Gdy na świecie pojawia się dzidziuś, rodzice szaleją ze szczęścia. Ale ten szał trwa już w okresie ciąży – szał zakupów. Co jest na prawdę potrzebne naszemu dziecku? Jak przygotować odpowiednią wyprawkę?
Nie da się ominąć zakupów, mały człowiek potrzebuje wielu rzeczy, których nie da się zastąpić rzeczami dorosłych. Począwszy od mebelków, ubranek, aż po kosmetyki i akcesoria. Jest to niestety bardzo kosztowne, ale żadne pieniądze nie są warte więcej niż szczęście naszego dziecka.
Idąc na zakupy trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku, nie należy kierować się wyglądem, ale praktycznością i jakością. Trzeba wziąć pod uwagę porę roku w jakiej maleństwo spędzi swoje pierwsze miesiące, inaczej możemy ponieść niepotrzebne koszty. Jeżeli to nasze pierwsze dziecko, warto poradzić się innych rodziców, którzy z doświadczenia doskonale wiedzą co jest konieczne, a na co nie warto wydawać pieniędzy.
Trzeba pamiętać, że nie wszystko przyda się od razu po porodzie! Rozkładając zakupy w czasie, mniej odbije się to na naszym domowym budżecie. Wiele rzeczy z pewnością maluch dostanie od odwiedzających go gości, możesz nawet zrobić listę i złożyć konkretne zamówienia, oszczędzisz tym samym poszukiwań i myślenie najbliższym, a sama otrzymasz rzeczy które są Ci naprawdę potrzebne. Ubranka są niezbędne, ale pamiętajmy że niemowlęta rosną bardzo szybko i oczywiście lepiej mieć więcej ciuszków niż prać codziennie, ale niektórych rzeczy może nawet nie założyć, bo z nich wyrośnie lub też urodzi się tak dorodne, że najmniejszych rozmiary będą od razu niepotrzebne. Nie przejmuj się też jeżeli o czymś zapomnisz, sklepy otwarte są całą dobę i w każdym momencie możesz wysłać młodego tatę lub kogoś z rodziny na szybkie zakupy. Zdecyduj się jednak na zrobienie listy, to pozwoli Ci uniknąć zbędnych nerwów i wtedy na pewno o niczym nie zapomnisz.
Niewątpliwie najdroższe, ale zarazem niezbędne będą akcesoria takie jak: łóżeczko, materacyk, pościel, komoda z przewijakiem lub sam przewijak, wózek z gadżetami spacerowymi i fotelik. Jeżeli mamy bardzo ograniczony budżet, możemy poszukać używanych rzeczy w Internecie lub w komisach, zazwyczaj są one w dob
rym stanie o kosztują o wiele mniej niż nowe.
Zaopatrz się w ubranka takie jak: kaftaniki, body z krótkim i długim rękawem, pajacyki, sweterek, spodenki – zwróć szczególną uwagę na miejsca w których są zatrzaski, najlepiej żeby można była łatwo i szybko przewinąć bobasa. Oprócz tego maleństwo będzie potrzebowało także skarpetek, czapeczki, rękawiczek bawełnianych (które chronią go przed zadrapaniami malutkimi, ale ostrymi paznokietkami). Jeżeli nasz maluszek przyszedł na świat w zimie, to potrzebny będzie też kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki i szalik, jesienią i wiosną coś lżejszego, a w lecie wystarczy kocyk na chłodne dni. Potrzebne będą także inne tekstylia jak kocyk cienki i gruby, ręczniki, rożek, podkładki do przewijania.
Oprócz ubranek, obowiązkowo przyda się zestaw do pielęgnacji malucha. Zaczynając od wanienki, która raczej jest niezbędna, aż do stelażapod wanienkę, termometru do wody, leżaczka lub gąbki pomagającej w trzymaniu maleństwa podczas kąpieli, bez których jakoś się obejdziemy. Również niezbędne będą kosmetyki: mydło, oliwka, krem przeciw odparzeniom, chusteczki nawilżone, krem ochronny, gaziki, patyczki higieniczne do uszu, specjalny proszek do prania, żeby dziecko nie dostało jakiejś alergii. I oczywiście pieluszki, tu możemy wybrać wersje wygodniejszą, ale droższa, czyli jednorazowe lub pieluszki tetrowe, które są inwestycją ale trzeba je często prać i dodawać ceratkę podczas przebierania. Jeżeli wybierzemy wersja jednorazówek, warto zaopatrzyć się w chociaż kilka pieluszek tetrowych, bo są one bardzo przydatne np. gdy dziecku się uleje lub po prostu do wycierania buźki czy rączek dziecka.
W zależności od rodzaju karmienia, mogą nam się też przydać butelki, smoczki, podgrzewacz do butelek, sterylizator, szczotka do mycia butelek, smoczek. Na początku maluch nie potrzebuje „specjalnych przyrządów kuchennych”, jeżeli jest karmiony piersią.
Jeżeli mamy taką potrzebę i fundusze, to możemy urządzić dziecku uroczy pokoik. Pomalować ściany, obkleić kolorowymi motywami, kupić specjalne dziecięce mebelki np. ze zwierzątkami, dywanik, żyrandole i lampy w różnych kształtach. Dla naszej wygody możemy zakupić także nianie elektroniczną, monitor oddechu, leżaczki i inne tego typu sprzęty. Wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu. Warto skupić pierwsze na rzeczach niezbędnych, a następnie rozpatrzyć kupno pozostałych przedmiotów.