A śnieg pada i pada

A śnieg pada i pada

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH DLA GRUPY DZIECI 3-4LETNICH

Prowadzący: Anna Jopek
Temat tygodnia: A śnieg pada i pada
Temat dnia: „Pierwszy, drugi, trzeci…”
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne
Data: 11.12.2013r.
Grupa: 3-4latki
Cel ogólny: poprawne stosowanie liczebników porządkowych w zakresie 4
Cele:
– posługiwanie się liczebnikami porządkowymi w zakresie 4
– rozwijanie analizatora wzrokowego
– utrwalenie znajomości kolorów
– doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania i zapamiętywania
– kształtowanie umiejętności wypowiedzi na dany temat na podstawie wysłuchanego tekstu
– reagowanie na sygnał dźwiękowy
– doskonalenie staranności podczas kolorowania
– zwrócenie uwagi na prawidłowe trzymanie kredki
Metoda: słowna, czynna, pokazowa
Forma: indywidualna, grupowa
Pomoce: kolorowe płatki śniegu (zielone, żółte, czerwone, niebieskie), ilustracja przedstawiająca zimę, kolorowe kółka- nalepki, kartka z czterema bałwankami , kredki

Przebieg zajęć:
1. Powitanie rymowanką: My się zimy nie boimy, wszyscy razem się bawimy. – mówienie rymowanki w różnym tempie i nasileniu (szybko / wolno, cicho/głośno)
2. „Kolorowe płatki śniegu”. N. opowiada historyjkę: Pewnego zimowego wieczoru padał niezwykły śnieg. Płatki były różnego koloru. Zielone płatki przykryły domy, żółte płatki przykryły drzewa, czerwone i niebieskie spadały na ziemię. Kubuś nie
mógł się nadziwić, jaka kolorowa jest zima. Ulepił z kolegami czerwonego bałwana. Rzucał niebieskimi śnieżkami. Przyszedł piękny, słoneczny dzień, zrobiło się ciepło. – Co się dzieje? – pomyślał Kuba. Śnieg się topi! Ojej! Znikają kolory! Pierwszy
zniknął z domów zielony śnieg. Potem zniknął żółty. Później czerwony. Ostatnie stopiły się niebieskie płatki. Kubuś otworzył oczy. – Ale miałem piękny sen…
3. Omówienie treści opowiadania: Co śniło się Kubusiowi? Jakie kolory miały płatki śniegu? W jakiej kolejności topiły się kolorowe płatki?. (N. zachęca dzieci do stosowania w wypowiedziach liczebników porządkowych, np. pierwszy stopił się
zielony, drugi żółty…).
4. Zabawa „Kto pierwszy?”. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Do ubrań mają przyklejone kółka w różnych kolorach. Na umówiony sygnał ustawiają się w pociągi zgodnie z kolorem kółek i poruszają się po sali w rytm muzyki. Na hasło: Stop! pociągi zatrzymują się. Dzieci odpowiadają na pytania N.: Kto jest pierwszym wagonikiem w zielonym pociągu? Kto jest trzecim w żółtym pociągu? Popatrzcie na czerwony pociąg, którym wagonikiem jest (imię dziecka)?.
5. Zadanie do wykonania: „Wesołe bałwanki” – pokoloruj:
– pierwszego bałwanka na niebiesko
– drugiego na czerwono
– trzeciego na żółto
– czwartego na zielono
6. Podsumowanie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here