
Konspekt zajęć w przedszkolu statki
Temat: Czy wiesz dlaczego statki potrafią pływać?
Cele:
Dziecko:
ćwiczą umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń,
rozbudza w sobie ochotę do samodzielnego eksperymentowania i odnajdywania odpowiedzi na nurtujące go pytania badawcze,
zna i potrafi określić charakterystyczne cechy wody,
potrafi samodzielnie sformułować wnioski dotyczące tonięcia lub utrzymywania się przedmiotu na wodzie na podstawie obserwacji,
aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Metody:
rozmowa,
obserwacja,
samodzielne eksperymentowanie.
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęć:
1. Przygotowanie sali do zajęć. Sprawdzenie, czy wszystkie środki dydaktyczne są sprawne, prośba o to, aby dzieci usiadły w okręgu na dywanie.
2. Wprowadzenie w temat zajęć. Nauczyciel rozpoczyna pogadankę dotyczącą badaczy, naukowców. Próbuje naprowadzić dzieci, aby odgadły temat zajęć.
3. Nauczyciel włącza dzieciom nagranie z efektami dźwiękowymi, które kojarzą się dzieciom z wodą, np. szum morza, lanie wody.
4. Prowadzący razem z dziećmi ustala zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania doświadczeń. Zapowiada dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach wszyscy razem będą wspólnie eksperymentowali.
5. Pośrodku koła nauczyciel stawia dużą miskę wypełnioną wodą.
6. Pogadanka dotycząca wody, głównie jej cech i właściwości. Próba odnalezienia odpowiedzi na pytania, np.: Jak wygląda woda? Czy zawsze jest płynem? Jaki ma kolor? Czy zawsze ma taki sam kolor? Jaki ma zapach, smak? Do czego jest potrzebna woda? Czy można żyć bez wody? Czy woda może być zagrożeniem?
7. Nauczyciel umieszcza w nieprzezroczystym pudełku różne przedmioty. Dzieci kolejno losują jeden z nich, a następnie dokładnie go opisuje – ciężar, wielkość, materiał. Zgaduje także, jak wylosowany przedmiot zachowa się na wodzie. Następnie dzieci kolejno podchodzą do miski i wykonują doświadczenie – „co pływa a co utonie?”
8. Zabawa „statek”. Nauczyciel opowiada dzieciom o budowie statków. Wyjaśnia, czym jest burta, rufa, dziób. Prosi uczniów o to, aby stanęli w zwartej grupie zwróceni twarzami w jedną stronę. Nauczyciel mówi komendy a uczniowie zachowują się według wzoru:
– lewa burta (zwrot w lewą stronę sali), prawa burta (zwrot w prawą stronę), rufa (zwrot w tył sali), dziób (kilka kroków do przodu), pokład (dzieci stoją nieruchomo w miejscu).
9. Eksperyment samodzielny „Łódka”.
Każde dziecko otrzymuje niewielką miseczkę z wodą. Dzieci zajmują stanowisko przy stoliku. Pierwsze zadanie dzieci polega na ulepieniu przez nich kuleczki z plasteliny oraz umieszczeniu jej na wodzie. Nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę, próbuje naprowadzić uczniów, aby odpowiedzieli na pytanie, dlaczego tak się stało.
10. Drugie zadanie eksperymentalne: dzieci nadają plastelinie odpowiedni kształt tak, aby utrzymała się ona na wodzie. Dzieci starają się odpowiedzieć na pytanie: od czego zależy to, czy plastelina utrzymuje się na wodzie? Pogadanka nauczycielka o budowie statków i sposobie utrzymywania się ich na powierzchni wody.
11. Wnioski i podsumowanie zajęć.
12. Podziękowanie za wspólne eksperymenty i doświadczenia.