Pięty miesiąc to szczególny czas dla przyszłej mamy, gdyż zazwyczaj wtedy wyczuwa ona pierwsze ruchy dziecka.
Kopie czy nie kopie?
Tylko kobiety w ciąży mogą doświadczyć tego wspaniałego uczucia jakim jest ruch dziecka w łonie matki. W piątym miesiącu dziecko zaczyna coraz żwawiej sobie poczynać w brzuchu mamy, mózg potrafi już wysyłać sygnały do mięśni by te kurczyły się i rozkurczały. Wtedy właśnie kobieta odczuwa ruchu dziecka. Na początku są one delikatne, niewyraźne, tylko kobieta je czuje, aż z czasem stają się mocniejsze i nawet widać falujący i rozciągający się brzuch. Dziecko ożywia się zazwyczaj około pół godziny po posiłku matki, bo dostaje zastrzyk energii z pokarmu. Prowadzi ono już swój rytm życia, podobnie jak noworodki miewa drzemki i dość regularnie daje o sobie znać mamie. Wody płodowe stanowią dla niego nie tylko osłonę, ale i miejsce „zabaw”. Sytuacja w jakiej jest dziecko jest porównywana nawet ze stanem nieważkości. Podczas obrotów, po pewnym czasie mam już potrafi odróżnić części ciała dziecka i odczuwa w jakie jej narządy skierowany został „kopniak”.
Badanie USG
Mniej więcej w połowie ciąży, czyli w około 22 tygodniu wykonuje się badanie USG, które ma na celu rozeznanie się w ogólnym stanie rozwoju płodu oraz pomaga ono stwierdzić ewentualne nieprawidłowości. Jest to również doskonała okazja dla rodziców, by mogli zobaczyć „świat” w jakim obecnie znajduje się ich maleństwo. Lekarz jeździ ultrasonografem po brzuchu mamy około pół godziny i dokładnie ogląda dziecko. Może n
a tej podstawie stwierdzić jego wymiary, ułożenie, ocenić narządy. Warto nagrać na płytę to badanie, bo jest to naprawdę wspaniała pamiątka dla rodziców, ale i tez dla dziecka. Obecnie można nawet przeprowadzić badanie 3D, które pozwala na pokazanie rysów twarzy dziecka. Badanie to jest jednak ważne głównie z powodu iż pozwala ocenić kondycje zdrowia dziecka. Lekarz sprawdza także jak położone jest łożysko, ocenia wody płodowe i weryfikuje przybliżoną datę porodu. Badanie to pozwala również określić płeć dziecka, chociaż nie zawsze daje to stuprocentową pewność, gdyż dziecko może być tak ułożone, że jednoznaczne stwierdzenie płci może być ciężkie.
Zmiany
W piątym miesiącu twoja krew ulega rozrzedzeniu, dlatego warto wzbogacić swoją dietę w żelazo. W tym okresie odbywa się nieco więcej badań niż zwykle, ale jest to konieczne. Nie warto zamęczać się zmartwieniami związanymi z tymi badaniami, bo dziecko odczuwa nastroje i emocje matki, potrafi kurczyć się gdy się denerwujesz i radośnie ruszać się gdy jest ci dobrze. Jeżeli coś cię martwi, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, nie bój się pytać. Spotykaj się ze znajomymi i rodziną, bo samotność sprzyja tworzeniu się ciemnych myśli. Twoje dziecko słyszy i odczuwa to co dzieje się wokół niego i czuje twoje reakcje. Warto oswajać dziecko z glosami najbliższych, ono ich jeszcze nie rozumie, ale jeśli będziecie spotykali się w pozytywnych okolicznościach, to będzie ich kojarzyło z bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem.
Mamo rosnę!
Obecnie twoje dziecko od główki po pupę ma około 19 cm i waży mniej więcej 230 g. Jego szkielet w sporej części składa się już z tkanki kostnej, zaczynają rosnąć mu włosy. Może mieć też czkawkę od czasu do czasu, którą mama z pewnością szybko wyczuje. Nie martw się, dla niego to zupełnie normalna sytuacja.