Pierwsze oznaki ciąży często wiążą się z indywidualnymi odczuciami. Nie można generalizować podając zespół zachowań, które w 100% wskazują na ciążę. Istnieją jednak symptomy, których występowanie odnotowuje się w pierwszych dniach ciąży u znakomitej większości kobiet.
Pierwszym objawem, od którego kobieta zaczyna snuć domysły o swoim stanie jest oczywiście brak miesiączki. Tutaj lekarze jednak radzą odczekać ok. 1-2 tygodni. Kilkudniowe opóźnienie zdarza się wśród kobiet stosunkowo często. Zdarza się także, że w określonym miesiącu krwawienie w ogóle nie następuje, co związane jest z pewnym zachwianiem hormonów. warto wtedy wybrać się do specjalisty. W przypadku ciąży mogą także wystąpić skąpe plamienia. Wydzielina z pochwy staje się bardziej gęsta, jest jej więcej, a w pierwszych miesiącach może być lekko brązowawa. W oczekiwaniu na nadejście opóźnionego cyklu menstruacyjnego, kobieta może wykonać test ciążowy w domu na próbce moczu. Należy jednak pamiętać, że takie testy nie przynoszą 100% pewności. Wykrywają one obecność hormonu beta-hCG w moczu, który wydzielany jest także np. w przypadku ciąży pozamacicznej, czy torbieli jajnika, stąd istnieje możliwość, że wyniki wyjdzie fałszywie dodatni. Całkowitą pewność można uzyskać dopiero po badaniu USG stosowanym najwcześnie na 6-8 tygodni od daty ostatniej miesiączki. Kiedy więc kobieta może już wcześniej podejrzewać, że jest w ciąży? Symptomy, które mogą o tym świadczyć związane
są z układem pokarmowym, wyglądem skóry, a także z ogólnoustrojowymi dolegliwościami, takimi jak np. podwyższona temperatura ciała, nadmierna senność i przemęczenie, zawroty głowy, a nawet omdlenia. U kobiety w pierwszych tygodniach ciąży występują zazwyczaj poranne nudności i wymioty. Kobiety ciężarne mają także stosunkowo bardziej wyczulony węch, co może wywoływać niespodziewane mdłości. Częstą przypadłością wśród ciążowych symptomów są także rozmaite zachcianki kulinarne. Owiane legendą jest już przegryzanie czekolady, czy lodów ogórkami kiszonymi. Zdarzają się również ataki wilczego głodu przeplatane okresami niechęci do jedzenia, co często w połączeniu z burzą hormonów powoduje występowanie zgagi, wzdęć, czy zaparć.
Kolejnym objawem ciąży mogą być także zmiany wyglądu skóry. Mogą pojawić się przebarwienia w okolicy narządów płciowych, wokół sutków. Brodawki mogą stać się ciemniejsze, a na brzuchu może pojawić się charakterystyczna ciemna kreska biegnąca do spojenia łonowego.Poza tym skóra może stać się nadmiernie przetłuszczona, bądź przesuszona. Mogą pojawić się wypryski oraz rozstępy. Pielęgnację skóry należy rozpocząć jak najszybciej po zorientowaniu się o swoim stanie. Prawidłowo nawilżona, jędrna skóra jest mniej skłonna do powstawania rozstępów ciążowych. W trakcie ciąży kobieta również częściej oddaje mocz, jest znacznie bardziej drażliwa, dominujący staje się u niej nastrój pogorszony, łatwo także wpada w płacz z błahych powodów.
Należy pamiętać, że brak wymienionych w powyższym artykule objawów nie wyklucza ciąży. Może ona przebiegać również bezobjawowo, nie powodując większego uczucia dyskomfortu wśród ciężarnych. Dobry humor i energia na ogół powraca dopiero w drugim trymestrze.