Mój dom

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH

Grupa wiekowa: 3-latki

Prowadząca: Elżbieta Kubacka – nauczyciel w Samorządowym Przedszkolu nr 38 w Krakowie, Akademia Zielonego Misia.

Temat kompleksowy: MÓJ DOM I MOJA RODZINA

Temat zajęć: MÓJ DOM

Cel ogólne:

  • Kształtowanie umiejętności przestrzegania ustalonych reguł (I/1, I/2)
  • Rozwijanie umiejętności porządkowania miejsca zabawy (II/5)
  • Rozwijanie samodzielności dzieci w zakresie samoobsługi (II/1, II/3)
  • Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zagadek (XIV/5)
  • Kształtowanie umiejętności układania obrazka złożonego z 3 lub 4 części (IV/3, X/1)
  • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na podany temat (III/1, XIV/6, XIV/7)
  • Rozwijanie umiejętności organizowania sobie pola spostrzeżeniowego w celu rozpoznania i zapamiętania, tego co jest przedstawione na obrazkach (XIV/2)
  • Kształtowanie umiejętności grupowania przedmiotów zgodnie z podanym kryterium (IV/2)
  • Kształtowanie nawyku dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych (VI/5)
  • Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy muzyczno – ruchowe (V/4, VIII/1)

Środki dydaktyczne: płyta CD z melodią do sprzątania zabawek; zbiór zagadek; ilustracje pocięte na kawałki, przedstawiające domy; maty; ilustracje przedstawiające duże domy i małe domki; szarfy; obręcze; ilustracje do ewaluacji zajęć;

Etapy:

Przebieg:

Cele operacyjne:

Podstawa programowa

Uwagi:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe -porządkowanie sali po skończonej zabawie2. Czynności higieniczne – przygotowanie do zajęć

3.”Kółeczko zwijamy” – zabawa organizacyjno-porządkowa

4.”Dom” – zagadka wprowadzająca w temat zajęć

5.”Domy” – zabawa dydaktyczna, układanie obrazków z części

6.”Domy” – wypowiedzi dzieci na temat ilustracji

7.”Dzieci i domki” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa z elementami propozycji K.Wlaźnik

8.”Duże domy i małe domki” – zabawa matematyczna z elementami metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej

9. Ewaluacja zajęć

  • Porządkowanie sali po skończonej zabawie.
  • Czynności higieniczne w łazience – zwrócenie uwagi na kolejność wykonywania poszczególnych czynności
  • Śpiewanie piosenki przez dzieci i nauczycielkę oraz ustawienie w kole.
  • Rozwiązanie zagadki dotyczącej domu.
  • Układanie obrazka domu złożonego z 3 lub 4 części
  • Chętne dzieci wypowiadają się na temat treści swoich ilustracji.
  • Opisywanie wyglądu domu – z czego składa się każdy dom.
  • Ustawienie w kole.
  • Rozdanie szarf pozostałym uczestnikom zabawy.
  • Samodzielne zorganizowanie sobie przestrzeni do zabawy.
  • Bieganie, maszerowanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
  • Odnajdywanie swojego domku.
  • Grupowanie domów zgodnie z kryterium wielkości.
  • Nauczycielka dziękuje za wspólną zabawę.
  • Nauczycielka i pomoc nauczyciela trzymają w dłoniach radosne i smutne buźki.
  • Dzieci ustawiają się przy wybranej buźce zgodnie z tym jak się czują po zajęciach.
– reaguje na melodię do sprzątania zabawek w ustalony sposób,– odkłada zabawki w wyznaczone miejsce,

– pomaga kolegom w uporządkowaniu sali po skończonej zabawie,

– przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie porządkowania sali,

– ustawia się w kolejce do toalety,

– wykonuje czynności higieniczne z zachowaniem odpowiedniej kolejności,

– oszczędnie korzysta z wody,

– przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie pobytu w łazience,

czasie zabaw,

– śpiewa piosenkę,

– ustawia się w kole,

– wiąże koło,

– siada w kole na dywanie,

– rozwiązuje zagadkę,

– powie, o czym była mowa w zagadce,

– sygnalizuje poprzez uniesienie dłoni chęć udzielenia odpowiedzi na pytania postawione przez nauczycielkę,

– zabiera matę,

– siada w kole na dywanie,

– kładzie matę przed sobą,

– z pomocą nauczycielki rozdaje koperty/koszulki z obrazkami do ułożenia,

– wyjmuje poszczególne części,

– stara się samodzielnie ułożyć obrazek,

– układa obrazek złożony z 3 lub 4 części,

– prezentuje efekty swojej pracy,

– zgłasza chęć wypowiedzi poprzez podniesienie dłoni,

– oczekuje na swoją kolej,

– stara się nie przerywać wypowiedzi kolegom i koleżankom,

– powie, co przedstawia ilustracja,

– powie, z czego składa się każdy dom,

– nazywa poszczególne elementy domu: dach, komin, okna, drzwi,

– przestrzega ustalonych zasad dotyczących zachowania się w czasie zajęć,

– ustawia się w kole,

– rozdaje szarfy kolegom i koleżankom,

– stosuje zwroty grzecznościowe,

– organizuje sobie miejsce do zabawy,

– układa szarfę na dywanie,

– biega i maszeruje z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,

– reaguje na sygnał nauczycielki w ustalony sposób,

– odnajduje swój domek.

– stara się przestrzegać zasad zgodnej zabawy,

– pomaga w uporządkowaniu sali po zabawie,

– siada w kole na dywanie,

– pomaga nauczycielce w rozdaniu ilustracji,

– porusza się po sali w rytm muzyki,

– reaguje na ciszę w muzyce w ustalony sposób,

– odkłada swoją ilustrację do odpowiedniej obręczy,

– grupuje ilustracje zgodnie z kryterium wielkości,

– siada na dywanie,

– z pomocą nauczycielki spróbuje opowiedzieć czym się różniły domy,

– ustawia się przy wybranej ilustracji zgodnie ze swoimi odczuciami,

I/2II/5

VI/5

II/3

II/1

VI/5

VIII/1

I/2

XIV/5

I/2

I/1

IV/3

X/1

XIV/6

III/1

XIV/2

I/2

I/1

XIV/2

V/4

VI/5

I/2

I/1

I/2

IV/2

XIV/2

III/1

I/1

XIV/7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here