
Konspekt zajęć w przedszkolu, rośliny
Temat: „Od nasiona do rośliny”.
Cele:
Dziecko:
rozwija w sobie zainteresowania wiadomościami przyrodniczymi,
wzbogaca wiedzę dotyczącą niezbędnych warunków do rozwoju przyrody,
umiejętnie i z uwagą słucha nauczyciela,
potrafi wypowiedzieć się na określony temat,
rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami prowadzącego zajęcia.
Metody:
metoda zadań stawianych do wykonania,
wyjaśnienie, instrukcja,
rozmowa,
kierowanie działalnością dziecka.
Formy:
indywidualna,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
ilustracje,
historyjka obrazkowa,
muzyka imitująca dźwięki przyrody nagrane na płycie CD.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne wprowadzające w tematykę zajęć.
2. Nauczyciel opowiada dzieciom o wiośnie, o tym co wiąże się z nadejściem tej pory roku. Wymienienie charakterystycznych cech wiosny.
3. Nauczyciel opowiada historię małej Agatki ilustrując ją obrazkami (załącznik).
4. Pytania kontrolne dotyczące stopnia zrozumienia przeczytanego tekstu. Próba odpowiedzi na pytanie: „Co będzie potrzebne Agatce do wyhodowania kwiatka?”
5. Pomocne w odpowiedzi na postawione pytania będą ilustracje przypięte wcześniej do tablicy, m.in. ziemia, nasiona, konewka…. – dzieci wskazują niezbędne przedmioty.
6. Wspólne ustalenie i omówienie kolejności wszystkich działań niezbędnych do wyhodowania rośliny.
7. Burza mózgów. Dzieci dzielą się swoimi pomysłami dotyczącymi tego, co jeszcze można zrobić, aby zapewnić właściwe warunki rozwoju roślinie.
8. Dzieci dobierają się w trójki. Jedna osoba z zespołu wciela się w postać ogrodnika, druga jest rośliną, a trzecia słońcem. Ci, którzy są roślinkami, wyobrażają sobie, że zostały właśnie zasiane. W miarę upływu czasu nasionka powoli kiełkują, rozwijają się i są coraz wyższe. Kiedy zbliża się słonko – rośliny są szczęśliwe. Ogrodnik podlewa kwiaty, dzieci rosną. Kiedy ogrodnik zapomni podlać, listki opadają na dół i roślinki są smutne – dzieci odgrywają scenki.
9. Rozmowa dotycząca etapów wzrostu roślin. Dzieci dzielą się swoimi pomysłami i wiedzą dotyczącą tematu rozwoju roślin.
10. Dzieci otrzymują od nauczyciela koperty, w których są obrazki przedstawiające, co dzieje się z nasionkami po ich wysianiu w ziemi. Zadanie dzieci będzie polegało na tym, aby poukładać je w odpowiedniej kolejności tak, aby pokazać jak rozwija się roślina.
11. Nauczyciel odsłania na tablicy ustawione wcześniej obrazki w odpowiedniej kolejności.
12. Zabawa ruchowa „Latające pszczółki”. Opowieść nauczyciela o roli pszczół w rozwoju roślin (zapylanie kwiatów). Dzieci poruszają się w rytm muzyki pomiędzy kwiatami (wykonanymi np. z kartonu). Na wybrany dźwięk (lub np. wyciszenie muzyki) pszczółki siadają na kwiatkach.
13. Założenie małej hodowli roślin w kąciku przyrodniczym. Dzieci otrzymują od nauczyciela niezbędne do wyhodowania roślinki rzeczy, np. nasionka, ziemia, doniczka.
14. Dzieci słuchają instrukcji nauczyciela i sadzą roślinki.
15. Podsumowanie zajęć i ocena.