Po 14. miesiącu przychodzi według niektórych bardzo trudny w rozwoju miesiąc 15. Dziecko ciągle się rozwija, doskonali zdobyte już wcześniej umiejętności, uczy się nowych, jednak przy tym wszystkim zaczyna się bać odrzucenia, głównie ze strony mamy. Zabiega ciągle o jej względy, jego poczucie bezpieczeństwa bywa zachwiane, staje się przez to zaborczy i najchętniej towarzyszyłby ukochanej mamie w każdej chwili.
Rozwój fizyczny
Mimo, że maluch ciągle ma jeszcze pewne problemy z utrzymaniem przez dłuższy czas równowagi, pokonuje coraz większe dystanse. Przejście przez pokój jest dla niego już niewielkim wyzwaniem. Zaczyna także dostrzegać uroki wspinania się. Schody w domu są dla brzdąca doskonałą atrakcją. Na czworakach, stopień po stopniu przemieszcza się coraz wyżej. Aby wychodzić o własnych siłach potrzebna mu będzie asekuracja ze strony rodzica. Starajcie się, by uczyć dziecko stawiania na stopniach naprzemiennie raz lewej raz prawej nóżki. Takie ćwiczenie aktywizujące naprzemiennie obie strony ciała doskonale rozwija mózg. Jednak pamiętajcie, że z nauką schodzenia ze schodów przyjdzie Wam jeszcze poczekać kilka miesięcy.
Dziecko jest ciekawe wszystkiego, ignoruje zakazy, otwiera szafki i pudełka będące
w jego zasięgu, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu przedmiotów, które nie powinny się znaleźć w małych rączkach.
Zwiększająca się motoryka i dynamiczność ruchów pozwala na układanie wieży
z kilku klocków. Taka zabawa sprawia malcowi niesamowitą frajdę, co ważne jeszcze większą, burzenie swoich budowli. Rozrzucanie i zbieranie swoich zabawek, to także ćwiczenie koordynujące ruchy dziecka. Takie wyćwiczone paluszki i rączki będą niezwykle przydatne w nauce samodzielnego jedzenia. Jedząc samodzielnie dziecko uczy się także koordynować swoje ciało na linii oko-ręka.
Rozwój psychospołeczny
Zasób słów używanych przez malca ciągle się powiększa, prawdopodobnie umie już powiedzieć „daj” i zaczyna to wykorzystywać, potrafi naśladować odgłosy takie jak „hau hau”, „miau miau” i wie, do jakiego zwierzęcia one należą, dlatego można inicjować
z dzieckiem zabawy polegające odgadywaniu głosów zwierzątek. Coraz bardziej jest świadomy swojego ciała. Doskonali poznane w poprzednim miesiącu samodzielne wskazywanie na poszczególne części ciała. Maluch potrafi już sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, jednak trzeba być świadomym, że często robi już to „po fakcie”.
Dziecko w tym wieku zaczyna lubić rysować, powinniście się zatem zaopatrzyć
w bloki rysunkowe i kredki, koniecznie nietoksyczne świecowe zamiast ołówkowych, ponieważ w razie upadku dziecka nie stanowią dla niego zagrożenia. Nie zapomnijcie jednak, żeby konsekwentnie zabraniać mazania po ścianach i meblach. Dziecko ma mieć świadomość, że malować może na przygotowanych dla niego kartkach. Ewentualnie, gdy wiecie, że nie upilnujecie nowego hobby Waszego dziecka zaopatrzcie go w zmywalne mazaki, po których malunki można będzie łatwo zetrzeć. Nie martwcie się także tym, że smyk zamiast ciepłych i łagodnych barw preferuje ciemne. Wzrok dziecka lubi kolory rzucające się w oczy i wyraziste.
Mama jest dla dziecka najważniejsza i w tym okresie rozwoju zaczyna nasilać się potrzeba jak najbliższej więzi z nią. Dziecko zaczyna rozumieć, że nie jest jedyną osobą, która absorbuje czas mamy dlatego stara się jak najczęściej zwracać na siebie uwagę. Zostaje zachwiane jego poczucie bezpieczeństwa, dlatego tak ważne jest rozmawianie z dzieckiem
i tłumaczenie mu wszystkiego. Mama powinna wiedzieć, że nawet jeśli musi wyjść i zostawić dziecko na przykład z tatą, to musi wytłumaczyć malcowi kiedy wróci. Nie powinna ukradkiem opuszczać dziecka.
Paradoksalnie w sprzeczności do potrzeby bliskości, coraz bardziej rozwija się chęć do samodzielnego poznawania świata, dlatego powinniście zachęcać malucha do samodzielności jednocześnie podkreślając, że jesteście tuż obok, tak by czuł się bezpieczny. Możecie wspólnie wybierać się na plac zabaw lub do piaskownicy, tak by dziecko miało możliwość spędzania czasu z innymi dziećmi.
Coraz częściej z ust malucha pada słowo „nie”, ignoruje dawane mu zakazy i chce zwracać na siebie ciągłą uwagę rodziców.
Doskonałym sposobem, aby podnieść w dziecku poczucie bezpieczeństwa a także sprawić, by miał dobry kontakt z obojgiem rodziców, jest wspólne czytanie bajek, zarówno w ciągu dnia jak i tych na dobranoc. Zasypianie między obojgiem rodziców daje dziecku ogromne poczucie bezpieczeństwa.