Konspekt przedszkole instrumenty muzyczne
Temat: W krainie muzyki.
Cele:
Dzieci:
– zapoznają się z wyglądem i grą na instrumentach,
– nazywają poszczególne instrumenty,
– rozwijają umiejętność posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
– umiejętnie rozwiązuje zagadki,
– sprawnie współpracuje z grupą.
Metody:
– zabawy ruchowe,
– gry dydaktyczne,
– zajęcia plastyczne,
– rozmowa, opowieść,
Formy pracy:
– indywidualna,
– grupowa.
Przebieg zajęć:
Przywitanie się z dziećmi wspólną piosenką.
Nauczyciel prosi uczniów o to, aby wygodnie siedli na podłodze w kręgu. Mówi im, że otrzymał dzisiaj tajemniczy list od sprzedawcy w sklepie muzycznym, który oczekuje od nich pomocy. Odczytanie treści listu: „Drogie dzieci! Jestem sprzedawcą w sklepie muzycznym, mam ogromny problem i potrzebuje Waszej pomocy. Moje instrumenty wybrały się wczoraj na spacer, ale po powrocie nie wróciły na swoje miejsce. Czy pomożecie mi poustawiać je na odpowiednich półkach i w odpowiedniej kolejności? Żeby to zrobić musicie rozwiązać zagadki i wykonać matematyczne zadanie. Mam nadzieję, że sobie świetnie poradzicie. Życzę miłej zabawy na dzisiejszych zajęciach. Bardzo Wam dziękuję za pomoc. Pozdrawiam”
Nauczyciel prosi więc uczniów, aby wspólnie rozwiązali zagadki związane z instrumentami muzycznymi (treść zagadek w załączniku).
Zagadka logiczno – matematyczna. Nauczycielka odczytuje miejsce przechowywania określonych instrumentów, dzieci układają je według kolejności:
– Drugim z kolei instrumentem na półce numer dwa jest trąbka.
– Flet ma swoje miejsce obok trąbki, którym z kolei będzie instrumentem?
– Gitara zajmuje miejsce pierwsze na trzeciej półce.
– Skrzypce mają swoje miejsce obok gitary, którym z kolei są instrumentem?
– Największy instrument – fortepian, stoi pod półkami.
– Miejsce bębenka jest na pierwszej półce między tamburynem a marakasami.
– Kastaniety są czwartym instrumentem na pierwszej półce.
Nauczyciel wprowadza podział instrumentów na dęte, perkusyjne i strunowe. Pokazuje dzieciom wszystkie obrazki instrumentów, które ma ze sobą. Wyjaśnia, skąd pochodzą nazwy poszczególnych grup (od sposobu, w jaki wydobywają się z nich dźwięki). Dzieci muszą przyporządkować poszczególne obrazki do określonych grup.
W magicznej krainie muzyki – zabawa ruchowa. Dzieci poznają treść i melodię piosenki, którą następnie wspólnie śpiewają i wykonują czynności, o których jest mowa (załącznik).
Zabawa muzyczno – ruchowa „Instrumenty”
Nauczycielka wybiera trzy instrumenty, na których gra w różnej kolejności. Dzieci, gdy usłyszą:
• Tamburyno – wirują, jak płatki śniegu.
• Talerze – tupią nóżkami o podłogę.
• Grzechotkę – klaszczą w dłonie.
• Na przerwą w muzyce przykucają.
Dzieci zamykają oczy, następni prowadzący zajęcia będzie wydawał dźwięki na instrumentach, które ma ze sobą. Dzieci próbują odgadnąć na czym gra nauczyciel.
Podział uczniów na kilka grup. Każda z nich otrzymuje inne instrumenty. Odbywa się koncert małych artystów. Dzieci wybierają, która grupa najpiękniej zagrała.
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików, gdzie czekają na nie materiały plastyczne do wykonania własnej grzechotki. Nauczycielka wraz z dziećmi wykonuje instrument z opakowania po jogurcie i ziarenek ryżu lub kukurydzy.
Na koniec zajęć wszyscy wspólnie grają na swoich grzechotkach.
Krótkie podsumowanie zajęć. Ewaluacja – dzieci na tablicy przyklejają określone naklejki – buźkę uśmiechniętą, gdy zajęcia im się podobały oraz smutną, gdy ćwiczenia nie spełniły ich oczekiwań.
Załącznik 1.
zagadki:
Okrągły, brzuchaty, wśród zabawek leży.
Zależy mu na tym, by w niego uderzyć. (bębenek)
Ten instrument zrobiono z drewna,
jestem tego zupełnie pewna.
Wygląda jak łapki drewniane,
które tańczą w rękach Hiszpanek. (kastaniety)
Zagadki muzyczne:
Który instrument wydaje ten dźwięk? (trąbka, flet, gitara, skrzypce, fortepian)
Po wysłuchaniu dźwięku z płyty CD, dzieci przypinają obrazek danego instrumentu w odpowiednim miejscu.
Załącznik 2.
Tekst piosenki
W naszym przedszkolu pełno muzyki jest.
Są instrumenty, o których mało wiesz.
Nasze ręce (nogi tupią, palce pstrykają) klaszczą tak… dzieci: klaszczą w dłonie
To jest muzyka, która cieszy nas. obracają się wokół własnej osi.
