Noworodek w domu

„Mały człowiek- wielkie zmiany”, tak najtrafniej można określić sytuację, z jaką przyjdzie ci się zmagać po powrocie do domu ze szpitala z nowym członkiem rodziny. Warto przygotować się do tego momentu dużo wcześniej, tak, aby nie zaskoczył cię żaden nieprzewidziany problem.

Przygotowania do zamieszkania maleństwa w domu najlepiej zacząć od zakupienia niezbędnych akcesorii, które na pewno przydadzą się maluchowi. Pomyśl na wózkiem i łóżeczkiem. Jeżeli mieszkasz w bloku na wysokim piętrze, albo w ogóle konieczne będzie noszenie wózka po schodach, to wiadomo, że decydującym kryterium w zakupie okaże się jego waga i wymiary. Zwróć uwagę na to, aby skutecznie zabezpieczał on przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z wyborem łóżeczka jest już większy kłopot. Warto wybrać taki, którego wysokość, na której znajduje się materac będzie podlegała regulacji, ponieważ wraz ze zwiększaniem się sprawności ruchowej niemowlęcia konieczne będzie obniżanie powierzchni spania. Zwróć uwagę też na to, aby nie było ono zbyt skomplikowane w budowie, gdyż takie trudniej utrzymać w czystości. W tym samym pomieszczeniu, najlepiej jak najbliżej łóżeczka ustaw przewijak. Wokół niego rozmieść kosmetyki dziecięce, pieluszki i ubranka.
Koniecznie wyposaż się także w wanienkę, butelki oraz smoczki. Pamiętaj, aby te akcesoria były opatrzone właściwymi atestami, pozytywnymi opiniami towarzystw naukowych. Wszystkie przedmioty, które będą miały styczność z maluchem oraz spożywaną przez niego żywnością należy przemyć z niewielką ilością detergentu, następnie dokładnie (!) spłukać i wyparzyć. Pościel, kocyki, ubranka powinno się uprać jeszcze przed pierwszym założeniem.
Warto pamiętać, że małe dzieci można przewozić w samochodzie jedynie w foteliku. Ta zasada dotyczy także noworodków.Pierwsza podróż autem maleństwa musi odbyć się w specjalnym foteliku samochodowym. Niedopuszczalne jest przewożenie dziecka na rękach. Jeżeli trasę szpital- dom musisz pokonać taksówką, upewnij się, że korporacja dysponuje fotelikami. Ponadto musi mieć on specjalny atest bezpieczeństwa, dla noworodka najlepszy jest fotelik-kołyska z grupy 0+, czyli 0–13 kg. Warto także dokupić wkładkę redukcyjną, która pozwoli utrzymać głowę noworodka we właściwej pozycji. Fotelik może zastąpić gondola wózka, pod warunkiem że ma specjalny system pasów do montowania w samochodzie.
Po powrocie do domu pamiętaj, że dla twojego maleństwa wszystko, co go teraz otacza jest nowe, jeszcze niepoznane. Postaraj się ułatwić mu oswojenie się z nowym środowiskiem, zwróć uwagę na to, że mimo, iż jego wzrok nie jest jeszcze dobrze wykształcony, to doskonale słyszy oraz czuje. Ponieważ maleństwo pamięta dźwięki, które docierały do niego w czasie życia płodowego, postaraj się, by nadal wam towarzyszyły, np. słuchaj tej samej muzyki. Już kilka dni po narodzinach dzieciak potrafi rozpoznać swoją mamę po zapachu. Aby nie utrudniać mu tego, przez pierwsze tygodnie zrezygnuj z perfum i kosmetyków o intensywnej woni. Pamiętaj także, że malec świetnie wyczuwa nastroje najbliższych. Postaraj się więc nie przynosić mu dodatkowych stresów i w chwilach, kiedy jesteś zdenerwowana, czy zmartwiona, pozwól, aby dzieckiem zajął się tata. Nawet, jeśli starasz się uśmiechać, a czymś się stresujesz, dziecko może stać się marudne albo będzie gorzej spało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here