Wielu rodziców na wizytach kontrolnych u pediatrów problemy ze snem swoich dzieci. Potrzeby dziecka wraz z jego rozwojem także się zmieniają. Z każdym kolejnym miesiącem życia dziecko nie potrzebuje już tak dużych dawek snu jak na samym początku. Chce poznawać świat, najchętniej według własnych zasad. Niestety często ta chęć poznawania świata o nietypowych porach sprawia, że rodzice nie śpią po nocach. Jakie zatem mogą być przyczyny tego, że maluch budzi się w nocy?
Dziecko budzi się najczęściej, gdy coś mu dolega, ma na przykład katar, przez który nie może oddychać, boli go coś, ma mokrą pieluszkę, jest głodne, ma niewygodny materac lub jest mu po prostu za gorąco. Niektóre dzieci jednak mimo, iż żaden z wymienionych powodów ich nie dotyczy także potrafią dać swoim rodzicom do wiwatu w środku noc. Co zatem wtedy zrobić? Jakich sposobów użyć, żeby nauczyć dziecko, że noc jest po to by się wyspać.
Przede wszystkim należy pamiętać, by każdy dzień wyglądał podobnie, to znaczy, by dziecko
o podobnych porach przyjmowało posiłki oraz było kładzione spać. Taka regularność sprawi, że dziecko przyzwyczai się do pór, w których następują określone czynności. Drzemki w trakcie dnia warto systematycznie skracać na rzecz snu w nocy. Według wielu rodziców dobrze jest „zmęczyć” dziecko zabawami przed uśnięciem, wtedy lepiej śpi.
Niemowlaki często budzą się zwłaszcza nad ranem, bo są już wyspane, budzi się wtedy
z płaczem i chce zwrócić na siebie uwagę. Warto wtedy wziąć dziecko na ręce i przytulać, śpiewać cicho kołysanki i próbować uśpić z powrotem. Można wziąć dziecko do łóżka i próbować z nim zasnąć. Wtedy pośród ciepła obojga rodziców z pewnością szybciej uśnie niż w łóżeczku. Jeśli to nie pomaga możesz także włączyć cichą i spokojną muzykę, która ukołysze malucha. Musisz pamiętać natomiast, że w nocy nie można zaczynać bawić się z dzieckiem, malec musi nauczyć się, że noc jest po to by spać, a nie po to, by się bawić, jeśli raz rozpoczniesz nocne zabawy, później bardzo trudno będzie Ci odzwyczaić od tego dziecko.
Co zrobić, gdy dziecko obudzi się a nie płacze? Najlepiej nic. Jeśli tylko gaworzy sobie lub mruczy warto poczekać, bo być może dziecko po chwili samo uśnie. Wstając i podchodząc do łóżeczka z pewnością je tylko rozbudzisz. Jeśli dziecko natomiast płacze, wtedy jak najszybciej podejdź do łóżeczka i uspokój malucha. Nieprawdą jest, że trzeba czekać, aż dziecko się wypłacze
i samo przestanie. Maluch powinien czuć, że jesteś w pobliżu i jest bezpieczny.
Takie próby nauki niemowlaka tego, że w nocy się śpi zwykle trochę trwają, jednak stosując powyższe zalecenia z pewnością szybko sobie z tym poradzisz.