Niepłodność, często mylona jest z bezpłodnością. Warto więc na wstępie podkreślić różnicę w definicji obu tych zjawisk. O niepłodności można mówić, kiedy para jest aktywna seksualnie, współżyje ok. 3-4 razy w tygodniu bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych, a mimo to, kobieta wciąż nie zaszła w ciążę. Bezpłodność, to natomiast stan, w którym niemożność zajścia w ciążę została spowodowana przez trwały uraz, bądź chorobę, np. przez usunięte jajniki lub macicę u kobiet, czy jądra u mężczyzn. Problem niepłodności dotyka ok. 15% par w wieku reprodukcyjnym. W przypadku 20% z nich trudno jest określić przyczyny tego stanu. Współcześnie istnieje wiele rozmaitych sposobów diagnostyki i leczenia tego problemu, dlatego warto oddać się w ręce specjalistów, aby go pokonać i doczekać się zdrowego potomka.
W ustalaniu przyczyn niepłodności niezwykle ważne jest, aby badaniu poddali się oboje partnerzy. Często w takich sytuacjach za stan niemożności zajścia w ciążę obwinia się kobietę. Tymczasem niemal 40% przypadków niepłodności leży po stronie mężczyzn.
Lekarz prowadzący, diagnostykę problemu rozpoczyna od wykonania szczegółowego wywiadu, zarówno z kobietą, jak i mężczyzną. Podczas rozmowy zostają poruszone takie kw
estie jak ewentualna poprzednia ciąża, poronienie, ciąże ektopowe, przebyte choroby, operacje, stosowane sposoby antykoncepcji, czy przyjmowane leki. Ważne, aby udzielane podczas wywiadu odpowiedzi były szczere. Tylko w ten sposób diagnoza może być prawidłowa. Wśród przyczyn niepłodności często pojawiają się takie czynniki jak złe odżywianie, zmęczenie, zawód i styl życia partnerów, w szczególności długotrwały lub często występujący stres. Duże znaczenie ma również wiek kobiety- po 35. roku życia spada ilość i jakość komórek jajowych, zmniejsza się wskaźnik implantacji zarodka, a także wzrasta ryzyko wystąpienia poronienia w bardzo wczesnym etapie ciąży. U mężczyzn wpływ na płodność może mieć przedłużone działanie wysokiej temperatury, narażenie na artykuły elektroniczne, takie jak laptop, czy telefon komórkowy. W ten sposób może dojść do pogorszenia wartości nasienia. Wpływ na płodność u obojga partnerów mają także nałogi i używki takie jak alkohol, papierosy, czy oczywiście narkotyki.
Wśród przyczyn niepłodności należą także wszystkie zabiegi i operacje, którym była poddawana kobieta, zwłaszcza, gdy były one wykonywane w okolicach podbrzusza i miednicy, nawet tak wydawałoby się proste jak wycięcie wyrostka robaczkowego. Mogą one mieć wpływ na powstanie zrostów, które natomiast zaburzają działanie jajowodów.
Należy pamiętać, że współcześnie, leczenie niepłodności jest możliwe. Wymaga cierpliwości ze strony obojga partnerów, jest długie i wymaga wielu specjalistycznych badań.