Scenariusz zajęć w przedszkolu przeciwieństwa

Konspekt zajęć w przedszkolu przeciwieństwa

Konspekt zajęć w przedszkolu przeciwieństwa.

Cele:

Dziecko:

–        poznaje, czym są przeciwieństwa,

–        poprawie reaguje na polecenia słowne,

–        odpowiednio dobiera przeciwieństwa,

–        aktywnie uczestniczy w zabawie,

–        pokazuje ruchem treść wiersza,

–        porównuje wielkości i odpowiednio je nazywa.

 

Metody:

–        metoda zadań stawianych dziecku,

–        rozmowa, opowiadanie,

–        metoda oglądowa.

 

Forma pracy:

–        zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

–        płyta CD z nagraną muzyką,

–        rekwizyty do wspólnej zabawy,

–        pudełka o różnej wielkości: małe, średnie, duże.

–        Zabawki: małe, średnie, duże,

–        kolorowe klocki.

 

 

Przebieg zajęć:

Czynności oragnizacyjno- porządkowe ułatwiające rozpoczęcie zajęć.
Prowadzący zajęcia prosi uczniów, aby usiedli w kręgu. Pokazuje im różne rysunki. Prosi dzieci, aby spróbowały dobrać przeciwne do siebie rysunki, np. duży-mały, wysoki-niski, itp.
Nauczycielka przynosi uczniom i pokazuje dwie lalki – jedna jest większa, druga mniejsza. Prosi o to, aby dzieci wskazały, która lalka jest małym dzieckiem, a która dużym. Przynosi także rekwizyty i prosi dzieci o przyporządkowanie ich odpowiednim lalko. Małe dziecko powinno otrzymać, np. smoczek, butelkę, grzechotkę, duże- zeszyty, długopis, książkę.
Odsłuchanie nagranej na płycie CD kołysanki, np. Kotki dwa. Dzieci wskazują, które dziecko może słuchać kołysanki przed pójściem spać. Dzieci kołyszą się w rytm muzyki. Pomagają śpiewać nauczycielce piosenkę.
Nauczyciel opowiada uczniom o obowiązkach i przyzwyczajeniach związanych z byciem małym i dużym dzieckiem, np. małe dziecko chodzi na czworaka, duże dziecko chodzi do szkoły, małe ma smoczka, je z butelki, duże dziecko posługuje się sztućcami itp.
Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm cichej, równie spokojnej muzyki. Na hasło nauczyciela – „małe dzieci” – uczniowie chodzą w przysiadzie lub na czworaka, na hasło: „duże dzieci” unoszą ręce do góry i chodzą wyprostowani.
Dzieci ustawiają się w rozsypce. Nauczyciel odczyta zapisane zdania. Na hasło „mały” dzieci przykucają, na „duży” wyciągają ręce ku górze. Zamiast zdań może zostać odczytana rymowanka B. Szalagowskiej:

Mały Jasiek – duży tata

Mały lasek – duży las

Mały kotek – duży kot

Mały piesek – duży pies

Mały miś – duży niedźwiedź.

Mała piżamka – duża piżama

Mała Zosia – duża mama

Mały kotek – duży kot

Mała psota – dużo psot!

(B. Szelągowska)
Nauczycielka wskazuje dzieciom 3 pudełka – małe, średnie i największe. Przynosi także zabawki: małe, większe i duże. Dzieci muszą odpowiednio włożyć zabawki do trzech różnych pudełek (kryterium doboru jest wielkość).
Prowadzący zajęcia prosi dzieci o to, aby przyniosły klocki. Ustawia z nich „pociągi” -odpowiednio długie i krótkie. Wspólnie porównują długość budowli – opowiadanie o przeciwieństwach, o tym które są krótkie, które długie itd. Po skończonej zabawie wspólne sprzątanie zabawek i sali.
Podsumowanie zajęć.
Podziękowanie za wspólną naukę i zabawę.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here