Konspekt zajęć z wykorzystaniem technik Freineta
Temat: Owocowy karnawał
Cele operacyjne:
– poznaje różne, egzotyczne owoce oraz możliwości ich wykorzystania w różnej postaci (kompot, dżem, sałatka),
– planuje i projektuje maskę karnawałową w kształcie dowolnie wybranego owocu,
– rozpoznaje owoce naturalne i namalowane,
– kształci sprawność manualną i wyobraźnię plastyczną w trakcie wykonywania maski karnawałowej,
– wykonuje sałatkę owocową,
– zacieśnia kontakty społeczne w grupie,
– wspólnie z innymi dziećmi bawi się i pracuje,
– przestrzega zasad higieny, estetyki, propagowanie zdrowego odżywania się
Metody:
Czynna
Słowna
Oglądowa
Formy
Indywidualna
Zbiorowa
Zespołowa
Środki dydaktyczne:
Magnetofon, kaseta z piosenką M. Jeżowskiej „Owocowy karnawał”, inne nagrania, obrazki z kalendarzy z różnymi owocami, kosz z owocami egzotycznymi, salaterki, deski do krojenia, noże, miski na obierki, otwieracz do konserw, cukier
Dobieranka owocowa, szablony masek owocowych (w kształcie pomarańczy, kokosu, ananasa itp.), kredki ołówkowe, woskowe, wycinanki, klej, bibuła, plastelina, brokat, nożyczki, wełna, sznurek, gumka i inne
Miejsce: dwie sale, w jednej karnawałowa dekoracja, na lampach zawieszone namalowane owoce egzotyczne, stoły połączone, rozłożone różne materiały plastyczne
W drugiej Sali przygotowane na stołach miski, deski, owoce, noże, na krzesłach wiszą fartuszki i chusteczki na głowę.
BILETEM WSTĘPU jest owoc egzotyczny, który przynoszą rodzice (zaraz je myjemy)
Przebieg zajęcia:
Nauczyciel włącza kasetę z piosenką „Owocowy karnawał”, a dzieci proszą do tańca rodziców.
Dzieci siadają , rozmawiają na temat owoców występujących w piosence, wyszukują zawieszone w sali na lampach na wstążkach (mogą je ściągać przy pomocy rodziców)
Nauczyciel rozsypuje dobierankę owocową, dzieci przeliczają i dobierają w pary, czwórki.
Nauczyciel prosi, aby dzieci przypomniały gdzie były owoce, co robiły?
Dzieci wypowiadają się
Nauczyciel – Co trzeba zrobić, aby bal był ciekawy, tajemniczy?
Dzieci – zrobić maski
Nauczyciel – Może my też spróbujemy je dzisiaj wykonać razem z waszymi rodzicami? Pomyślcie jaki owoc chcecie zaprojektować i przejdźcie do stołu gdzie przygotowałam różne materiały. Wybierzcie te, które pomogą wam zrealizować wasz pomysł.
Poproście do pomocy rodziców.
Dzieci pracują wspólnie z rodzicami, nauczyciel dyskretnie pomaga, podsuwa pomysły. Po skończonej pracy zakładają maski i razem z rodzicami tańczą.
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły, prezentuje kosz pełen owoców egzotycznych.
Dzieci rozpoznają je, dotykają, wąchają, nazywają, określają czy są twarde, jaki mają kolor. Zabawa „Sałatka owocowa” – dzielimy dzieci na cztery wybrane grupy owoców (można rozdać żetony) na hasło dwie grupy owoców zamieniają się miejscami (powtórka)
Nauczyciel – Czy lubicie owoce, co można z nich zrobić? (kompot, sałatkę) Dlaczego trzeba je jeść? W jakiej postaci są najzdrowsze? Czy chcielibyście zrobić sałatkę? Przejdźcie do drugiej Sali, umyjcie ręce, rodzice pomogą wam założyć fartuszki i chustki. Przygotowałam tu wspólnie z rodzicami różne owoce, spróbujcie przy pomocy rodziców zrobić z nich sałatkę. Uważajcie przy używaniu noży, abyście się nie skaleczyli, rodzice was przypilnują.
Dzieci dobierają się grupami, siadają do stołów i wspólnie z rodzicami robią sałatkę.
Wspólna konsumpcja, porównanie smaków, sprzątanie sali.
