Scenariusz zajęć w przedszkolu karnawał

Scenariusz zajęć w przedszkolu bal karnawałowy
Scenariusz zajęć w przedszkolu bal karnawałowy

Temat: Wesoły karnawał.

Cele:

− dzieci poznają pojęcie karnawał, znają jego genezę i tradycję z nim związaną,

− wspólna zabawa integrująca dzieci,

− aktywny udział w grupowych zadaniach,

− dostarczenie dzieciom radości ze wspólnych zabaw.

Metody:

Pogadanka, gry i zabawy.

Formy pracy:

Praca zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Czynności przygotowawcze.

2. Powitanie wszystkich dzieci.

3. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje z balu maskowego. Pyta ich, czy wiedzą co

przedstawiają zdjęcia oraz skąd wziął się zwyczaj zabaw karnawałowych.

4. Prowadzący opowiada uczniom o tym, czym jest karnawał.

5. Spośród wszystkich masek karnawałowych, które przyniósł nauczyciel, dzieci wybierają dla

siebie i je zakładają.

6. W przedszkolu odbywa się mini-bal przebierańców.

7. Zabawa 1 – „Wędrujący kapelusz”. Dzieci siedzą w kręgu kolejno podając sobie kapelusz

w rytm muzyki. Odpada z gry ten, który będzie miał kapelusz na głowie w momencie

zastopowania dźwięku. Wygrywa osoba, która najdłużej utrzyma się bez kapelusza.

8. Zabawa nr 2 – Kotyliony. Nauczyciel wcześniej przygotowuje kolorowe kartki ucięte w

niejednakowy sposób. Jedną część wkłada do pudełka z napisem „dziewczynki”, drugą –

„chłopcy”. Można na karteczkach napisać literkę, którą przedszkolaki już poznały. W

ten sposób będą mogły przypomnieć sobie literki. Po wylosowaniu kotylionów każdy

przedszkolak odszukuje swoją parę i musi z nią zatańczyć kolejny taniec.

9. Gra: taniec z balonem. Odszukane w poprzedniej zabawie pary tańczą z balonem między

sobą. Wygrywa para, której najdłużej nie upadnie balon.

10. Zabawa z krzesłami. Podczas, gdy gra muzyka, dzieci tańczą wokół krzeseł. Gdy przestaje

grać, każde dziecko musi siąść na krześle. Odpada z gry ten, dla którego nie wystarcza

miejsca.

11. Zabawa w wybieranie ‚Królowej i Króla Balu”. Dzieci na ucho szepczą prowadzącej kto

powinien zostać Królową a kto Królem Balu. Prowadzący zlicza głosy.

12. Wybrana para tańczy pośrodku koła ostatni taniec. W nagrodę otrzymują skromne upominki

i korony.

13. Podsumowanie, zakończenie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here