Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
Praca w małych zespołach.
Temat: Zabawy na łące
Cele
Usprawnienie funkcji językowych w zakresie budowy zdania.
Wprowadzenie pojęcia zdanie.
Rozwijanie mowy opowieściowej.
Utrwalanie właściwego toru oddechowego.
Wdrażanie dzieci do zespołowego oraz indywidualnego wykonywania zadań.
Przebieg zajęcia.
Część I- praca z całą grupą,.
1.Zabawa słuchowo ruchowa Polecenia.
Dzieci stoją w grupie prowadząca wypowiada zdania określające, w którym miejscu, kto ma usiąść:
Kuba usiądź na dywanie.
Gabrysia usiądź za Kubą, itp.
2.Rozmowa nt Łąki.
Zadawanie dzieciom pytań nt łąki. Zwracanie uwagi na to, by dzieci odpowiadały całymi zdaniami. Zdanie składa się z kilku słów, a zapisane z wyrazów. Jeśli wypowiedź dziecka nie jest pełnym zdaniem należy je uzupełnić i powtórzyć kładąc tyle papierowych kwiatów ile jest słów w wypowiedzi.
3. Zabawa relaksacyjna Zapach kwiatów.
Każde dziecko wybiera po jednym kwiatku, kładzie na otwartej dłoni i zdmuchuje. Następnie dzieci kładą się pośród kwiatów. Przy spokojnej relaksacyjnej muzyce dzieci słuchają opowiadanie o łące pachnącej kwiatami, w tym czasie dzieci swobodnie oddychają. Po chwili każde dziecko bierze lezący kwiatek, wąchają go, wdychając powietrze nosem – wydychając ustami.. Dmuchają na jego naśladując lekki wietrzyk. Następnie kładą kwiat na brzuchu, podczas oddychania wykonują ruchy mięśniami brzucha.
4.Zagadki ortofoniczne Zwierzęta na łące.
Dzieci siedzą w kole. Prowadząca na przygotowany zbiór obrazków przedstawiający zwierzęta, które można spotkać na łące.
Dowolne dziecko losuje obrazek i za pomocą ruchu, głosu zadaje dzieciom zagadkę, po odgadnięciu dzieci uczestniczą w krótkiej zabawie naśladowczej.
5.Zabawa słowno- ruchowa- Liczenie wyrazów.
Prowadząca mówi powoli zdanie, dzieci w myślach liczą słowa, a następnie maja wykonać tyle podskoków ile jest wyrazów w zdaniu.
