
Temat: „Ruch to zdrowie- każdy przedszkolak ci to powie”- scenariusz zajęć
Cele ogólne:
dziecko rozwija koordynację ruchową;
dziecko usprawnia swoją małą i dużą motorykę;
dziecko kształtuje swoją orientację w przestrzeni;
dziecko rozwija sprawność ruchową i umiejętność pracy w grupie;
Metody:
Aktywizujące- zawody;
Czynne- zabawa ruchowa;
Słowne;
Forma pracy:
– praca indywidualna;
– praca w grupie;
Pomoce dydaktyczne:
– stara gazeta dla każdego dziecka, kosz lub wiaderko, kolorowe krążki z papieru, szarfy w dwóch kolorach, na przykład czerwone i niebieskie, medale dla każdego dziecka;
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć. Dzieci stoją w kole. Nauczyciel czyta listę obecności. Wyczytana osoba musi zrobić jakiś śmieszny ruch. Najlepiej gdyby nauczyciel rozpoczął i pokazał dzieciom zasadę.
2. Każde dziecko dostaje od nauczyciela gazetę. Nauczyciel pokazuje jak położyć na głowie gazetę, która udaje kapelusz. Przy akompaniamencie muzyki dzieci chodzą po sali. Ważne by gazeta nie spadała im z głowy. Na hasło nauczyciela dzieci zaczynają chodzić po sali na czworakach. Gazeta z kapelusza zamienia się na pancerz żółwia. Nauczyciel może zademonstrować dzieciom jak położyć gazetę na plecach. Przedszkolaki muszą uważać, by nie zgubić swoich pancerzy.
3. Dzieci z gazet przygotowują papierowe kule. Ustawiają się naprzeciwko kosza lub wiaderka w odległości wyznaczonej przez nauczyciela. Zadaniem dzieci jest celnie rzucić do pojemnika. Komu się uda jest nagrodzony kolorowym papierowym krążkiem. Wygrywa to dziecko, które zbierze najwięcej krążków.
4. Nauczyciel tłumaczy dzieciom zasady zabawy. Na podłodze rozkłada kolorowe szarfy. Dziewczynki zamieniają się w motyle a chłopcy w pszczółki. Zabawa odbywa się przy akompaniamencie muzycznym. Gdy muzyka gra dzieci biegają po sali udając motyle lub pszczółki. Gdy muzyka milknie motyle przylatują na czerwone szarfy a pszczółki na niebieskie. Zabawę można powtórzyć kilka razy, także zamieniając dzieciom role. Po zabawie dzieci pomagają zebrać szarfy.
5. Przedszkolaki zamieniają się w bociany. Gdy gra muzyka chodzą po sali wysoko podnosząc kolana do góry. Gdy muzyka przestaje grać przedszkolaki stają na jednej nodze, ręce rozkładają jak skrzydła. Udają bociany na łące.
6. Zabawa pod tytułem „głaz”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno zamienia się w głaz. Skulone przywiera do podłogi. Drugi przedszkolak próbuje różnymi metodami poruszyć głaz. Po kilku próbach następuje zamiana ról.
7. Dzieci za sprawą czarodziejskiej różdżki, którą ma nauczycielka zamieniają się w różne zwierzęta. Gdy nauczyciel gra na tamburynie dzieci biegają swobodnie po sali, gdy instrument milknie nauczyciel mówi, jakie zwierzę będą udawać i pokazuje ich ruchy. Na przykład, gdy mówi słoń- porusza się bardzo powoli, robi duże kroki, bardzo głośne i ociężałe, jeśli mówi zając, żabki- dzieci skaczą po sali, jeśli mówi rak- dzieci chodzą do tyłu. Nauczyciel może wymyślić także inne zwierzęta.
8. Na zakończenie zajęć dzieci ponownie łączą się w pary i wręczają sobie medale za piękną zabawę.