Święto pluszowego misia

Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu

Data: 25.11.2010r.

Grupa wiekowa: 6 – 5 – latki

Prowadząca: Elżbieta Kubacka – nauczyciel w Samorządowym Przedszkolu nr 38 w Krakowie, Akademia Zielonego Misia.

Temat zajęć: Święto Pluszowego Misia

Cele ogólne:

  • Doskonalenie umiejętności porządkowania swojego otoczenia (II/5)
  • Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zagadek (XIV/4)
  • Doskonalenie umiejętności śpiewania piosenek oraz uczestniczenia w zabawach muzyczno-ruchowych (VIII/1)
  • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na podany temat (XIV/6)
  • Doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10 (XIII/1) oraz porównywania liczebności zbiorów (XIII/3)
  • Doskonalenie umiejętności układania obrazka z części (IV/3)
  • Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych (VI/1)
  • Kształtowanie umiejętności przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych (I/2)

Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniami piosenek, misie, ilustracje przedstawiające znane misie, ilustracje przedstawiające tort i świeczki, kostka do gry, obrazki do ułożenia z części, klej, papier, maty, pluszowe misie

Literatura dziecięca i pedagogiczna: PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO, „Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego (2009)”, E. Tokarska, J. Kopała,

Etapy:

Przebieg:

Cele operacyjne:

Uwagi:

1.Organizacja wstępna: zebranie dzieci.2. „Powitanie” – piosenka na powitanie

3. „Bajkowe melodie” – zagadki muzyczne

4. „Zgaduj – zgadula” – zagadki słowne

5. „Parada Misiów” – zabawa przy piosence pt. „Pluszowy miś”

6. „Mój miś” – zabawa językowa

7. „Stary Niedźwiedź” – zabawa muzyczna

7.”Urodziny Misia” – zabawa matematyczna z elementami metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

8. „Misie” – zabawa dydaktyczna, układanie obrazka z części

9. Zakończenie zajęć

Melodia do sprzątania zabawek. Porządkowanie sali po skończonej zabawie.Śpiewanie piosenki na powitanie na melodię: „Panie Janie”.

Dzieci odgadują z jakich bajek pochodzą piosenki odtwarzane przez nauczycielkę.

Odgadywanie imion bohaterów dzisiejszego święta. Wskazywanie ilustracji przedstawiających bohaterów, o których jest mowa w zagadkach.

Jest to mały, pluszowy i gruby miś. Klapnięte uszko ma. Zna się z dziećmi nie od dziś. Śpiewa im na dobranoc i dobry wieczór (Miś Uszatek)

Jest grubiutkim, pluszowym misiem koloru żółtego-miodowego. Nazywany jest przez przyjaciół i siebie samego Misiem o Bardzo Małym Rozumku. Mieszka w domku w drzewie (Kubuś Puchatek).

Bohaterami której bajki są: Zami, Bunia, Grafi, Sani, Kabi, Tami, Gusto ?(Gumisie).

Mieszkał w parku Yellowstone. Zajmował się przede wszystkim zdobywaniem jedzenia, najchętniej poprzez kradzieże koszy piknikowych turystów. Za to właśnie nie lubił go Strażnik Smith (Miś Yogi).

Miś, co zawsze śpiewać chciał. Lecz choć bardzo kochał śpiew, wciąż fałszował pośród drzew (Miś Kolargol).

Odgadnięcie nazwy dzisiejszego święta.

Prezentacja misiów. Dzieci ustawione w kole. Tańcząc wchodzą kolejno do środka koła i prezentują swojego misia.

Wypowiedzi niektórych dzieci na temat swoich misiów (imię, skąd pochodzi etc.)

Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki pt. „Stary Niedźwiedź”

Dzieci rzucają kostka do gry. Ilość wyrzuconych oczek oznacza liczbę lat danego misia. Przeliczają oczka na kostce. Układają przy misiu świeczki w liczbie odpowiadającej liczbie oczek wyrzuconych na kostce. Porównują wiek poszczególnych misiów.

Układanie obrazka złożonego z 6 elementów. Nazywanie postaci na ilustracjach. Przyklejanie ilustracji, kolorowanie.

– Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

– prawidłowo reaguje na sygnał umowny,– odkłada zabawki w wyznaczone miejsca w sali,

– pomaga kolegom uporządkować salę po zabawie,

– siada w kole na dywanie,

– śpiewa piosenkę na powitanie,

– siada w kole na dywanie przestrzegając zasady: chłopiec-dziewczynka, chłopiec-dziewczynka etc.,

– rozpoznaje bajkę na podstawie piosenki,

– podaje tytuł bajki,

– oczekuje na swoją kolej,

– nie przekrzykuje pozostałych uczestników zabawy,

– rozwiązuje zagadki,

– wskazuje ilustracje przedstawiające bohaterów, o których jest mowa w zagadkach,

– powie, jakie mamy dzisiaj święto,

– przestrzega reguł zabawy,

– ustawia się w kole,

– tańczy,

– wchodzi do środka koła,

– prezentują swojego misia,

– siada w kole na dywanie,

– prezentuje swojego misia,

– powie, jak ma na imię jego miś,

– powie, skąd ma misia,

– ustawia się w kole,

– pełni rolę niedźwiedzia,

– śpiewa piosenkę,

– wykonuje polecenia zgodnie z treścią piosenki,

– przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie zabawy,

– siada w kole na dywanie,

– rzuca kostką do gry,

– przelicza oczka na kostce,

– układa świeczki,

– przelicza świeczki,

– porównuje wiek poszczególnych misiów,

– powie, o ile lat jest starszy/młodszy jeden miś od drugiego,

– liczy do 10,

– nie przekrzykuje pozostałych uczestników zabawy,

– przestrzega reguł zabawy,

– siada w kole na dywanie,

– rozdaje maty pozostałym uczestnikom zabawy,

– rozdaje koperty pozostałym uczestnikom zabawy,

– układa obrazek z części,

– nazywa postaci na ilustracjach,

– zajmuje miejsce przy stoliku,

– przykleja ilustrację,

– koloruje ją,

– porządkuje dywan i stoliki po skończonej zabawie,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here