Scenariusz zajęć w przedszkolu kwiaty

Konspekt zajęć w przedszkolu kwiaty
Konspekt zajęć w przedszkolu kwiaty

Temat: Barwne kwiaty.

Cele:
Dzieci:

doskonalą umiejętność współdziałania w grupach i w parach,
rozwijają w sobie twórcze myślenie,
umieją rozwiązywać sytuacje problemowe.

Metody:
zagadki,
rozmowa,
gry i zabawy dydaktyczne,
metoda zadać stawianych przed dziećmi,
praca plastyczna.

Formy pracy:

indywidualna,
grupowa,
zbiorowa.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie – próba wywołania zainteresowania wśród dzieci tematem kwiatów. Nauczyciel prezentuje ilustracje dzieł sztuki przedstawiających kwiaty. Krótka rozmowa na temat tego, co dzieci widzą na obrazkach.
3. Opowiadanie dotyczące kwiatów. Prowadzący prosi dzieci o to, aby wygodnie usiedli w kręgu. Sam opowiada historyjkę dotyczącą kwiatów (własna inwencja, przykładowe opowiadanie w załączniku).
4. Rozmowa sprawdzająca poziom zrozumienia tekstu przez dzieci. Prowadzący pyta, np. o to, w jaki sposób kotek pomógł roślinie?
5. Rozmowa na temat scenki zawartej w opowiadaniu. Dzieci próbują odnaleźć sposób rozwiązania sytuacji problemowej.
6. Nauczyciel recytuje kolejny wiersz (załącznik). Krótka rozmowa sprawdzająca zrozumienie tekstu.
7. Prowadzący włącza muzykę relaksacyjną z dźwiękami wiosny. Prosi uczniów o to, aby swobodnie poruszali się po sali. Na określony dźwięk udają, że są kwiatami (stoją w bezruchu).
8. Przekazanie uczniom informacji dotyczących tego, czego potrzebuje roślina, aby mogła swobodnie rosnąć. Na tablicy została wcześniej już umieszczona ilustracja kwiatka w doniczce, wokół niej nauczyciel zapisuje propozycje dzieci co do tego, co potrzeba dostarczyć roślince.
9. Zabawa ruchowa. Dzieci za pomocą metody dramy wczuwają się w rolę rosnącego kwiatu. Za pomocą mimiki i ruchów ciała raz są smutną, raz kwitnącą i radosną rośliną.
10. Na sali na podłodze rozłożone są plastikowe krążki oraz krążki imitujące płatki kwiatów. Dzieci poruszają się w rytm muzyki po całej sali. Na hasło nauczyciela muszą ułożyć z krążków kwiaty. Następnie liczą, ile ich kwiat ma płatków.
11. Każde dziecko po kolei losuje kartonik, na którym jest napisana określona cyfra. Układa przy nim tyle kwiatów, ile wskazuje na to cyfra na kartoniku. Następnie wśród całej grupy musi znaleźć swoją parę, czyli osobę, która wylosowała taką samą cyfrę. Razem układają tyle kwiatów, ile wskazuje na to suma ich obu cyfr.
12. Dzieci przy stolikach wykonują zadanie plastyczne. Muszą namalować kwitnącą łąkę.
13. Zawieszenie prac dzieci do kącika plastycznego na wystawkę.
14. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Załącznik 1.
Treść opowiadania:
W pewnym mieszkaniu na parapecie stała doniczka, a w niej rosła piękna roślina. Kot, który był bardzo ciekawy świata codziennie siadał na tym parapecie. Podziwiał piękną roślinę, wąchał jej kwiaty, a duże zielone liście chroniły go przed słońcem. Ale pewnego dnia zauważył, że z rośliną coś się nie dobrego dzieje.
– Dlaczego jesteś taka smutna?- zapytał kotek
– Nie widzisz jak wyglądam? Spójrz, jakie mam liście suche i zwiędnięte, już mało, co ich zostało, wkrótce wszystkie opadną. Zapomniano o mnie. Oj, żeby tak, choć troszkę wody dostać, tak mi się chce pić. Taką ziemię mam suchą….
Żal się zrobiło kotkowi. Długo się nie zastanawiał.
– Zaraz ci pomogę- powiedział i zeskoczył z parapetu.

Załącznik 2.
Treść wiersza:

Roześmiana wiosna, kwiaty malowała,
Przechyliła kubek i farby wylała,
Krokusy zmieniły białe swe okrycia,
A jak wyglądały zaraz zobaczycie,
Pierwszy krokus w łatki,
Drugi w żółte ciapki,
Trzeci fioletowy,
A czwarty bordowy,
Piaty z żółte pasy,
Szósty w zielone asy,
Siódmy w żółte kreski,
W ósmy niebieski,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here