Scenariusz zajęć w przedszkolu litery

Konspekt zajęć w przedszkolu litery
Temat: „W Literkowie- zwiedzamy krainę literek”- konspekt zajęć w przedszkolu

Cele ogólne:
Dziecko utrwala poznane litery;
Dziecko przyswaja informacje na temat samogłosek i spółgłosek;
Dziecko rozwija umiejętność pracy w grupie;

Metody:
Aktywizujące- konkursy wiedzy;
Czynne- zabawa ruchowa;
Słowne- rozmowa;

Forma pracy:

– praca indywidualna i w grupie;

Pomoce dydaktyczne:
– samoprzylepne literki dla każdego dziecka (pierwsza literka imienia każdego dziecka), kartoniki z literami drukowanymi i pisanymi, małymi i dużymi, chusta animacyjna, włóczka, pudełko, duże szablony różnych literek, flamastry, kredki;

Przebieg zajęć:

1. Rozpoczęcie zajęć;
Przedszkolaki witają się ze swoimi kolegami w następujący sposób. Dzieci siedzą w kole i po kolei wymawiają swoje imię. Robią to jednak na różne, nietypowe sposoby, na przykład: wykrzykują, dzielą na sylaby, tańcząc, wysyłając całusy. Następnie każde dziecko podchodzi do nauczyciela, który przylepia dziecku samoprzylepną literkę, pierwszą literkę z imienia dziecka. Dziecko głośno wymawia tą literkę a pozostałe przedszkolaki powtarzają za nim.
2. Dzieci dalej siedzą w kole. Nauczyciel czyta wiersz Juliana Tuwima pod tytułem „Abecadło”:
„Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I – zgubiło kropeczkę,
H -złamało kładeczkę,
B -zbiło sobie brzuszki,
A -zwichnęło nóżki,
O – jak balon pękło,
aż się P przelękło.
T -daszek zgubiło,
L -do U wskoczyło,
S -się wyprostowało,
R -prawą nogę złamało,
W – stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.”

3. Następnie nauczyciel zadaje zagadki. Dziecko, które zna odpowiedź podnosi rękę do góry. Przykładowe zagadki:
„Opowiadają, choć ust nie mają
Wszystkie wyrazy się z nich składają.”(litery)

„Wszystkie literki razem zebrane
Tworzą rodzinkę zwaną ………” (alfabet)
Nauczyciel przypomina dzieciom, co mieści się pod pojęciem litery i alfabetu.

Przypomina także rymowankę:
„Literę widzę oraz piszę,
Głoskę wymawiam oraz słyszę.”
Dzieci wspólnie z nauczycielem wymieniają wszystkie spółgłoski i samogłoski.

4. Zabawa- Ulewa z literek
Na chuście animacyjnej nauczyciel rozsypuje kartoniki z literkami drukowanymi i pisanymi. Dzieci trzymają chustę i falują nią, na znak nauczyciela starają się zrzucić wszystkie kartoniki „ulewą” na podłogę. Następnie dzieci podnoszą po jednym kartoniku z literą, odczytują je po kolei, decydują, czy jest to samogłoska czy spółgłoska. Jeśli na kartoniku jest samogłoska- należy kartonik odłożyć na czerwone pole chusty, jeśli spółgłoska na dowolne pole niebieskie. Gdy skończą dzielić literki na samogłoski i spółgłoski, przedszkolaki znów robią „ulewę z literek”.

5. Kartoniki z literkami- wielkimi i małymi, pisanymi i drukowanymi- nauczyciel wsypuje do pudełka. Każdy przedszkolak losuje po jednym kartoniku. Dzieci w rozsypce biegają po sali w rytm muzyki. Na hasło nauczyciela „każda literka szuka pary” – dzieci szukają kolegi z kartonikiem, na którym jest taka sama litera pisana, drukowana, wielka lub mała. Przedszkolaki przedstawiają się, mówią na przykład: „jestem drukowaną dużą literą m- a ty? Drugie dziecko odpowiada. Pary z tych samych literek tańczą ze sobą. Zabawę można powtórzyć kilka razy, wtedy dzieci ponownie losują kartoniki z literkami.

6. Literki z włóczki. Każde dziecko ponownie losuje kartonik z literką. Za pomocą włóczki „piszą” wylosowaną literkę. Następnie każde dziecko czyta literkę, którą „napisało za pomocą włóczki”, mówiąc na przykład: „napisałam/em dużą literkę p”.

7. Dzieci losują szablony dużych, różnych literek. Za pomocą flamastrów i kredek, zamieniają szablony literek na wymyślone przez siebie przedmioty. Prace zostają wywieszone na tablicy. Każde dziecko opowiada, na jaki przedmiot zamieniło swoją literę.

8. Zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here