Scenariusz zajęć w przedszkolu dokarmianie zwierząt

konspekt zajęć w przedszkolu dokarmianie zwierząt
Scenariusze i konspekt zajęć w przedszkolu, dokarmianie zwierząt

Temat: Dokarmiamy zwierzęta zimą.

Cele:
– uświadamianie dzieciom konieczności dokarmiania zwierząt zimą,
– umiejętność rozpoznawania ptaków,
Dzieci:
– wiedzą, że zimą należy dokarmiać zwierzęta,
– umieją dobrać rodzaj pokarmu do gatunków zwierząt,
– wiedzą kim jest leśniczy i jakie są jego zadania.

Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna.

Przebieg zajęć:
1. Wstępne czynności przygotowujące do odbycia zajęć – sprawdzenie listy obecności, wspólne odśpiewanie piosenki.
2. Prowadzący zajęci odczytuje dzieciom wiersz „Kto pamięta o zwierzętach” (załącznik).
Dzieci siedząc w kręgu na dywanie, odsłuchują recytacji.
3. Rozmowa o treści wiersza – analiza sposobu pomocy zwierzętom, omówienie pracy pana leśniczego.
4. Nauczyciel przypomina uczniom ostatnią zwrotkę wiersza:
Pan leśniczy dba o sarny
w swej leśnej zagrodzie.
My o ptaki dbać musimy,
lecz w naszym ogrodzie.
Po odczytaniu zwrotki, prowadzący pyta w jaki sposób możemy dbać o zwierzęta, gdzie powinniśmy dokarmiać ptaki.
5. Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustrację z karmnikiem. Opowiada o nim, o sense budowania karmników, o tym, gdzie można instalować karmniki.
6. Prowadzący pokazuje dzieciom tabliczkę z wyrazem KARMNIK. Wspólnie wszyscy odczytują napis, sylabizują.
7. Prowadzący odczytuje dzieciom zagadki słowne. Wszyscy próbują odgadnąć rozwiązanie zagadek (załącznik).
8. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające ptaki, których nazwy dzieci odgadły w poprzedniej zabawie. Popiera je napisami. Dzieci kolejno próbują odczytać wyrazy, nauczyciel pomaga, sylabizowanie.
9. Wspólna zabawa ruchowa: „Sarenki i ptaszki”. Dzieci losują obrazki przedstawiające sarenki i ptaszki. W sali zawieszamy karmnik i rysunek paśnika. Dzieci poruszają się w rytm muzyki po całej sali. Gdy prowadzący zatrzymuje muzykę sarenki muszą udać się do paśnika, ptaszki do karmnika. Po kilku razach następuje zamiana grup.
10. Wspólna zabawa: kto co je? Nauczycielka przygotowuje obrazki ptaków oraz obrazki pożywienia. Uczniowie starają się przyporządkować poszczególne ptaki do określonego pokarmu, którym żywią się ptaki (sikorka – słonina, gil – jarzębina, wróbel – ziarno, sarna – siano, sól do lizania).
11. Przejście do stolików. Dzieci wybierają, czy wolą pokolorować rysunek, czy namalować swój obrazek. Rozdanie dzieciom akcesoriów do zadań praktycznych.
12. Z rysunków organizujemy wystawkę w kąciku plastycznym w sali.
13. Podziękowanie za wspólną pracę.

Załącznik.

Załącznik 1.
Treść wiersza:

Leśnik sarnom wyniósł siano
i sól do solniczki,
a wiewiórka chowa w dziupli
swoje smakołyczki.
Lis futerko kupił nowe,
wróble zaś zmieniły piórka.
W sen zapadły jeże, żaby,
śpi już nawet mała pszczółka.
Cisza w lesie coraz głębsza,
pochowały się zwierzęta.
Co też zimą będą jadły?
Czy też o nich ktoś pamięta?
Pan leśniczy dba o sarny
w swej leśnej zagrodzie.
My o ptaki dbać musimy,
lecz w naszym ogrodzie.

Załącznik 2.
Zagadki:

Żółty brzuszek, modra główka,
nastroszone z zimna piórka.
Z daleka do nas przyleciała
o słoninkę zapytała. sikorka

Korale czerwone lubi ten ptak
Brzuszek czerwony to jego znak. gil

Gdy zimno za oknem wciąż ćwierka i ćwierka
Wszyscy chyba znają małego… wróbelka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here