Przygotowania do ciąży

Przed ciążą przygtowania

Świadome i racjonalne podejście do ciąży, to jeden z podstawowych warunków, które należy spełnić, aby cieszyć się ze zdrowego potomstwa. Takie podejście, to także ułatwienie tego okresu przyszłym rodzicom, gdyż skutkuje łatwiejszym i zdrowszym przebiegiem ciąży. Być rodzicem świadomym, to także -przygotowanym! Dlatego w tym artykule zostanie poruszona kwestia działań przygotowujących przyszłych rodziców do poczęcia dziecka.

Podejmując decyzję o ciąży przyszła kobieta musi postarać się odpowiednio przygotować swój organizm do ciąży oraz porodu. To niezwykle odpowiedzialne zadanie, gdyż jej ciało przez kolejne 9 miesięcy będzie środowiskiem życia nowo poczętego maleństwa. Od czego zacząć te przygotowania?

Przede wszystkim na przynajmniej 3 miesiące przed poczęciem dziecka, kobieta powinna przestać stosować hormonalne środki antykoncepcyjne, czyli tabletki, plastry, zastrzyki, czy wkładkę wewnątrzmaciczną. Preparaty te przekształcają się w organizmie kobiety w metabolity i krążąc w naczyniach krwionośnych mogą przedostać się do płodu prowadząc do powstania rozmaitych powikłań. Kolejnym krokiem przygotowującym kobietę do podjęcia decyzji o ciąży, to wybór lekarza i pierwsze badania. Kobieta powinna wybrać takiego ginekologa, do którego będzie miała pełne zaufanie, będzie z nim współpracować, dzielić się wszystkimi wątpliwościami oraz pytać o wszystko, co ją interesuje w kwestii ciąży. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i wstępnym badaniu określi ogólny stan zdrowia przyszłej matki oraz skieruje ją na niezbędne badania. Ważne, aby również przyszły ojciec skontrolował swój stan zdrowia. Jeżeli kobieta w dzieciństwie nie przechodziła chorób zakaźnych takich jak np. odra, różyczka, czy świnka, to koniecznie w fazie planowania ciąży musi podjąć się szczepieniom przeciwko nim. Najlepiej wykonać je na ok. 6 miesięcy przed poczęciem dziecka. Przyszli rodzice powinni także zastanowić się, czy w ich rodzinach nie urodziło się niegdyś dziecko obarczone chorobą genetyczną lub z uposledzeniem umysłowym. O wszystkich takich wątpliwościach należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę, który może skierować przyszłych rodziców do poradni genetycznej. Dla maleństwa niebezpieczna jest także próchnica przyszłej mamy. Może być ona źródłem groźnych bakterii, które to mogą przyczynić się do pow

stania zakażenia w kob

iecym organizmie. Ważna jest więc także wizyta u stomatologa.

Kobieta, która decyduje się na ciążę powinna zadbać o prawidłowy poziom witamin w organizmie, odpowiedni dla siebie i dla przyszłego dziecka. Najlepiej stosować specjalne zestawy witamin stworzone właśnie dla przyszłych matek. Koniecznie należy pamiętac o przyjmowaniu kwasu foliowego. To bardzo ważna witamina z grupy B. Wpływa ona na rozwój płodu zapobiegając wadom wrodzonym. Wskazane jest rozpoczęcie przyjmowania go na ok. 3 miesiące przed planowaniem starania się o potomstwo. Najlepiej natomiast, aby stosowały go wszystkie kobiety, które współżyją i są w wieku rozrodczym.

Podczas planowania ciąży przyszli rodzice powinni przyjrzeć się dokładnie spożywanym przez siebie posiłkom. Ważne, aby odżywiali się zdrowo i prawidłowo. Jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce, czyli w źródła cennych witamin i minerałów. Ważne jest także spożywanie sporych ilości witaminy D, C, białka oraz wapnia, które można znaleźć także wśród takich produktów jak: pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, mięso, ryby, mleko, czy jajka. Dieta rzutuje na rozwój dziecka. Należy więc pamiętać, aby była zróżnicowana, smakowita i dobrze przyrządzona.

Oczywistą kwestią, ale wartą poruszenia są szkodliwe nawyki przyszłej mamy. Bezwzględnie należy rzucić palenie oraz picie alkoholu. Obowiązkowo na 3 miesiące przed poczęciem, a najlepiej od razu po podjęciu decyzji o przyszłej ciąży. Nikotyna i alkohol w sposób bardzo znaczący zwiększają ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka, mogą także obniżyć poziom intelektualny dziecka. Kawę i herbatę warto zastąpić sokami owocowymi, warzywnymi i dużą ilością niegazowanej wody.

Planując dziecko nie zapominaj o sobie! Nie bój się, że ciąża bardzo negatywnie wpłynie na wygląd Twojej sylwetki, czy kondycję skóry. Oczywiście, w czasie tego okresu zachodzą w ciele kobiety znaczące zmiany, ale w znacznym stopniu każda kobieta może je kontrolować. Wystarczy przywiązywać dużą wagę do odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Jeżeli będzie ona jędrna i elastyczna, to ryzyko wystąpienia rozstępów w czasie ciąży jest naprawdę nikłe. Jędrna skóra znacznie szybciej się zregeneruje i powróci do zdrowego wyglądu.

Biorąc pod uwagę decyzję o ciąży należy uwzględnić podane wyżej wskazówki. Ważne jest także, aby przyszli rodzice starali się stale powiększać swoją wiedzę na temat ciąży. Czytajcie więc dużo informacji na ten temat, oglądajcie programy edkuacyjne i przede wszystkiem- dużo rozmawiajcie o swoich wątpliwościach, dzielcie się spostrzeżeniami z innymi parami, ze wszelkimi problemami próbujcie radzić sobie we dwoje.

zp8497586rq
zp8497586rq

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here