Pleśniawki jamy ustnej

pleśniawki jamy ustnej u niemowląt

Są to szarobiaławe plamki i nalot na języku i błonie śluzowej jamy ustnej wywołane zakażeniem przez drożdżaki Candidia albicans. Około 80% niemowląt jest nosicielami tego patogenu, jednakże chorują dzieci ze zmniejszoną odpornością lub z zaniedbaną higieną jamy ustnej. Zdarzają się u dzieci ssących smoczek wypełniony np. cukrem, pojonych słodzonymi płynami lub ssących smoczek oblizywany wcześniej przez dorosłych.

 Jak często występują pleśniawki?

Prawie nie ma dziecka, które nie miałoby pleśniawek w pierwszych dwóch latach życia. Flora jamy ustnej i skóry dziecka w wieku do dwóch lat nie jest jeszcze tak wyważona, aby sama poradziła sobie z tymi drożdżakami. Pleśniawki mogą występować łącznie z pieluszkowym zapaleniem skóry.

 Jak wyglądają pleśniawki?

Pleśniawki mają podobny wygląd do kropli mleka pozostałej po karmieniu, jednakże po starciu jej utrzymuje się miejscowe zaczerwienienie. Pojedyncze zmiany mogą zlewać się w większe wysepki tworząc biały nalot na języku i policzkach. Zmiany powodują spore dolegliwości bólowe naszego maluszka, wywołują pieczenie i poczucie rany w ustach.

 Jak leczyć pleśniawki?

Przeciwko pleśniawkom stosuje się leki przeciwgrzybicze, działające na drożdżaki,  najczęściej to nystatyna lub mikonazol w postaci zawiesiny lub żelu do jamy ustnej, które łatwo można rozprowadzić palcem na błonie śluzowej dziecka. Dobrze sprawdzają się przede wszystkim żele do ust. Ważne, aby leki były stosowane po każdym posiłku.

Jak długo trwa leczenie pleśniawek?

Zwykle leczenie u niemowlęcia trwa 8-10 dni.

Czy są domowe sposoby radzenia sobie z pleśniawkami?

Wśród tradycyjnych metod leczenia pleśniawek znaleźć możemy takie sposoby jak: pędzlowanie jamy ustnej fioletem gencjany, roztworem mirry lub roztworem boraksu czy rumiankiem. Te substancje mają duże właściwości dezynfekujące, co na pewno pomoże w walce z dolegliwościami maluszka. Jeśli dziecko jest starsze i nie połyka płynu przy płukaniu warto polecić regularne płukanie gardła wodą z solą.

 Granice samodzielnego leczenia

Jeśli podejrzewasz, że dziecko może mieć pleśniawki w jamie ustnej, powinnaś pokazać je pediatrze. Musi on stwierdzić, czy pleśniawki są objawem jakiegoś zaburzenia zdrowotnego. Do czasu wizyty u lekarza możesz dla złagodzenia dolegliwości stosować pędzlowanie

lekami roślinnymi.

 Jak zapobiegać powstawaniu pleśniawek?

W przypadku niemowląt i małych dzieci powinno się dbać o higienę smoczka i butelki, aby uniknąć zakażenia grzybami- smoczki i ustniki butelki powinny być codziennie gotowane. Nigdy nie należy myć ani czyścić błon śluzowych jamy ustnej dziecka- można w ten sposób wywołać zakażenie. Jeśli smoczek spadnie na podłogę, powinien zostać umyty. Nigdy nie oblizuj smoczka i nie podawaj go ponownie dziecku. Małe dzieci powinny, co najmniej dwa razy dziennie myć zęby. Jeśli dziecko już samodzielnie myje zęby, należy zwrócić uwagę na to, aby szczotkowanie było wystarczająco skuteczne.

 Czy pleśniawki są kojarzone z innymi schorzeniami?

Zwykle u niemowląt pleśniawka ust występują łącznie z pieluszkowym zapaleniem skóry. Aby zapanować nad sytuacją powinno się pozwolić dziecku często przebywać bez pieluszek, aby pupa nie była zbyt wilgotna. Miejsca na pupie zmienione chorobowo można smarować kremem zawierającym nystatynę. Zaatakowane miejsca myj kostkami myjącymi niezawierającymi mydła i nie stosuj oliwek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here