Scenariusz zajęć w przedszkolu Wielka Brytania – Anglia

Scenariusz zajęć w przedszkolu Wielka Brytania - Anglia
Temat: Podróż po Wielkiej Brytanii.

Cele:
– poznanie i przybliżenie kultury i cech charakterystycznych Wielkiej Brytanii,
– kształtowanie poczucia przynależności do Europy,
– budowanie zainteresowania innymi kulturami.

Metody: Gry edukacyjne, pokaz, pogadanka.

Formy: Praca w grupach, praca zbiorowa.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne
2. Przywitanie się z uczniami.
3. Prowadzący pokazuje dzieciom na mapie oraz na globusie jak wygląda Wielka Brytania. Podkreśla „inność” tego państwa – to, że jest ono wyspą.
4. Nauczyciel rozdaje dzieciom niepokolorowane flagi Wielkiej Brytanii. Zadaniem uczniów jest wierne odwzorowanie kolorów. Flaga zostaje zawieszona na tablicy.
5. Nauczyciel opowiada uczniom o tradycji Wielkiej Brytanii, o tym, co Brytyjczycy jedzą, gdzie warto się udać będąc w Anglii. Wszystko jest poparte ilustracjami lub krótką prezentacją.
6. Prowadzący podkreśla, że Anglia to jedno z nielicznych miejsc, gdzie panuje monarchia. Z grupki dzieci zostaje wybrany król i królowa oraz gwardziści. Pozostałe dzieci przychodzą z wizytą do monarchów, starają się zachować wszelkie zasady dobrego postępowania.
7. Nauczyciel zaprasza uczniów do dalszej podróży po Wielkiej Brytanii. Tym razem udają się do Londynu. O każdym miejscu wartym odwiedzenia nauczyciel mówi kilka zdań, np. most Tower. Budowano go przez 8 lat. Podnosi się on do góry jeśli statki chcą wpłynąć do środka Londynu. Tower to również nazwa słynnego zamku o bardzo grubych, kamiennych murach. Przez wiele lat mieszkali tam królowie, a w Białej wieży zamku do dziś znajduje się skarbiec, w którym znajdują się korony, pierścienie ze złota i wiele innych skarbów. W zamku zawsze mieszkały kruki :Anglicy wierzą, że Londyn będzie tak długo istniał jak długo będą żyły w Tower kruki…
8. Nauczyciel proponuje, aby dzieci pobawiły się w kruki: czary – mary i zamieniam was w kruki! Dzieci muszą poruszać się w określonym, wystukiwanym przez prowadzącego rytmie.
9. Nauczyciel opowiada uczniom o zamkach, których jest naprawdę dużo w Wielkiej Brytanii. Z przygotowanych figur geometrycznych uczniowie układają zamki. Cała grupa wybiera najładniejszy. Zwycięzca otrzymuje skromny upominek.
10. Na zakończenie nauczyciel rozdaje uczniom obrazek z Londynu – musi znajdować się na nim budka telefoniczna i autobus. Uczniowie kolorują obrazek.
11. Prowadzący dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here