Scenariusz zajęć w przedszkolu przyroda

Konspekt zajęć w przedszkolu przyroda
Konspekt zajęć w przedszkolu, przyroda
Temat: Nasza piękna planeta Ziemia.

Cele zajęć:
Dziecko:

kształtuje pozytywny stosunek do przyrody,
rozwija w sobie wrażliwość na piękno przyrody,
uświadamia sobie poczucie odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze,
umiejętnie współpracuje w grupie,
swobodnie interpretuje ruchem i gestem utwór muzyczny,
potrafi odróżnić sytuacje pozytywnie wpływające na środowisko od tych negatywnych.
Rozumie rolę przyrody dla człowieka.

Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
płyta CD z nagranym utworem A. Vivaldiego „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku”;
płyta CD z muzyką imitującą odgłosy przyrody,
prezentacja multimedialna lub filmiki dydaktyczne dotyczące przyrody,
duża ilustracja drzewa,
ilustracje środowiska przyrodniczego.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności.
2. Na rozpoczęcie zajęć Nauczyciel włącza dzieciom piosenkę na płycie CD. Dzieci uczą się jej słów metodą powtarzania, naśladują ruchem słowa piosenki (tekst w załączniku).
3. Nauczycielka prosi dzieci o położenie się na podłodze i zrelaksowanie się. W tym czasie włącza nagrany wcześniej na płytę cykl dźwięków przyrody – szum deszczu, burzy, zabawy dzieci, śpiew ptaków. Po odsłuchaniu muzyki dzieci opowiadają o tym, jak wyobrażały sobie poszczególne utwory, jakie sytuacje kojarzyły im się z dźwiękiem.
4. Nauczycielka recytuje wiersz D. Gellner „Co to jest przyroda?” (załącznik).
5. Sprawdzenie stopnia zrozumienia przeczytanego wiersza – dzieci starają się wymienić elementy przyrody, które wystąpiły w wierszu. Nauczyciel pomaga im w tym zadaniu. Następnie odkrywa tablicę, na której znajdują się różne elementy przyrody i inne obiekty. Dzieci wybierają te obrazki, które przedstawiają przyrodę. Nauczycielka przekłada je na tablicę obok, na której znajduje się duża ilustracja drzewa.
6. Zadanie matematyczne. Dzieci muszą przeliczyć wszystkie obrazki, które zostały przypięte do drzewa, następnie wybierają kartonik z odpowiednią liczbą.
7. Prowadzący włącza dzieciom muzykę instrumentalną z dźwiękami deszczu. Dzieci inscenizują ruchem muzykę – deszcz, burza, tęcza.
8. Nauczyciel rozdaje dzieciom ilustracje przedstawiające różne sytuacje związane z przyrodą, np. wypalanie traw, sadzenie drzew, porządkowanie lasu, sprzątanie terenów zielonych, dymiące kominy, rozpalone ognisko w lesie, pojemniki przeznaczone do segregacji śmieci. Dzieci zostaną podzielone na trzy grupy. Podział może być zastosowany np. zgodnie z tym, jak siedzą w sali, nauczyciel może też zorganizować losowanie. Po powstaniu trzech grup: żabek, motylków i biedronek, nauczyciel wydaje polecanie. Zadaniem każdej grupy jest naklejenie na arkusz papieru, ilustracji, które przedstawiają tylko te zachowania człowieka, które są przyjazne dla środowiska.
9. Nauczyciel przedstawia dzieciom przygotowane wcześniej filmiki edukacyjne lub prezentację. Materiały przedstawiają sytuacje z czystym lub zaniedbanym środowiskiem przyrodniczym. Dzieci wypowiadają się na temat sytuacji – czy jest ona poprawna, czy nie. Powinny także spróbować argumentować swoje stanowisko.
10. Zabawa edukacyjna – drama. Nauczycielka opowiada dzieciom sytuację związaną z przyrodą, dzieci starają się ruchem i gestem interpretować słowa nauczyciela.
Przykładowe opowiadanie: Wyobraźcie sobie, że jesteście malutkim, nowym drzewem, które zasadzone zostało na skraju lasu. Drzewo rośnie bardzo powoli przez wiele, wiele lat. Wiatr tylko delikatnie porusza jego listki. Czasami tylko, kiedy jest w złym humorze, wieje z o wiele większą siłą. Wtedy to drzewo wygina się na wszystkie strony, raz w jedną, raz w drugą, gałęzie pochylają się wówczas mocno aż do samej ziemi. Najbardziej jednak drzewo lubi kiedy pada na nie mały, delikatny deszczyk. Z radości wznosiło wtedy swoje gałązki tak bardzo, bardzo wysoko i zdawało mu się, że jest coraz wyższe i wyższe i że niedługo dosięgnie nieba.
11. Dzieci siadają w kręgu. Każde dziecko kolejno musi dokończyć jedno ze zdań, wybrane przez niego. Nauczyciel pomaga uczniom, kierując ich wypowiedzią, służy pomocą i radą. Naprowadza dzieci, zwracając ich uwagę na wartości zdrowotne zadbanego środowiska, na znaczenie zieleni, drzew, lasów, czystej wody, powietrza i na piękno przyrody. Przykładowe zdania do dokończenia: „Musimy dbać o przyrodę, bo…”, „Przyroda jest piękna, bo…”.
12. Nauczyciel włącza dzieciom płytę z nagraną muzyką A. Vivaldiego „Cztery pory roku” – „Wiosna”. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie utworu.
13. Podsumowanie zajęć. Pytania kontrolujące zrozumienie materiału.
14. Praca plastyczna.
Dzieci wykonują pracę plastyczną na temat: „Nasza piękna planeta Ziemia”. Praca może być wykonana dowolną techniką: malowanie, wycinanie, rysowanie itd. Po zakończeniu wspólnie z nauczycielką zawieszają pracę na tablicy w kąciku plastycznym.

Załącznik 1.
Stajemy wszyscy w kole, chwytamy się za ręce,
Skaczemy jak najwyżej, kucamy jak najprędzej.
Za ręce się łapiemy, jak żabki w przód skaczemy.
Teraz podskok, jak raki powracamy.
Języki wysuwamy i szybko je chowamy.
A teraz dla ochłody, liżemy zimne lody.
Stoimy na podłodze, tylko na jednej nodze – podskok i zmiana: Czy ktoś przypomina bociana?

Załącznik 2.
„ Co to jest przyroda?” D. Gellner.
To drzewa i kwiaty i liście i woda
Motyl nad łąką, biała stokrotka
Szanuj przyrodę, kochaj przyrodę
Kwiatom w doniczkach nie żałuj wody
Przyroda jest wokół, wszędzie ją spotkasz
Ptak rozśpiewany, gadające świerszcze
Powiedzcie, co jeszcze?
Dbaj o trawniki! Niech koło domu
Będzie wesoło, będzie zielono.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here