
Konspekt lekcji edukacja wczesnoszkolna
Temat: Poznajemy treść legendy o Lechu i o założeniu naszej ojczyzny, Polski.
Cele lekcji:
Uczniowie:
rozwijają poczucie tożsamości narodowej, poznają symbole narodowe oraz zachowują prawidłową postawę względem nich,
poznają treść legendy o Lechu i o założeniu Polski,
wiedzą, jakie miasto było pierwszą stolicą Polski,
poznają symbole narodowe (w tym zwłaszcza Orzeł Biały i barwy narodowe),
kształcą w sobie umiejętność prawidłowej postawy wobec hymnu,
rozwijają w sobie umiejętność wypowiadania się na określony temat.
Metody pracy:
pokaz, prezentacja,
pogadanka,
rozmowa kierowana,
praca w grupach.
Formy pracy:
zbiorowa,
praca w grupach,
praca indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z uczniami.
2. Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie listy obecności uczniów oraz sprawdzenie pracy domowej.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji. Krótka pogadanka o tym, co będzie tematem lekcji: „omówimy początku państwa polskiego, poznamy „Legendę o Lechu”.
4. Nauczyciel wskazuje ucznia (albo wybiera chętnego), który odczyta treść legendy. Pozostali uczniowie z uwagą czytają wystąpienia ucznia.
5. Po odczytaniu tekstu nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną. Pyta uczniów, czym jest legenda.
6. Uczniowie starają się podać najtrafniejszą definicję pojęcia legenda. Nauczyciel podkreśla cechy gatunkowe legendy.
7. Rozmowa o bohaterach legendy: kim są główni bohaterowie? W którą stronę poszedł Lech, jaką znalazł krainę?
8. Dalsza rozmowa dotycząca treści legendy: Dlaczego Lech swój gród nazwał Gnieznem?
9. Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialną, której tematyką jest Gniezno. Opowiada o pierwszej stolicy Polski pokazując uczniom główne obiekty i widoki miasta.
10. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda grupa ma za zadanie ułożyć i przykleić hasła z rozsypanki sylabowej i wyrazowej. Odpowiedzi: SYMBOLE NARODOWE, GODŁO, FLAGA, HYMN.
11. Krótka rozmowa dotycząca ułożonych haseł z elementami miniwykładu: „każde państwo ma swoje własne symbole narodowe, które podkreślają jego niezależność. W Polsce symbolami narodowymi są: (U. wymieniają symbole narodowe) N: jest to zapisane w Konstytucji RP”
12. nauczyciel przedstawia uczniom Orła Białego, godło Polski. Podaje przy tym informację dotyczącą godła: „Orzeł Biały to symbol polskości, dumnie łopotał na chorągwiach, prezentował się na pieczęciach, herbach, zdobił sale pałaców i zamków. W czasach niewoli stawał się najświętszą relikwią. Był obecny wszędzie tam, gdzie byli Polacy. … I dziś jest Orzeł Biały godłem naszego państwa. est symbolem więzi wszystkich Polaków. Tym co nas łączy jako naród i wyróżnia w świecie. Dlatego wizerunek Orła Białego w czerwonym polu powinien być otoczony szacunkiem, uczuciem, czcią i podlegać szczególnej ochronie. Aby coś kochać i szanować, trzeba to lepiej poznać, rozumieć. Dzieje Orła Białego – symbolu Polaków – są nie tylko długie, ale i ciekawe.”
13. Nauczyciel recytuje uczniom wiersz pt. „Powiewa flaga…”
14. Krótka rozmowa dotycząca flagi, barw narodowych.
15. Pogadanka dotycząca postawy wobec hymnu. Po instrukcjach i opowieści o tym, jak powinno się zachować podczas odsłuchiwania hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”, nauczyciel włącza nagranie hymnu, uczniowie muszą się odpowiednio zachować.
16. Podsumowanie lekcji. Przykładowe pytania: O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach? Czym jest Orzeł Biały dla Polaków? Jakie mamy barwy narodowe? Jak należy słuchać hymnu?
17. Ocena aktywności uczniów.
18. Praca domowa: naucz się opowiadać treść legendy o Lechu.