Konspekt zajęć w przedszkolu, pies
Temat: Pies, najlepszy przyjaciel człowieka.
Cele:
Dzieci:
– zapoznają się z wyglądem psa, sposobem opieki nad nim,
– utrwalają pojęcia opisujące zwierzęta,
– rozwijają w sobie zainteresowania zwierzętami domowymi,
– wiedzą jak wygląda pies, potrafią nazwać jego części ciała,
– wiedzą jak opiekować się psem,
– potrafią czytać globalnie,
– prawidłowo reagują na polecenia nauczyciela i odpowiednio je wykonują.
Środki dydaktyczne:
– obrazki psów, budy, misek, kartoniki z wyrazami, emblematy z wielkim i małym psem.
Metody pracy:
– metoda zadań stawianych dzieciom do wykonania,
– wiersz, objaśnienie, rozmowa kierowana,
– obserwacja i pokaz.
Formy pracy;
– zbiorowa,
– indywidualna,
– praca w grupie.
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci.
Nauczyciel pokazuje dzieciom sylwetę psa. Zapoznaje dzieci z budową zwierzątka.
Odczytanie wiersza „Przyjaciel” B. Formy.
Krótka rozmowa na temat wiersza sprawdzająca zrozumienie treści. Pytania dodatkowe, np. Jakie zwierzątka chcą mieć dzieci? Czy każde zwierzę może mieszkać w domu? Dzieci opowiadają o swoich zwierzątkach oraz o tym jak się nimi opiekują.
Zabawa ruchowa. Dzieci dzielą się na dwie grupy. Jedna otrzymuje emblematy z dużym psem, druga z małym. Obręcze, które zostają ułożone w różnych miejscach na sali to budy. Dzieci na hasło: do budy, szybko przedostają się do najbliższej obręczy. Nauczyciel rozróżnia- małe pieski, duże pieski. Dz- małe pieski czworaku ją, a duże pieski siedzą w budzie.
Na tablicy rozmieszczone są obrazki przedstawiające budy z napisami – imionami psów, np. Azor, Arni, Burek itp. Na dole tablicy umieszczone są sylwety psów z podpisem i podpisane miski. Zadaniem dzieci jest: odszukać taki sam napis, jaki ma pies i buda, porównać napisy i ustalić podobieństwo, umieścić psa i napis obok jego budy, odszukać podpisaną miskę i umieścić ją obok psa. Kolejne zadanie to odczytanie i wyodrębnienie głoski w nagłosie imienia psa.
Dzieci poproszone są o namalowanie wymarzonego zwierzaka.
Podsumowanie zajęć.
