Edukacja matematyczna scenariusz zajęć w przedszkolu

Edukacja matematyczna konspekt zajęć w przedszkolu
Scenariusze i konspekt zajęć edukacja matematyczna
Temat: „Liczymy do dziesięciu”- scenariusz zajęć z edukacji matematycznej w przedszkolu

Cele ogólne:
dzieci kształtują i utrwalają umiejętność liczenia do dziecięciu;
dzieci utrwalają sposób pisania cyfr;
rozwijanie myślenia i wyobraźni;
wypracowanie umiejętności zabawy w grupie;

Metody:
Aktywizujące;
Czynne:
Słowne;

Forma pracy:
– praca indywidualna i w grupie;

Pomoce dydaktyczne:
– duża kostka do gry, kartoniki zapisem cyfr od 0 do 10 różnej wielkości, klocki, rybki z kropkami od 0 do 10, guziki.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Każde dziecko mówi swoje imię w jakiś oryginalny sposób, na przykład podskakując, klaszcząc, dzielą imię na sylaby, machając.

2. Dzieci wspólnie z nauczycielem przypominają sobie i utrwalają liczenie do dziesięciu. Następnie nauczyciel przykleja do tablicy kartoniki z cyframi w niewłaściwej kolejności. Zadaniem dzieci jest odnaleźć błąd i poprawić nauczyciela.

3. Zabawa z kostką.
Dzieci siedzą w kręgu, każde z nich rzuca kostką do gry. Następnie wykonują zadanie z cyfrą, którą wyrzucą. Na przykład: dziecko wyrzuca 6 i musi zrobić sześć kroków. Przykładowe zadania to:
Zrób tyle pajacyków, ile wskazuje cyfra;
Podskocz tyle razy, ile wskazuje wyrzucona przez ciebie cyfra;
Podaj rękę tylu kolegom, ile wskazuje cyfra;
Wymień tyle owoców, ile wskazuje wyrzucona cyfra;
Podskocz na jednej nodze tyle razy ile wskazuje wyrzucona cyfra.
Zrób tyle przysiadów ile wskazuje cyfra.
Dzieci mogą wspólnie z nauczycielem wymyślać dla swoich kolegów i koleżanek zadania.
4. Dzieci siedzą przy ławkach. Każde dostaje zestaw dziesięciu klocków. Każde może przeliczyć klocki, które dostało. Następnie dzieci budują z klocków domki według własnego pomysłu. Nauczyciel pyta z ilu klocków zbudowane są domki kolegów, jeśli dziecko nie jest pewne może klocki przeliczyć. Ważne by dziecko liczyło głośno.

5. Zabawa z rybkami.
Dzieci stoją w kręgu. Każde losuje kartonik z cyfrą od 0 do 10. Na podłodze leżą rozrzucone rybki z papieru, na których namalowane są kropki w różnej ilości. Zadaniem dzieci jest złowić rybkę, która ma taką samą liczbę kropek jak ich cyferka na kartoniku. Następnie po łowieniu dzieci ustawiają się w szeregu na początku stoją dzieci, których rybki nie mają kropek- z cyferką 0, a na końcu, te dzieci, których rybki mają 10 kropek.

6. Zabawa guzikami.
Nauczyciel przygotowuje 10 guzików w różnym rozmiarze. Jedno dziecko zgłasza się na ochotnika. Tak, żeby reszta grupy nie widziała, ochotnik bierze do ręki kilka guzików i zaczyna nimi potrząsać. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnąć iloma guzikami ochotnik potrząsa. Zabawę można powtarzać dopóki nie znudzi się przedszkolakom.

7. Piszemy cyferki w powietrzu.
Nauczyciel rysuje w powietrzu kolejne cyferki od 0 do 10. Dzieci naśladują ruch nauczyciela.

8. Zakończenie zajęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here