Scenariusz zajęć w przedszkolu rodzina

Konspekt zajęć w przedszkolu rodzina
Konspekt zajęć w przedszkolu rodzina

Temat: Moja rodzina.

Cele:
Dzieci:

rozwijają w sobie umiejętność współpracy w zespole,
uświadamiają sobie ważność rodziny,
poszerzają wiedzę dotyczącą podstawowej jednostki społecznej,
przyzwyczajają się do stałym obowiązków i prac domowych.

Metody:
podające, aktywizujące, zadań praktycznych.

Formy:
praca indywidualna,
praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

przygotowany wcześniej list skrzata do dzieci (załącznik),
Wiersz pt. „Mama” (załącznik).

Przebieg zajęć:

1. Czynności przygotowujące, wprowadzające w temat lekcji.
2. Nauczycielka pokazuje dzieciom tablicę z serią obrazków „Rodzina” (obrazki przedstawiają dzieci podczas obowiązków i prac domowych).
3. Rozmowa kierowana. Dzieci wypowiadają się na temat sposobów pomocy w domu, próbują odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób można pomagać rodzicom, czy rodzice będą zadowoleni, w jaki sposób można sprawić radość bliskim itp.
4. Edukacyjna zabawa ruchowa „Dom”. Dzieci zostają podzielone na cztery grupy. Nauczyciel prosi ich, aby zasiedli w kręgu. Każda grupa jest kimś innym w rodzinie: mamą, tatą, dzieckiem, babcią. Nauczyciel czyta informacje, podczas których wstają te dzieci, które uważają, że informacja odpowiada ich grupie, np. Ma wnuków i wnuczki – wstaje grupa „babcia”.
5. Nauczycielka odczytuje wiersz zatytułowany „Mama”, którego autorką jest J. Sucharzewska (załącznik). Kontrola stopnia zrozumienia utworu. Dzieci wypowiadają się na temat wiersza.
6. Nauczyciel mówi dzieciom, że otrzymał dzisiaj list od Skrzata. Odczytuje głośno treść wiersza.
7. Zaproszenie dzieci do stolików. Na kartkach dzieci odrysowują dłonie, na poszczególnych palcach wypisują zobowiązania – prace domowe, w których pomagać rodzicom. (treść listu w załączniku).
8. Dzieci zostają podzielone na grupy. Każda z nich pełni inną rolę w rodzinie. Każda grupa ma przydzielony charakterystyczny gest lub okrzyk. Nauczycielka opowiada krótką historię o rodzinie, w której nastąpiło wielkie zamieszanie. Podczas każdej wzmianki o danej osobie w rodzinie, określona grupa reagowała w ustalony wcześniej sposób.
9. Podsumowanie zajęć.
10. Ocena.

Załącznik 1.
LIST OD SKRZATA
Drogie dzieci!
Znam wasze mamusie. Bardzo ją lubię. Martwi mnie jednak ich ciężka praca. Chętnie bym im pomógł, ale jestem już stary i słabyWy natomiast możecie wykonać pewne prace w domu, aby waszym mamusiom było lżej. Proponuję, abyście wykonali taką pomocną dłoń, która będzie przypominała wam o waszych obowiązkach domowych.
Liczę na was dzieciaki. Skrzacik


Załącznik 2.

„MAMA” – J. Suchaczewska
– Mamo, zapnij mi guziki!
– Mamo, wciągnij mi buciki!
– Mamo, zawiąż sznurowadło!
– Mamo, podnieś, bo coś spadło!
– Mamo, przynieś mi łyżeczkę!
– Mamo, popraw poduszeczkę!
We dnie, w nocy, wieczór, rano,
Ciągle tylko – Pomóż mamo!
Za to beczeć umie sam.
– Znasz takiego?
– Bo ja znam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here