22 miesiac życia

22 miesiąc życia

Twój mały odkrywca jest coraz ciekawszy świata, mimo że jeszcze nie potrafi nazwać pewnych rzeczy, to je dostrzega i zaczyna rozumieć. Dziecko uczy się przez dotyk, obserwację i zabawę, ale także przez przeżywanie pewnych sytuacji. Pozwól mu czasem być niesfornym, ale tłumacz to co się wokół dzieje, mimo że jeszcze niewiele mówi, to już rozumie to co Ty mówisz do niego.

Rozwój fizyczny

Twoje dziecko coraz odważniej porusza się po domu, zaczyna się wspinać, czołgać, sprawdza czy da się chodzić „po meblach”. To zupełnie normalne, twoje dziecko rozwija się coraz bardziej i musi jakoś ćwiczyć wszystkie mięśnie ciała. Z wyglądu, brzdąc jest jeszcze podobny do niemowlaka, ma nadęty brzuszek i otłuszczone nóżki, oczywiście to zupełnie normalne. Z czasem, gdy dziecko zacznie więcej chodzić, tłuszcz zniknie i jego nóżki nabiorą naturalnego kształtu, przystosują się do swojej głównej roli. Inne mięśnie, w tym także brzucha, również stanął się bardziej naturalne, wszystko to kwestia wyćwiczenia, co przez następne kilka miesięcy będzie zajmowało Twojemu dziecko sporo czasu. Jeżeli wydaje Ci się że Twój maluch jest zbyt pyzaty, możesz skonsultować się z lekarzem, który doradzi ewentualną dietę. Nigdy sama nie odchudzaj dziecka!! Lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak zwyczajnie większa ilość ruchu dla Twojego dziecka, nie rozpoczynaj treningów, ale zacznij zwracać uwagę jak bawi się Twoja pociecha. Zachęcaj ją do aktywności fizycznej, wymyślaj odpowiednie zabawy, chodźcie na spacery. Ruch nie tylko pomoże w rozwoju, ale może także rozwiązać problem wczesnej otyłości, jeżeli w ogóle taki jest. Pamiętaj, nigdy nie męcz dziecka na siłę!

Rozwój psychospołeczny

Dziecko na tym etapie bardzo szybko zdobywa nowe umiejętności. Nie ma jeszcze wielkiego zasobu słów, ale rozumie już większość tego co do niego mówią dorośli. Potrafi także wykonywać proste polecenia, z radością przynosi zabawki i pokazuje to o co go prosisz. Coraz więcej mówi, niestety jeszcze go nikt nie rozumie, gdyż jego zasób słów sięga około 100 słów, ale sprawia to, że ćwiczy on swój aparat mowy. Nie przerywaj mu więc, gdy z przejęciem będzie ci coś opowiadał, to że go nie rozumiesz nie znaczy, że nie możesz go wysłuchać. Rozumie on już pewne zjawiska, zaczyna pojmować na czym polega rozmowa telefoniczna, tym samym rozwijając swoją wyobraźnie kojarząc głos, który wydobywa się ze słuchawki telefonu z konkretną osobą, możesz mu w tym pomóc pokazując dodatkowo zdjęcie osoby którą słyszy. Dużo opowiadaj dziecku, śpiewaj mu i z nim, czytaj bajki i pozwól mu czytać je po swojemu. Nawet jeżeli zacznie mówić dopiero za jakiś czas, pamiętaj że Twój brzdąc już dużo rozumie i uczy się świata przez obserwację. Dziecko zaczyna widzieć zróżnicowanie swojego ciała, ale także widzi różnicę w budowie ciała rodziców. Nie identyfikuje się jeszcze z konkretną płcią, ale doskonale potrafi rozróżnić chłopca od dziewczynki. Maluch zaczyna być coraz bardziej skupiony na sobie, wchodzi bowiem w okres gdy będzie próbował budować swoje poczucie wartości i bezpieczeństwa. Aby

uczyć go rozumienia także innych ludzi i ich uczuć, staraj się tłumaczyć zasady życia w społeczeństwie, to że każdy czuje podobnie do niego, może w tym pomóc zabawa w odgrywanie i zamienianie się rolami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here