Scenariusz zajęć plastycznych w klasach 1-3

Scenariusz zajęć plastycznych w klasach 1-3

KONSPEKT ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

Temat: Poznajemy legendy o smoku wawelskim.

Cele:
Uczeń:
–    rozwija wyobraźnię,
–    potrafi skomponować  z różnych form postaci smoka i dorysowywanie brakujących elementów,
–    poznaje polskie tradycje.

Metody:
–  nakładanie farby przez rozpylanie nad powierzchnią obrazu aerografia

Formy:
– praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
• Legenda o smoku wawelskim „Opowieści z grodu Kraka”
• Papier z bloku technicznego, spodek, nożyczki, zasuszone liście, tusz kreślarski, małe sitko, szczoteczka do zębów, piórko lub zaostrzony patyk

Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie treści legendy o smoku wawelskim. Czytanie fragmentów legendy, zwrócenie uwagi na wygląd smoka, różne pod tym względem wyobrażenia – ilustratorów książek oraz uczniów. Pokaz ilustracji.
2. Przedstawienie tematu pracy oraz techniki wykonania.
Należy zasuszone liście ułożyć na kartce tak, by uzyskać sylwetkę smoka. Można wycinać z liści różne kształty, komponować obraz używając liści różnej wielkości oraz kształtu. Pamiętać trzeba o całości kompozycji, elementach tła.
Technika wykonania zadania pokaz nauczyciela- niewielką ilość tuszu wylewa na spodeczek. Nabierając na szczoteczkę pociera nią o dno sitka od wewnątrz, trzyma je w odległości około 10 cm nad ułożoną kompozycją. Tusz rozpryskuje się i drobnymi kropelkami spada na papier. Nauczyciel sugeruje możliwość użycia tuszów w różnych kolorach powstanie wówczas barwna nakrapianka.
3. Indywidualna praca dzieci. Nauczyciel pomaga w rozplanowaniu form na płaszczyźnie kartki, udziela wskazówek technicznych w trakcie realizacji zadania plastycznego.
4. Po wyschnięciu obrazka uczniowie zdejmują szablony. Dorysowują szczegóły zaostrzonym patykiem lub piórkiem.
5. Wspólna analiza i omówienie stopnia realizacji zadania plastycznego. Zwrócenie uwagi na uzyskanie kontrastu barw i form w zależności od stopnia zagęszczenia kropek oraz zróżnicowania postaci i elementów tła. Wyłonienie prac oryginalnie skomponowanych o wyraźnych, zdecydowanych formach, pomysłowo wykorzystanych kształtach liści, zróżnicowanych elementach tła i postaci głównej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here