27 miesiąc życia dziecka. Czas na zabawy.

dwudziesty siódmy miesiąc życia dziecka. Czas na zabawy.

Coraz bardziej samodzielny malec wciąż potrzebuje waszej uwagi i troski. Zabawy ruchowe, występy przed najbliższymi i pierwsze próby pisania to tylko niektóre zajęcia, którym twoja pociecha poświęca czas. Na co zwrócić szczególną uwagę w 27. miesiącu życia maluszka, piszemy w artykule.

 Sportowe fascynacje obserwować można już u dwulatka. Maluszek z radością uczestniczy w organizowanych przez rodzica zawodach. Coraz bardziej interesuje się też różnymi dyscyplinami sportu, które uprawiają jego starsi koledzy. Dziecko biega, skacze i bawi się piłką. Dzięki temu rozwija się fizycznie i daje upust emocjom oraz ćwiczy zmysł równowagi. Dlatego też najczęściej jak to możliwe warto zabierać dziecko na plac zabaw, boisko, basen czy po prostu na podwórku organizować różne zabawy wspierające rozwój pociechy. Maluszek coraz sprawniej posługuje się też swoimi paluszkami. Czynności, takie jak zasuwanie suwaka czy zapinanie rzepów, które wcześniej sprawiały mu trudność, maluch opanował już niemal do perfekcji. Samodzielne zdejmowanie i ubieranie spodenek okaże się niezwykle przydatne podczas nauki siusiania na nocnik. Dwulatek bez problemu kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne. Warto więc, zachęcać malca do korzystania z nocnika, a jeśli ma opory to do korzystania z sedesu, na który warto kupić specjalną nakładkę dla dziecka. Pamiętaj jednak, żeby nie wyręczać dziecka. Zdobywanie nowych umiejętności wymaga ćwiczeń. W okresie tym można wspólnie z dzieckiem rozpoczynać naukę obsługi komputera. Nie wolno jednak pozostawiać dziecka przed komputerem bez opieki.

Dwulatek uwielbia skupiać na sobie uwagę otoczenia. Żeby zwrócić na siebie uwagę tańczy, podskakuje, śpiewa piosenki czy recytuje krótkie wierszyki. Wszystko dlatego, że pamięć maluszka jest coraz bardziej rozwinięta. Bardzo źle reaguje na słowa krytyki czy podniesiony ton głosu rodziców. Pamiętaj, że to od ciebie zależy czy twoje dziecko będzie miało wysoką samoocenę. Akceptowany i kochany maluch w przyszłości o wiele łatwiej będzie pokonywał różne przeszkody. Dziecko uwielbia się przytulać, zwłaszcza w trudnych dla siebie momentach, ale tylko na chwilę. Woli bowiem biegać i radośnie poznawać otaczający go świat. Dwulatek to mały artysta. Uwielbia malować, lepić z plasteliny czy ciasto liny lub mazać kredkami po kartce. Warto pomyśleć o odpowiednim miejscu, gdzie dziecko będzie mogło dać upust swoim artystycznym potrzebom jednocześnie nie brudząc przy tym siebie i swojego otoczenia. Najbardziej narażone na zniszczenie są ściany i inne duże powierzchnie, które zdaniem dziecka są doskonałym miejscem do malowania czy pisania. Do tej pory maluch rysował zazwyczaj kółka. Około 27. miesiąca życia na kartkach, na których maluje pociecha powinien pojawić się też pierwszy krzyżyk. Choć dla dorosłych figura ta może się wydawać prosta, dla malutkich paluszków trzymających kredkę postawienie dwóch prostopadłych linii jest olbrzymim wyzwaniem.

Pokazuj dwulatkowi zdjęcia i nagrania, na których jest. Bawcie się wspólnie przed lustrem. Rozmawiajcie o różnych uroczystościach, które mają miejsce w waszej rodzinie, różnych świętach i związanych z nimi tradycjach. Wspólnie słuchajcie różnych rodzajów muzyki. Jak podkreślają specjaliści wpływa ona doskonale na rozwój mózgu dziecka. Pamiętaj by często chwalić dziecko. Buduj jego poczucie wartości pokazując jak potrzebna jest ci pomoc malucha podczas domowych porządków czy gotowania. Ścieranie kurzu na dolnych półkach lub wrzucanie obranych ziemniaków do garnka sprawi, że poczucie własnej wartości dziecka będzie rosło.

Zabawa jest dla dwulatka ulubioną formą nauki i sposobem na poznawanie otaczającego świata. Dziecko ma coraz lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Miś zamienia się w rajdowego kierowcę a lalka w księżniczkę. Stała obecność rodziców okazuje się zbędna. Maluch potrafi przez jakiś czas bawić się samodzielnie. Warto zachęcać do takiej aktywności pociechę jednocześnie dbając o jej bezpieczeństwo. Wychodząc do innego pomieszczenia informuj o tym dziecko i wracaj za chwilę tak jak obiecałaś/eś. Dłuższe nieobecność może sprawić, że dziecko nie będzie chciało się bawić samo gdyż zauważy, że samodzielna zabawa pozbawia je uwagi rodziców. Dotrzymywanie słowa i regularne zaglądanie do dziecka do mu poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Z czasem chwile samodzielnej zabawy będzie można wydłużać. Pamiętaj jednak, żeby nie zagadywać malucha, gdyż może wtedy zainteresować się bardziej rodzicem niż kontynuowaniem zabawy. Uśmiechnijcie się natomiast do dziecka, pogłaszczcie po głowie a jeśli potrzebuje pomocy zdejmij za ciasne ubranko lalce lub pomóż przyczepić do samochodu przyczepkę. Pozwalając dziecku na samodzielną zabawę rozwijasz jego wyobraźnię i uczysz koncentracji. Oczywiście wspólna zabawa z dzieckiem też jest ważna. Pamiętaj jednak, że pół godziny spędzone tylko z dzieckiem jest dużo bardziej wartościowe niż kilka godzin w czasie, których dzielisz uwagę między dziecko, telewizor, telefon, Internet czy domowe obowiązki.

Wśród różnych zabawek dziecka nie powinno zabraknąć klocków, puzzli oraz książeczek z obrazkami. Doskonałym pomysłem są też zabawki imitujące rzeczywistość. Domek dla lalek czy tor wyścigowy zajmie uwagę maluszka na długi czas. Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić w dom. Warto wykorzystać zainteresowanie pociechy domowymi obowiązkami i uczyć malucha zachowywania porządku czy pomagania w domowych czynnościach, na przykład zamiataniu czy wycieraniu kurzy na dolnych półkach. Najważniejszą kwestią przed zakupieniem zabawki powinno być to, czy spełnia ona wymogi bezpieczeństwa. Należy unikać zabawek z małymi elementami, które dziecko mogłoby połknąć lub na przykład włożyć do ucha. Dwulatek jest egocentrykiem i nie potrafi jeszcze bawić się z innymi dziećmi. Należy jednak stwarzać pociesze jak najwięcej sytuacji w czasie, których będzie mogła uczyć się współpracy z innymi. Kontroluj czas, jaki dziecko spędza przed telewizorem. Psycholodzy ostrzegają, że dzieci, które dużo czasu spędzają przed telewizorem wolniej się rozwijają. Pamiętaj także, że nie wszystkie bajki są przeznaczone dla dzieci. Niektóre mogą budzić w dziecku przerażanie. Najlepiej wspólnie z dzieckiem oglądaj bajki w telewizji i na bieżąco komentuj je maluchowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here