Moje dziecko się jąka

Dziecko się jąka
Jak odróżnić jąkanie od rozwojowych, naturalnych problemów z płynnością mowy? Jak pomóc dziecku? Kiedy udać się do logopedy? Odpowiedzi na te i inne pytania w naszym artykule.

Czy to jest jąkanie?

Jeżeli dziecko ma problemy z płynnym mówieniem, powtarza pewne sylaby, słowa, a nawet całe frazy, to może oznaczać, że zaczyna się jąkać. Może też przechodzić przez okres normalnej, rozwojowej niepłynności, która przytrafia się większości dzieci, kiedy uczą się mówić. Jak je odróżnić? Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest jąkanie. Zazwyczaj jest ono kojarzone z zacinaniem się podczas mówienia, brakiem płynności. Jeśli występuje u dziecka między drugim a trzecim rokiem życia jest naturalna i po pewnym czasie mija samoistnie. W tym okresie dziecko ma jeszcze niewyćwiczony aparat artykulacyjny, który po prostu nie nadąża za myślami pociechy. Rodzic powinien w dawać wtedy dobry przykład mówiąc do dziecka powoli i wyraźnie. Zdarza się także, że jąkanie jest spowodowane wadliwą budową strun głosowych. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc logopedyczna. Odpowiednie ćwiczenia sprawią, że dziecko będzie mówić płynnie. Najpowszechniejsze jednak jest jąkanie, które wynika z problemów psychologicznych, silnych stresów, które doznało dziecko. Co ciekawe jąkanie pojawia się u jednego na sto dzieci i cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek.

Jak pomóc dziecku, które się jąka?

Po pierwsze należy chronić pociechę przed zbyt dużymi emocjami i stresem. Nie wolno komentować problemów dziecka z płynnością mówienia ani okazywać mu jak bardzo jesteśmy tym zaniepokojeni. Rodzic powinien wspierać dziecko i być dla niego przykładem poprawnej wymowy. Bardzo ważne jest, aby słuchać tego, co chce przekazać dziecko, a nie, w jaki sposób mówi oraz okazywać radość z prowadzonej rozmowy. Nie wolno krytykować malca, pośpieszać, poprawiać czy przerywać jego wypowiedzi. Spowoduje to tylko, że dziecko będzie czuło się jeszcze bardziej zestresowane a to może jeszcze bardziej pogłębić problem z jąkaniem się. Najważniejsze dla dziecka, które się jąka jest okazywanie mu miłości, wyrozumiałości i cierpliwości. Malec powinien czuć się bezpiecznie także w kontaktach z innymi ludźmi, dlatego podczas zabaw poza domem może towarzyszyć mu rodzeństwo, lub któryś z rodziców. Bardzo ważne jest także czytanie dziecku, które się jąka. Rodzic powinien wybierać takie bajki, które dziecko zna by malec mógł powtarzać wyrazy czy naśladować odgłosy zwierząt. Nie wolno zapominać także o konsultacjach z logopedą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here