
Scenariusze i konspekt zajęć z edukacji językowej
Temat: „Poznajemy nazwy kolorów po angielsku”- scenariusz z edukacji językowej w przedszkolu
Cele ogólne:
rozbudzenie u dzieci zainteresowania językiem angielskim;
poznanie i utrwalenie nazw kolorów w języku angielskim;
ćwiczenie pamięci i umiejętności językowych;
Metody:
Aktywizujące;
Czynne;
Słowne;
Forma pracy:
– praca indywidualna i w grupie;
Pomoce dydaktyczne:
– kolorowa kostka; kolorowe kartki papieru (żółte, czerwone, zielone i niebieskie) różnych rozmiarów; kredki i białe kartki;
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie. Nauczyciel wchodzi do klasy i mówi: „Good Morning”. Dzieci odpowiadają „Good Morning”.
2. Nauczyciel sprawdza listę obecności. Czyta dzieci z listy. Każde obecne wstaje i krzyczy „Hello”. Grupa odpowiada „Hello”.
3. Nauczyciel wprowadza dzieci w temat zajęć. Mówi: „dziś poznamy kilka nazw kolorów w języku angielskim”. Następnie wiesza na tablicy kolorowe kartki i mówi głośno nazwę koloru po angielsku. Wieszając czerwoną kartkę mówi „red”, zieloną „green”, niebieską „blue” i żółtą „yellow”. Zadaniem dzieci jest powtórzyć nazwę po angielsku. Ćwiczenie jest powtórzone kilkakrotnie, aż dzieci utrwalą sobie nazwy.
4. Nauczyciel pyta dzieci po polsku: „Jaki to jest kolor?” i wskazuje na kartonik na tablicy dzieci odpowiadają po polsku. Później nauczyciel pyta: „What colour is it?”. Dzieci odpowiadają po angielsku: “It’s (nazwa koloru)”. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie.
5. Zabawa kostką na której są cztery poznawane kolory.
Dzieci stoją w kręgu. Rzucają kostką i mówią po angielsku nazwę koloru, który jest na kostce.
6. Zabawa z kartonikami.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi różne słowa po angielsku. Zadaniem dzieci jest podniesienie odpowiedniej karteczki z kolorem, którego nazwę po angielsku mówi nauczyciel. Aby utrudnić zadanie nauczyciel może modulować głos na różny sposób.
7. Zadanie plastyczne.
Za pomocą kredek w poznanych na zajęciach kolorów dzieci mają namalować obrazek na wybrany przez siebie temat. Wykonane prace są omówione i wywieszone na wystawce.
8. Zabawa „Głośni cicho”.
Dzieci powtarzają za nauczycielem poznane nazwy kolorów raz głośno raz cicho oraz w różnym tempie (raz szybko i raz wolno).
9. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel mówi „Good bye”, dzieci odpowiadają „Good bye” i machają rekami na pożegnanie.
Liczna znaków:
Bez spacji: 1955
Ze spacją: 2262