Waga noworodka tuż po urodzeniu, to jedna z najważniejszych kwestii. Z tego powodu już w pierwszych minutach zostaje ono dokładnie zważone i zmierzone. Następnie pomiarów tych dokonuje się codziennie aż do chwili wyjścia dziecka i matki ze szpitala. Częste ważenie dziecka w pierwszych dniach życia jest konieczne, aby nie przeoczyć zbyt dużego spadku wagi. Jeśli noworodek za dużo schudnie, wówczas grożą mu rozmaite powikłania, np. odwodnienie i tzw. zaburzenia elektrolitowe. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawidłowa waga nowonarodzonego dziecka oraz co na nią wpływa.
Jak pokazują badania, zdecydowana większość, bo niemal 95% urodzonych w terminie noworodków waży od 2800 do 3800 gramów. Zauważyć można także pewną prawidłowość- chłopcy są przeważnie o około 250 g ciężsi od dziewczynek. Zdarzają się oczywiście także grubsze bobasy, jak i mniejsze kruszyny. Skłonność do nadwagi lub niedowagi noworodek może dziedziczyć po rodzicach. Większy wpływ w tym przypadku mają jednak geny matki. Zbyt niska waga noworodka częściej występuje u dzieci młodych matek. O niskiej wadze urodzeniowej możemy mówić, gdy wynosi ona poniżej 2,5 kg. Zazwyczaj jest to spowodowane faktem niedożywienia noworodka jeszcze w łonie matki. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć występujące dolegliwości ciążowe, takie jak nudności, wymioty oraz niektóre choroby przez które mogła przechodzić kobieta ciężarna takie jak np. anemia. Niebagatelny wpływ w tej kwestii wywiera także styl życia, jaki prowadzi ciężarna kobieta. Złe odżywianie, papierosy, kawa, napoje energetyzujące, coca- cola i alkohol także mogą przyczynić się do niedowagi malucha.
O zbyt dużej masie ciała u noworodków możemy mówić, gdy jego masa przekracza 4 kg. Na taki stan rzeczy narażone są dzieci, których matki mają nadwagę. Wzrasta wówczas u nich poziom cukru we krwi, co w efekcie powoduje duży wzrost płodu w łonie matki. W czasie ciąży należy zatem systematycznie kontrolować poziom glukozy we krwi. Należy przy tym także pamiętać, że cukrzyca u matki grozi wystąpieniem cukrzycy u dziecka. W kwestii nadwagi pourodzeniowe niezmiernie ważny jest także tryb życia ciężarnej. Jeśli kobieta je za dwoje i prowadzi mało ruchliwy tryb życia, waga urodzeniowa dziecka może być wyższa od ustalonej za normę.
W pierwszych dniach po urodzeniu waga noworodka może być niestabilna. Często zdarza się, że zaraz po porodzie następuje zjawisko utraty masy ciała. Zwykle ten fakt nie stanowi powodu do zmartwień, jest to zjawisko naturalne i przejściowe, nazywane fizjologicznym spadkiem masy ciała. Spowodowany jest to on zmianą naturalnego środowiska życia malucha. Musi się on przestawić z życia w środowisku wodnym, wspomaganego organizmem matki na samodzielne funkcjonowanie w zupełnie innym otoczeniu. W efekcie jego organizm traci wodę i niewielkie ilości płynów przez skórę, płuca oraz podczas wydalania. Lekarze nie martwią się, gdy straty te utrzymują się w granicach 5-7%, maksymalnie 10% masy ciała. Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlę powinno tygodniowo tyć ok. 200-250 g. W drugim kwartale tygodniowy przyrost masy ciała u dziecka jest już mniejszy i wynosi około 150-200 g. Jeżeli odnotowano prawidłowy rozwój dziecka, to po jego wyjściu ze szpitala nie trzeba ważyć dziecka częściej niż raz w miesiącu, podczas kontrolnej wizyty u pediatry.