Edukacja polonistyczna scenariusz zajęć w przedszkolu

Edukacja polonistyczna scenariuszez zajęć w przedszkolu
Scenariusze i konspekt zajęć w przedszkolu edukacja polonistyczna

Temat: W królestwie literki „D”, „d”- scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej w przedszkolu

Cele ogólne:
poznanie i utrwalenie literki „d”, „D”;
rozwijanie współpracy w grupie;

Metody:
Aktywizujące;
Czynne;
Słowne:

Forma pracy:
– praca indywidualna:
– praca w grupie;

Pomoce dydaktyczne:
– kartoniki z literką „d” ( dużą i małą), obrazki z przedmiotami, których nazwy rozpoczynają się na „d”, wykreślanka z literą „d”, szablon z literką „d” do uzupełnienia przez dzieci.

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie.

2. Sprawdzenie obecności.
Nauczyciel wyczytuje dzieci z listy. Dziecko, które jest, wstaje z ławki, odwraca się do grupy i robi ukłon najpiękniej jak potrafi. Grupa nagradza tą osobę brawami.

3. Zabawa z piłką.
Dzieci stoją w kole. Nauczycielka rzuca do każdego dziecka piłkę i wymawia głoskę. Zadaniem dziecka jest wymienienie nazwy przedmiotu, który rozpoczyna się na podaną literkę. (Nauczyciel wykorzystuje poznane przez dzieci litery).

4. Nauczyciel prezentuje następnie uczniom obrazki z różnymi przedmiotami, których nazwy zaczynają się na „d”. Na tablicy pojawia się, więc drzewo, dom, droga i inne. Zadaniem dzieci jest zgadnąć, jaką literkę dziś poznają. Gdy przedszkolaki odgadną, nauczyciel prezentuje na kartonikach duża i małą literkę „d”.

5. Wykreślanka z literą „d”.
Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela rozsypankę literową. Zadaniem dzieci jest odnaleźć wszystkie ukryte w niej duże i małe litery „d”. Później liczą odszukane litery. (Na każdej rozsypance powinno być ich 10 tak, żeby nauczyciel wiedział, czy dziecko odnalazło wszystkie ukryte literki „d”.

6. Nauczyciel rozdaje dzieciom szablon z literą „d” małą i dużą. Zadaniem dzieci jest napisanie za pomocą szablonu literki „d”.

7. Zagadki.
Nauczyciel czyta zagadki a przedszkolaki zgadują, jakie słowa zaczynające na „d” ukryte są w zagadkach.

„Zieloną nosi koronę,
przed skwarem daje ochronę.” (drzewo)

„Co to za ptak
wciąż stuka i puka
zawsze pod korą
szkodnika szuka?” (dzięcioł)

„Czarny, lub niebieski.
Rozmaite kreski.
Cyfry lub litery.
Pisze w sposób szczery.” (długopis)

„Swoją posturą
respekt budzi wszędzie,
jesienią pod nim
znajdziesz żołędzie.” (dąb)

„Na zagonie złota głowa,
smaczne pestki w sobie chowa.” (dynia)

„Po drewnianych szczeblach
do góry się wspina.
Nie tylko w ogrodzie
przyda się…” (drabina)

„Konewki mu nie trzeba, a podlewa
kwiaty, warzywa i drzewa.” (deszcz)

„Ma mnie Darek i Dorota,
w łódce też mnie możesz spotkać.
Jestem w domu i w szufladzie,
bardzo lubię ciocię Jadzię.
Szumię w deszczu,
dźwięczę w dzwonku, lecz mnie
nie ma wśród skowronków.
Czym ja jestem? Kto odpowie?” (literka d)

8. Zabawa ruchowa.
Dzieci biegają swobodnie po sali. Nauczyciel wymienia różnorodne słowa. Jeśli słowo zaczyna się na „d” dzieci muszą stanąć nieruchomo. Dziecko, które się poruszy odpada z zabawy.

9. Zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here