Konspekt zajęć
Temat kompleksowy: Ptaki
Temat zajęć: Co to za ptak ?
Cele :dziecko:
Poszerza wiadomości dotyczące ptaków egzotycznych i leśnych
Zna podstawowe gatunki ptaków leśnych i egzotycznych
Potrafi wymienić poszczególnych członków danej grupy ptaków
Właściwie używa wybranych przyimków
Metody pracy: słowna, oglądowa, działalności praktycznej
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: wiersz J. Tuwima „Ptasie rozmowy’ ilustracje do wiersza , zagadki do rozwiązywania, kolorowe ilustracji przedstawiające ptaki leśne i egzotyczne , karta pracy „Sowa” , farby, pędzle, instrumenty muzyczne, naklejki z ptaszkami pudełeczka z filmów fotograficznych, pióra gołębi
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Nauczyciel prosi dzieci o ustawienie się w koło. Dzieci witają się piosenką na przywitanie „Dziesięciu Murzynków”
Nauczyciel prosi dzieci by usiadły w kręgu – zabawa na przywitanie
„Gdzie można spotkać ptaki”
Nauczyciel prosi by dzieci usiadły na krzesełkach i wysłuchały wiersza J. Tuwima „ Ptasie rozmowy” rozmowa na temat wiersza
Nauczyciel wprowadza zabawę ruchową „Jaki głos wydaje ten ptak”
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające ptaki, zwrócenie uwagi na ich kolorowe ubarwienie
Dzieci witają się zabawą na przywitanie
Słuchają wiersza
Biorą udział w zabawie
Dzieci wskazują i nazywają ptaki
Czynności nauczyciela
Czynności dziecka
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające ptaszki w gniazdach- rozmowa na temat gdzie mieszkają ptaki, jak budują swoje gniazda, i z czego- naśladowanie budowania gniazdek przez ptaki
Nauczyciel wprowadza zabawę ruchową
„Ptaszki w gniazdkach”- przeliczanie w zakresie siedem ( liczebniki główne i porządkowe)
Nauczyciel prosi by każde dziecko wylosowało jedno pudełeczko, w którym ukryte są zadania zagadki do przedstawienia za pomoc gestów
Nauczyciel wprowadza zabawę muzyczną
„ Lata ptaszek po ulicy”
Nauczyciel prosi by dzieci usiadły na
krzesełkach i z różnym natężeniem głosu
wypowiadały nazwy ptaków
Nauczyciel pokazuje dzieciom pióra gołębi
Daje dzieciom do oglądania pióra
Nauczyciel czyta dzieciom zagadki o ptakach
Nauczyciel prosi by dzieci wylosowały ptaka z pudełka i przyporządkowały go do odpowiedniej
grupy ptaków . zabawa „ Co to za ptak”
Nauczyciel wprowadza zabawę naśladowczą
„ Jestem ptakiem’
Nauczyciel prosi by dzieci wykonały
pracę plastyczną pt. „Puchacz”
Nauczyciel prosi dzieci by usiadły na
Dywanie. Podsumowuje razem z dziećmi
zajęcia
Zabawa na pożegnanie „ Iskierka’
Dzieci odpowiadają na pytania i budują swoje gniazda
Biorą udział w zabawie i przeliczają do siedmiu
Każde dziecko za pomocą gestów pokazuje swoje zadanie
Zgadują zagadkę
Śpiewają piosenkę
Wypowiadają tekst
Dzieci opisują wygląd i kształt pióra
Dzieci rozwiązują zagadki
Biorą udział w zabawie – naśladują ptaki
Wykonują prace plastyczne
Wspólnie z nauczycielem podsumowują zajęcia
