18 miesiac życia dziecka

18 miesiąc życia dziecka

Kolejny fascynujący czas dla Twojego malucha, wszystko go ciekawi i ciągle podejmuje się on nowych wyzwań, przez co rozwija się fizycznie i psychicznie. Zdarza się mu być nieco humorzastym, ale to dlatego, że uczy się ono rozpoznawać swoje emocje. Dziecko żyje teraźniejszością, nie będzie więc długo się na ciebie gniewać.

Rozwój fizyczny

Dziecko ciągle odkrywa nowe rzeczy, wraz z nauką chodzenia zmieniła się jego perspektywa widzenia świata, wciąż nabywa nowe umiejętności. Jedną z nich jest chodzenie do tyłu, być może to nic przydatnego, jednak świadczy to o tym, że coraz lepiej radzi on sobie z utrzymywaniem równowagi. Innym skutkiem, tego będzie nauka biegania, jeszcze dość ostrożnie, ze strachem w oczach rodziców, ale będzie ono odkrywało taką dynamikę ruchu.  Z początku, może to wyglądać nienaturalnie, dziecko będzie biegało na prostych nóżkach, ale z czasem wyrobi sobie mięsnie i nogi same będą się odpowiedni ustawiały. Następną nową umiejętnością jest wspinaczka, a właściwie to wdrapywanie się na łóżko rodziców, wersalki, fotele. Wielką frajdę sprawia mu teraz zjeżdżalnia na placu zabaw, oczywiści będzie to jeszcze trwało dość długo, ale już teraz odkrywa jej magię. Pamiętaj, żeby zawsze trzymać za rękę dziecko gdy jesteście w ruchliwych miejscach, zwłaszcza w pobliżu jezdni. Dziecko nie lubi stać w miejscu, w jednej chwili może wbiec na jezdnię lub zgubić się w tłumie.

Rozwój psychospołeczny

Dziecko potrafi wypowiadać proste słowa „daj”, „to”, „mama” itd., zaczyna tym samym wyrażać swoją opinię i wolę. Zdarza się mu mówić tez inne rzeczy, ale jeszcze w języku, który jest zrozumiały tylko jemu. Maluch rozumie to co mówią do niego dorośli, zaczyna więc aktywnie brać udział w życiu domu. Naśladuje on zachowania jakie widzi u rodziców, nie zdziw się więc jak zobaczysz go wykonującego dość dziwne zadania. Brzdąc chętnie robi rzeczy, które potrafi i rozumie, ściera kurze, układa buty, zaczyna otwierać i zamykać drzwi. Nadszedł czas, gdy dziecko potrafi nazwać to co widzi na obrazku, półtoraroczne dziecko dostrzega także swoją wartość w towarzystwie, dlatego dość chętnie się wygłupia i pokazuje co się nauczył, zwłaszcza gdy zbiera za to pochlebstwa. Twój maluch staje się egocentryczny, często się niecierpliwi gdy nie dostaje tego co chce, złości gdy mu czegoś zabraniasz. Lubi zwracać na siebie uwagę rodziców, zwłaszcza płaczem i krzykami. Dziecko w ten sposób uczy się rozpoznawać swoje uczucia, dlatego bądźcie wyrozumiali. Jeżeli jest ono zbyt agresywne, a upust emocjom daje bijąc, szczypiąc czy kopiąc, zaczekaj aż się uspokoi i wytłumacz mu dlaczego nie powinno tak postępować. Nie złość się na niego, jego zachowanie jest teraz całkiem normalne i prawidłowe podczas jego rozwoju, pamiętaj że dziecko nie robi jeszcze tego z premedytacją, ono wyraża swój aktualny stan emocjonalny w taki właśnie sposób, a gdy emocje już opadną z pewności przyjdzie się do ciebie przytulić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here