Pieluszkowe zapalenie skóry- rumień pieluszkowy

Pieluszkowe zapalenie skóry- rumień pieluszkowy

Jest to najczęstsze schorzenie występujące u niemowląt i małych dzieci, poniżej 2 roku życia. Zwykle pojawia się już w pierwszych miesiącach życia dziecka i może być przyczyną dolegliwości aż do zakończenia okresu pieluszkowego. Pieluszkowym zapaleniem skóry określamy potocznie różne stany chorobowo zmienionej skóry, których cechą wspólną jest zajęcie okolicy pupy niemowlaka. Dotyczy to nawet tych chorób, które niekoniecznie wywołane są przez noszenie pieluszki.

 Dlaczego moje dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry?

Powstanie zapalenia pieluszkowego zależy od kilku czynników, z których każdy z osobna jak i w połączeniu z innymi ma działanie drażniące lub alergizujące delikatną skórę dziecka. Do tych czynników należą: resztki stolca, mocz, środki piorące, kosmetyki używane do pielęgnacji dziecka lub już rozwijające się zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Na pieluszkowe zapalenie skóry szczególnie narażone są dzieci zaniedbane higienicznie, zbytnio pocące się, z biegunką i chorujące na inne infekcje.

 Jak wygląda pieluszkowe zapalenie skory?

Choroba rozwija się dokładnie w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka, w okolicy pośladków, narządów płciowych, pachwin i dolnych części brzuszka. Zwykle są to zmiany łagodne, w postaci zaczerwienienia skóry, mogą przybierać kształt litery W.

 Jakie są inne odmiany pieluszkowego zapalenia skóry?

Rzadszą i cięższą postacią zapalenia skóry niemowlęcia jest tzw. odmiana nadżerkowa. Na zaczerwienionej skórze dziecka powstają wtedy małe ubytki pokryte ropą. Istnieje jeszcze cięższa postać tego schorzenia, w wyniku której na pupie dziecka tworzą się guzki i grudki o bardzo czerwonej barwie. Ta odmiana zapalenia skóry występuje jednak niezwykle rzadko.

 Jak mogę wyleczyć skórę mojego maluszka?

Leczenie w łagodnych postaciach polega na bardzo dokładnym myciu okolicy dotkniętej chorobą. Można do tego wykorzystać czystą wodę lub wodę z mydłem przeciwbakteryjnym. Później zaleca się stosowanie odpowiednich kremów lub maści. Należy jednak uważać na środki nawilżające, gdyż mogą spowodować nasilenie dolegliwości skórnych malucha. Bardzo ważne jest, aby często zmieniać pieluszki dziecku. Zaleca się stosowanie pieluszek silnie wchłaniających, które pomagają w utrzymaniu suchej skóry dziecka, bez zbytniej wilgoci. Należy unikać pieluch jednorazowych, za to stosowanie pieluch tetrowych dobrze wpływa na skórę niemowlaka. W cięższych przypadkach infekcji mogą być konieczne leki przeciwzapalne, lub grzybicze.

 Czy można zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Dzięki odpowiedniej higienie pupy niemowlaka można zapobiec chorobie lub polepszyć stan skóry dziecka. Należy często zmieniać dziecku pieluchy, przede wszystkim po opróżnieniu pęcherza i oddaniu stolca. Po zmianie pieluch należy umyć dziecko ciepłą wodą- najlepiej bez mydła, jeśli stosuje się myjki, należy je za każdym razem wymienić. Zwróć uwagę, czy skóra dziecka nie jest podrażniana przez chusteczki używane do pielęgnacji dziecka a do osuszania pupy należy używać miękkiego ręcznika. Pozwól dziecku biegać chwilkę bez pieluszki, jest to najlepszy sposób na wietrzenie skóry. Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry nie ustępuje bądź się nasila, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Pomoc lekarza potrzebna jest także, gdy pojawi się gorączka.

1 KOMENTARZ

  1. […] Prawie nie ma dziecka, które nie miałoby pleśniawek w pierwszych dwóch latach życia. Flora jamy ustnej i skóry dziecka w wieku do dwóch lat nie jest jeszcze tak wyważona, aby sama poradziła sobie z tymi drożdżakami. Pleśniawki mogą występować łącznie z pieluszkowym zapaleniem skóry. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here