Scenariusz lekcji bibliotecznej dla przedszkolaków

scenariusz lekcji bibliotecznej dla przedszkolaków
Temat: Moja Przyjaciółka – Książka.

Cele lekcji:
    Uczeń:
–    sprawnie porusza się po bibliotece,
–    wie, w którym miejscu w bibliotece powinien szukać danej książki,
–    rozumie potrzebę czytania, piękno literatury,
–    wie, że książki należy szanować,
–    doskonali technikę czytania,
–    utrwala tytuły książek, głównych bohaterów.

Formy pracy:
–   indywidualna,
–    grupowa.

Metody:
–    pogadanka, ćwiczenia praktyczne, prezentacja efektów pracy.

Przebieg lekcji:
1)    Czynności wstępne i organizacyjne – sprawdzenie listy obecności, organizacja klasy w grupę, wspólne przejście  do biblioteki.
2)    Wstępna pogadanka. Nauczyciel zadaje uczniom pytania wprowadzające w tematykę biblioteczną, np.: Z czym kojarzy Wam się biblioteka?, Jaką rolę w życiu człowieka pełnią książki? Kogo możemy nazwać przyjacielem? Czy możemy powiedzieć, że książki są przyjacielem człowieka?
3)    Uczniowie starają się wymienić jak najwięcej zalet książek.
4)    Nauczyciel pokazuje uczniom tę samą książkę starszą zniszczoną i nową. Omówienie różnic w wyglądzie. Uświadomienie uczniom, że zniszczona książka ma tę samą wartość, co nowa.
5)    Ćwiczenie praktyczne. Uczniowie zamykają książki. Nauczyciel drze kartkę papieru. Zadaje następnie uczniom pytanie dotyczące ich odczuć oraz każe im się zastanowić, jakie prośby do dzieci mogą mieć książki? Każdy uczeń stara się zredagować 3 takie prośby. Wybrani odczytują je. Krótka dyskusja na ten temat.
6)    Nauczyciel czyta zagadki, uczniowie wspólne próbują odnaleźć odpowiedzi na nie. (załącznik 1.)
7)    Nauczyciel przygotował fragmenty książek. Do każdego fragmentu wybiera ucznia do jego odczytania. Pozostali starają się odgadnąć z jakich książek pochodzi dany utwór.
8)    Ćwiczenie -rozsypanka (załącznik 2.)
9)    Podsumowanie najważniejszych wiadomości poznanych na lekcji.

Załącznik 1.
Gdy potarł lampę zakurzoną
Od razu miał rzecz wymarzoną

(ALADYN)

– Na podwórku je tępiono
Gdy dorosło, łabędzie przyjęły je jak swego

(BRZYDKIE KACZĄTKO)

– Z płatka róży kołderka a kołyska z orzeszka.
Taka mała drobinka, tyle przygód ją czeka.

(CALINECZKA)

– Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
Wyszła z opresji zdrowa i cała.

(CZERWONY KAPTUREK)

– Jakie imiona maja braciszek i siostrzyczka,
Którzy w lesie spotykają chatkę zrobiona z pierniczka

(JAŚ I MAŁGOSIA)

– Jaka to dziewczynka ma roboty wiele
A na pięknym balu gubi pantofelek

(KOPCIUSZEK)

– Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspomnicie.
Chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie

(KOT W BUTACH)

– Bardzo wiele przygód miał drewniany chłopczyna,
Zanim z ojcem się spotkał w brzuszku rekina

(PINOKIO)

– Rzadko komu tyle przygód niezwykłych się zdarza,
Więc na pewno znacie imię sławnego żeglarza

(SINDBAD)

– Każda królewna a tym bardziej ona,
Uważać winna na wrzeciona.

(ŚPIĄCA KRÓLEWNA)

Załącznik 2.
Przyporządkuj do siebie rozsypane wyrazy (słowa – klucze, bohaterowie, autorzy, tytuły):
piórnik, kije – samobije, złoty pantofelek, beczka miodu, król Błystek, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kajtkowe przygody”, „Kopciuszek”, „Kubuś Puchatek”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, Maria Kownacka, Maria Kownacka, Charles Perrault, Alan Aleksander Milne, Maria Konopnicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here