
Temat: „Wizyta w krainie, gdzie wszystko trzeba liczyć” – konspekt zajęć w przedszkolu
Cele ogólne:
dziecko doskonali umiejętność liczenia do dziesięciu;
dziecko uczy się pracy w grupie;
dziecko rozwija wyobraźnię;
Metody:
Aktywizujące;
Czynne;
Słowne;
Forma pracy:
– praca indywidualna;
-praca w grupie;
Pomoce dydaktyczne:
– duża, plastikowa kostka, karty z obrazkami różnolicznych zbiorów, patyczki, bębenek;
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć, sprawdzenie listy obecności
2. Dzieci uczą się z pomocą nauczyciela matematycznej rymowanki, która brzmi następująco:
„Jeden dwa, jeden dwa,
Pewna pani miała psa,
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Pies ten dziwne miał maniery.
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Nie chciał wcale ciastek jeść.
Siedem, osiem, siedem, osiem,
Wciąż o kości tylko prosił.
Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,
Kto z nas kości mu przyniesie?
Może ja, może ty,
Licz od nowa: raz, dwa, trzy.”
3. Zabawa z kostką
Dzieci siedzą w kręgu na podłodze. Każde dziecko rzuca, dużą plastikową kostką. Zadaniem przedszkolaka jest policzyć kropki na kostce, które wyrzucił a następnie wykonać polecenie nauczyciela, na przykład: podskoczyć, tyle razy, ile kropek wyrzucił, klasnąć w ręce, wymienić tyle owoców, podać rękę takiej ilości dzieci, jaka jest liczba kropek na kostce. Zadania należy różnicować, żeby zabawa nie znudziła się dzieciom. Ważne by podczas wykonywania polecenia nauczyciela, dzieci liczyły na głos.
4. Każde dziecko dostaje kartę pracy przedstawiającą jakiś zbiór przedmiotów (od 1 do 10 przedmiotów) Zadaniem dzieci jest policzenie przedmiotów w zbiorach a następnie, ułożenie pod każdym obrazkiem tyle kresek, ile jest przedmiotów na obrazku. Następnie dzieci wymieniają się kartami.
5. Zabawa ruchowa- usiądźmy w grupie
Dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło nauczyciela „dzieci siadają w 5 osobowej grupie” ( za każdym razem nauczyciel podaje inną liczbę), przedszkolaki dobierają się w grupki o określonej liczbie i siadają na podłodze. W tle zabawy może grać muzyka. Zabawę można powtórzyć kilka razy.
6. Zabawa z dźwiękami
Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczami. Nauczyciel uderza w bębenek/ klaszcze kilka razy. Zadaniem dzieci jest policzyć ile razy nauczyciel uderzył w bębenek i pokazać tyle palców, ile było uderzeń. Nauczyciel sprawdza, czy dzieci poprawnie wykonują zadanie. Zabawę można powtórzyć kilka razy.
7. Zakończenie zajęć.