się otworzą będzie z nadzieją wypatrywać ciebie. Jeśli chcesz wiedzieć jak dziecko radzi sobie
w zajęciach możesz odbierając malucha porozmawiać z wychowawczynią albo w każdej chwili zadzwonić i zapytać o zachowanie dziecka. W niektórych przedszkolach posiadających monitoring umożliwia się rodzicom logowanie na stronę internetową przedszkola i obserwowanie nagrań z kamer, które w aktualnym czasie pokazują, co dzieje się na salach.
5. Zostaw dziecku coś, co kojarzy mu się z tobą i co w każdej chwili będzie mogło mieć przy sobie. Może to być apaszka, torba, z którą chodzisz do pracy lub też czapka. Musi być to coś sporego, tak by było dobrze widoczne w rączkach i do czego można się bez problemu przytulić. Nie może więc to być telefon komórkowy czy szminka. Pamiętaj jednak, że gdy dziecko zgubi taką „pamiątkę” żal może być ogromny.
6. Oszczędź dziecku opowieści o tym jak będzie w przedszkolu, ponieważ sam/a nie wiesz, jak będzie naprawdę. Na pytania jak będzie odpowiadaj, że wybrałeś/aś najlepsze przedszkole, więc będzie bardzo fajnie, bo jest dużo zabawek i różnych ciekawych zajęć. Nie mów, że będzie można się bawić ze wszystkimi dziećmi, bo nie ma pewności, że już pierwszego dnia wszystkie dzieci chętnie się wspólnie zaczną bawić. Nie zapewniaj także o tym, że będą smakowite obiadki, bo może się zdarzyć, że już pierwszego dnia podadzą coś, czego akurat twoje dziecko nie lubi. Wtedy także dziecko skojarzy, że mama lub tata opowiadali, że będzie całkiem inaczej niż się okazało w rzeczywistości i trzeba będzie dodatkowych tłumaczeń i rozwiewania wątpliwości dziecka.
7. Za to, że dziecko zostanie grzecznie w przedszkolu nie obiecuj mu nowych zabawek i innych nagród materialnych. Jeśli dziecko płacze podczas pożegnania uspokój je, utul i ucałuj a nie obiecuj za spokój kolejnej zabawki. W ten sposób uczysz dziecka, że za każdym razem może domagać się kolejnego prezentu. Malec musi się nauczyć jak radzić sobie z własnymi emocjami i lękami, ponieważ pokonując tę barierę będzie mógł się właściwie rozwijać społecznie.
8. Konsekwencja jest twoim sprzymierzeńcem. Nawet po pierwszych niepowodzeniach nie należy się zrażać. Wszystkie niepowodzenia i niedogodności są naturalną koleją rzeczy i bez nich nie może być mowy o zdrowym rozwoju. Mądry rodzic jest po to, by wspierać dziecko w jego dążeniach, stać tuż za nim i gwarantować bezpieczeństwo. Nie może jednak robić wszystkiego za dziecko np. gdy dziecko uczy się wchodzić po schodach należy maksymalnie wspierać i zapewnić dziecku bezpieczeństwo, by nauka ta przebiegała pomyślnie a nie wziąć dziecko na ręce i przenieść na szczyt schodów. Jeśli w przedszkolu dziecko początkowo nie potrafi się zaaklimatyzować nie jest to powód by od razu z niego rezygnować, warto natomiast porozmawiać z opiekunkami i przedszkolnym pedagogiem lub psychologiem jakie działania podjąć by proces adaptacji w przedszkolu przebiegał jak najlepiej dla malucha.
9. Mama z tatą działają wspólnie. Jeśli ustaliliście z dzieckiem jakieś zasady musicie oboje ich przestrzegać. Nie można także kazać dziecku wybierać między mamą a tatą.
10. Każde dziecko ma swój własny rytm dojrzewania i socjalizacji. Może okazać się, że posłaliście swoje dziecko zbyt wcześnie do przedszkola i ma olbrzymie problemy z adaptacją i poczuciem bezpieczeństwa w grupie. Nie znaczy to jednak, że dziecko nie nadaje się do przedszkola i nigdy do niego nie pójdzie. Wręcz przeciwnie! Każde dziecko się nadaje i na każde przychodzi odpowiedni czas, ale tak jak w życiu dorosłych dla jednych ten czas nastaje szybciej dla innych później. Wtedy warto przerwać posyłanie dziecka do przedszkola na miesiąc lub kilka miesięcy, tak by nie generować większych stresów i spróbować ponownie. Jednak takiej decyzji nie należy podejmować pochopnie i samodzielnie, warto skonsultować się z opiekunkami dziecka w przedszkolu i psychologiem.
11. Bawcie się w przedszkole. Aby pomóc dziecku przełamywać bariery i lęki a także oswajać się z emocjami bawcie się w domu w przedszkole. Możecie sami przyjmować role, ty bądź dzieckiem a dziecko niech będzie dorosłym. Staraj się zachowywać tak jak zachowuje się twój maluch w trakcie na przykład pożegnania, by mógł spróbować cię pocieszać i nazywać emocje. Możecie także bawić się zabawkami odgrywając przedszkole. Ważne jest, by dziecko odgrywało scenki jakie na co dzień dzieją się w przedszkolu, bo w takiej zabawie najłatwiej wychwycisz z czym maluch ma problem i nie potrafi sobie poradzić a jakie czynności nie sprawiają mu problemów. Przedstawianie sytuacji trudnych na przykład momentu rozstania pozwoli odpowiednio się do niego przygotować.
To tylko niektóre z polecanych metod w przygotowywaniu dziecka do roli przedszkolaka. Warto obserwować zachowanie własnego dziecka i określić jakie czynności sprawiają największe kłopoty i to odpowiednio neutralizować, by przedszkole kojarzyło się malcowi jak najlepiej.